ماچولند یعنی سرزمین نابرابری جنسیتی. ماچولند فارسی ۸ مارس ۲۰۱۵ به عنوان بخش ایرانی شبکه ماچولند که در ماه نوامبر ۲۰۱۴ در فرانسه راه‌اندازی شده بود، آغاز به کار کرد. این شبکه یک پلتفرم کنشگری آنلاین در فضای مجازی است که نسبت به نابرابری و تبعیض‌های جنسیتی در فضای عمومی فارسی‌زبان حساس است و هدف خود را کاهش رفتار و گفتار جنسیت‌زده از طریق افزایش حساسیت، آگاهی رسانی و پاسخگو کردن افراد حقیقی و حقوقی قرار داده است. در سال ۲۰۱۶ بنیانگذاران ماچولند تصمیم گرفتند برای پاسخگویی بهتر به نیازهای جامعه ایرانی و با توجه به ویژگی‌های خاص آن وبسایت جدیدی راه‌اندازی کنند تا به توانمندسازی کنشگران و آموزش‌های ویژه برای حضور در فضای مجازی و روش‌های حفظ امنیت و مواجهه با آزارهای جنسی آنلاین نیز بپردازند.

ماچولند پیش از هرچیز اعتراضی است به جهانی که نابرابری جنسیتی در آن عادی شده است. هدف این پلتفرم که به انواع سکسیسم حساس است، کم کردن جنسیت‌زدگی در تفکر، گفتار و رفتار در فضای عمومی فارسی‌زبان و یا ایرانی به ویژه در داخل ایران است. ما معتقدیم باید نسبت به اشکال مختلف و متنوع تبعیض‌های جاری و آسیب‌های آشکار و پنهان آن آگاه و با آن روبه‌رو شد. این تارنما به شما این امکان را می‌دهد که با چند کلیک به موج‌های پیشنهادی بپیوندید یا خود پیشنهادی بدهید. هر موج توییتری، فیسبوکی یا ایمیلی، شامل سه بخش است : ۱. “واقعیت این است که: “ اشاره به رفتار، گفتار یا نماد تفکر جنسیت‌زده در فضای عمومی روز فارسی‌زبان .
۲. “ما فکر می‌کنیم:” توضیحاتی کوتاه در مورد این‌که چرا ماچولند این واقعیت را جنسیت‌زده می‌داند.
۳. “چه می‌کنیم؟” پیشنهاد برای مشارکت در موج‌

این تارنما توسط گروهی از کنش‌گران و پژوهش‌گران برابری جنسیتی به طور کاملاً داوطلبانه مدیریت می‌شود و تلاش می‌کند با زبانی موثر و طناز هم به جنسیت‌زدگی اعتراض کند و هم با مثال‌های روزمره آموزش بدهد. وقتی موجی راه‌اندازی می‌شود، ماچولند به عنوان یک نهاد حقوقی مسوولیت پی‌گیری و مکاتبه رسمی را با افراد حقیقی و حقوقی که مخاطب موج هستند، بر عهده دارد تا آنها را متعهد به پاسخگویی کند؛ موج‌ها با توجه به پاسخ‌های دریافتی به روز می‌شوند. به ما بپیوندید، در این توانمندسازی و فرآیند تغییر با ما شریک و همراه شوید. ارزش‌های مشترک ما را کنار هم جمع می‌کند، در حالی‌که بنا نداریم در همه حرکت‌ها شرکت کنیم. بیایید با هم گام به گام ماچولندها را اشغال کنیم و دنیایی واقعاً برابر بسازیم. فکر می‌کنید یک تبلیغ تلویزیونی یا عکس و نوشته روی بیلبوردهای خیابان شهرتان بازتولید کلیشه‌های جنسیتی است؟ در رادیو، تلویزیون یا وبسایت خبری یا تحلیلی چیزی شنیده، دیده ویا خوانده‌اید که به نظرتان سکسیست و جنسیت‌زده است؟ با ما تماس بگیرید تا با هم موجی راه اندازی کنیم! یکی از ده‌ها و صدها نفری باشید که در شبکه‌های اجتماعی هم‌صدا می‌شوند تا در سرزمینی که به تبعیض جنسیتی عادت کرده است، صدای اعتراض و آموزش برابری بالا بگیرد.

 

Macholand is a platform for anti-sexism activities. Macholand.fr initially started its activities as the Farsi arm of Macholand.org in March 8th 2015. Due to special patterns of Iran and Afghanistan, later in March 8th 2017 Macholand.net continued its activities as an independent online platform, promoting gender equality in Farsi-Speaking communities. By increasing sensibility, awareness, as well as participation; Macholand aims at reducing discrimination and sexism in the Farsi-speaking communities and empowering Farsi-speaking activists. Accordingly; everyone has the option to easily act against sexism through participation in promoted actions in Macholand, or suggest a reaction to a sexist act that is happening in their own community. Additionally, Macholand.net offers special Internet security content to decrease the level of online harassment and safety in Farsi-speaking communities. The platform also produces content based on gender-equality, In a broad range from articles and social media posts to videos.

ماچولند چطور کار می کند

دوستان و همراهان ماچولند

در تاریخ بیست و چهارم تیرماه ۱۳۹۴، مطابق با پانزدهم ژوییه ۲۰۱۵، دسترسی به پایگاه اینترنتی ماچولند، از داخل ایران محدود شد. بدین ترتیب با وجود تلاش گردانندگان در استفاده از لحنی دوستانه و آموزشی و نه فقط اعتراضی، دسترسی به محتوای تولید شده در این وبسایت فعلاً تنها با استفاده از فیلترشکن امکان‌پذیر است.

امروز لازم می‌دانیم یادآوری کنیم ماچولند تعطیل نشده است و در عین تلاش برای رفع فیلترینگ در ایران، تصمیم داریم زین پس در شبکه‌های اجتماعی چون فیسبوک، توییتر و اینستاگرام و گوگل پلاس و تلگرام بیش از پیش همراهتان باشیم.

ماچولند فارسی یک پروژه از اسپکتروم است. اسپکتروم یک سازمان مردم‌نهاد – تحت قانون ۱۹۰۱ جمهوری فرانسه – است که با هدف پیشبرد اهداف برابری‌خواهانه و افزایش حساسیت جوامع به موضوع برابری جنسیتی در جولای ۲۰۱۴ در پاریس بنیان‌گذاری شده است. این سازمان به طیف گسترده جنس و جنسیت و گرایش‌ها و هویت‌های جنسی و جنسیتی و برابری حقوق اجتماعی و سیاسی همه انسان‌ها از هر طیفی اعتقاد دارد و برای رسیدن به آن تلاش می‌کند.