یک هفته تا انتخابات، زنان کجای این بازار مکاره‌ اند؟

ما، زنان، کجای انتخابات ایستاده‌ایم؟
11 می 2017
۲۵ تصویر تاریخی از زنانی که «تخمدان» این را داشتند که کاری بکنند
14 می 2017

یک هفته تا انتخابات، زنان کجای این بازار مکاره‌ اند؟

در دنیای زنان چه خبر؟ شانزدهم تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ –

از شبکه‌های اجتماعی خسته شده‌اید؟ فرصت ندارید صدها سایت و وبلاگ و روزنامه را برای یافتن خبرهای زنان زیر و رو کنید؟ هر هفته به صفحه خبرنامه ماچولند سر بزنید یا اینجا در خبرنامه ثبت نام کنید تا از مهم‌ترین خبرهای حوزه زنان و برابری جنسیتی در هفته‌ای که گذشت باخبر شوید.

 

اخبار ماچولند

ما، زنان، کجای انتخابات ایستاده‌ایم؟

ماچولند- سروناز رستگار – خب نظرتان چیست که گفت و گو را با دیوار شروع کنیم؟ دیوار تیره‌ای که همین حالا، بین ما و آنها کشیده شده است. دیواری که بلندتر از قامت همه زنان، همه زنانی که می‌توانند به آن سوی دیوار سر بکشند و ببینند که مردان چه می‌کنند، چه می‌گویند و چه می‌خواهند. حتی این که قرار است مردی که آن سوی دیوار نشسته، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور همه ما بشود. «همه ما»! راست می‌گویم. من، تو، مادرم، دخترم، همه‌مان باید روزی که حتما از دیوار خبری نخواهد بود، برویم و به مردان آن سوی دیوار رای بدهیم تا رئیس جمهورمان شوند. فکرش را بکن، همه عمر این سوی دیوار، هر چهار سال یک بار آن سوی دیوار! به نظرت چکار کنیم؟ نرویم؟!

 

برابری جنسیتی، ماکرون و لوپن

ماچولند- سوده راد – نتایج انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز یک‌شنبه اعلام شد و امانوئل ماکرون ۳۹ ساله، پیروزی خود را در صحن موزه لوور جشن گرفت. هرچند کنشگران جنبش فمینیستی فرانسه یک‌شنبه شب نفس راحتی کشیدند، اما خیالشان راحت نشد.

هنوز چند ساعتی از اعلام ریاست‌جمهوری مکرون نگذشته بود که بسیاری از دیدن صحنه رقصنده‌های زن نیمه‌برهنه با ماسک‌هایی بر صورت، بر روی همان جایگاهی که چند دقیقه پیش، امانوئل ماکرون به عنوان رئیس جمهور آینده به تمام زنان و مردان فرانسه قول داد رئیس جمهور همه آنها باشد، شوکه شدند. بلافاصله پیام‌های اعتراضی به « تضعیف چهره زنان در فضای سیاسی، آن هم در برنامه زنده تلویزیونی پس از انتخابات» فضای توییتر را پر کرد.

 

اخبار سیاسی

 

وعده‌های دولت در حوزه زنان مطابق “الگوهای غربی” است

تسنیم- مسئول بسیج جامعه زنان سازمان بسیج مستضعفین کشور گفت: وعده‌هایی که دولت یازدهم در حوزه زنان داده است عمدتاً براساس آمیزه‌های غربی و بر مبنای مصوباتی است که درسازمان ملل تصویب شده است.

نیازمند حضور بانوان متعهد و فرهیخته در عرصه‌های مختلف جامعه هستیم

قدس آنلاین- معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری گفت: نیازمند حضور زنان در عرصه‌های فرهنگی اجتماعی و آموزشی هستیم که انقلاب اسلامی این امکان را برای بانوان فراهم کرده است.

حجت الاسلام محسن قمی بعد از ظهر پنجشنبه در چهارمین دوره تخصصی هم اندیشی و هم افزایی دانش آموختگان بین‌الملل جامعه‌الزهرا(س) با بیان این که بانوان طلبه باید حضور مؤثر در اجتماع را برای خود یک ضرورت و تکلیف بدانند، تصریح کرد: ضرورت حضور بانوان در اجتماع باعث شد که جامعه‌الزهرا(س) شکل بگیرد و منشأ خدمات ارزنده‌ای باشد و باید این شجره طیبه را قدر دانست.

اشتغال و پیشرفت زنان اولویت دولت است

شهروند- درخانه بنشینید و رأی‌ندهید، درپیاده‌ رو هم دیوارمی‎کشند رئیس‌جمهوری در جمع هواداران خود در همدان تصریح کرد: ما آمده‌ایم به بداخلاقی‌ها پایان دهیم، آمده‌ایم تا به خشونت‌طلبان و افراطیون پایان دهیم. حجت‌الاسلام حسن روحانی در جمع مردم همدان با بیان این مطلب خطاب به رقبايش تأکید کرد: دوران شما تمام شده است، شما هشت‌سال در این کشور بودید و مردم دیدند با مردم چه کردید. من از شما غیورمردان و زنان می‌پرسم آیا شما امروز بیست نفر جرأت می‌کنید در اجتماع ستاد رقیب جمع شوید.

زنان نیازی به سهمیه ندارند

کلیدملی- سیاوشی و ذوالقدر با تاکید بر نگرش روحانی نسبت به زنان از او حمایت کردند و از جامعه زنان خواستند تا به روحانی رای دهند.

پروانه سلحشوری رییس فراکسیون زنان طیبه سیاوشی، و فاطمه ذوالقدر از اعضای هیات رییسه فراکسیون در این نشست حضور داشتند. تاکید بر این که حضور زنان در عرصه مدیریتی نباید به سهمیه نیاز داشته باشدُ از موارد مورد اشاره اعضای هیات رییسه فراکسیون زنان بود.

سند تأمین امنیت زنان در روابط اجتماعی؛ یادگاری بر زمین مانده از برنامه پنجم توسعه

مهرخانه- اشرف گرامی‌زادگان مدیرکل حقوقی معاونت امور زنان و خانواده نیز اواخر فروردین ماه سال جاری اعلام کرد که ایراداتی بر سند وارد بود و به همین دلیل سند را به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فرستادیم تا اصلاح شود اما با گذشت یک سال سند هنوز در سازمان مدیریت است و بررسی‌های لازم انجام نشده است.

 

فاطمه سعیدی: زنان به سبب وعده سهم ۳۰درصدی در انتخابات مشارکت کرده‌اند

کلیدملی – معصومه یوسف‌نیا : «فاطمه سعیدی» نماینده مردم تهران،ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر در مجلس دهم از جمله زنانی است که با سهم ۳۰۰درصدی وارد فهرست شد و اینک عضو کمیسیون آموزش مجلس است. او می‌گوید: «ما به شورای عالی سیاستگذاری اعتماد داریم و همانطور که آقای عارف ۳۰ درصد را در مجلس شورای اسلامی قول دادند و عملی کردند با عملکرد خوب زنان مجلس دهم مطمئنیم این ۳۰ درصد در شورای شهر هم اجرا خواهد شد»

شبح فمینیسم هویت‌گرا بر مطالعات جنسیت در ایران

مقاله- سميه رستم‌پورنوشته است: انگیزه‌ي اولیه‌ي نگارش این مقاله، به مواجهه‌ی چند سال اخیر نگارنده با فمینیسم و مطالعات جنسیت در فرانسه و مقایسه‌ي آن با برداشتی بازمي‌گردد که هنگام تحصیل در ایران از این حوزه پيدا كردم؛ در واقع در خلال این تجربه دریافتم که آن‌چه در ایران با نام فمینیسم یا مطالعات جنسیت معرفی و ترویج می‌شود، بیش از هرچیز وام‌دار سنت آنگلوساکسون، خصوصاً امریکا، است و سنت فرانسوی (همچنین سایر سنت‌ها، از جمله سنت کشورهای جنوب و آسیاي شرقی) در ایران تا حد زیادی ناشناخته و مهجور باقی مانده است. اهمیت این موضوع بیش از هرچیز به چشم‌اندازهای متفاوتی برمی‌گردد که در محتوای هریک از این جریانات نهفته است؛ با توجه به این‌که سنت‌های مختلف، مسأله‌ي‌ زنان و جنسیت را نیز به شیوه‌های متمایز بغرنج می‌کنند، روی آوردن یا تأثیرپذیری از هریک از آن‌ها می‌تواند به شکل نظری و عملی، پیامدهای جداگانه‌اي برای جنبش زنان و مطالعات جنسیت در ایران، براي ساختن سنتی منحصربه فرد و پیوندخورده با تاریخ سیاسی ـ اجتماعی خود، داشته باشد.

تحقیر بانوان ایرانی با طرح سهمیه بندی کرسی‌های مجلس و دولت

افکارنیوز- کبری خزعلی، نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده به اعلام سهمیه بندی تحقیرآمیز برای زنان (۳۰ درصد) در انتخابات اشاره و اضافه کرد: گویی زنان خود شایستگی لازم را ندارند و با زور سهمیه باید وارد شوند.

نيستي نام زنان در ادبيات اشتغال

روزنامه تعادل- سمانه خادمي؛‌ جامعه‌شناس و پژوهشگر اجتماعي، نوشته است: يكاري به عنوان يك معضل عمومي فراگير اين روزها بسيار مورد بحث قرار مي‌گيرد. در ميان وعده‌هاي انتخاباتي هم يكي از جذاب‌ترين عنوان‎‌ها، پرداختن به مساله اشتغال جوانان و كاهش آمار بيكاري است. در اين بين نگاهي به آمار حاكي از وضعيت نامساعد اشتغال زنان است كه اين امر با توجه به افزايش تعداد زنان دانش‌آموخته دانشگاه‌ها طي يك دهه اخير بسيار قابل تامل است.

مولاوردی: لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت به هیات دولت تقدیم شده است

تهران – ایرنا – معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده، گفت: لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت را پس از بررسی های کارشناسی تدوین و به هیات دولت تقدیم کرده ایم.

 

به گزارش ایرنا، شهیندخت مولاوردی عصر چهارشنبه به مناسبت هفته جوان در دیدار صمیمی با جمعی از دختران جوان با تبریک روز جوان و اعیاد شعبانیه افزود: از ابتدای دولت یازدهم سعی کردیم تا در چارچوب اسناد بالا دستی اقدامات جامعی را در زمینه زنان و خانواده و رفع مسایل و مشکلات آنان، انجام دهیم.

حضور زنان در دولت‌های ایران

آرمان زنان- امروز شاهد آن هستیم که در دولت یازدهم نزدیک به سه زن در کابینه حضور دارند و اداره چهار فرماندهی بر عهده این قشر از جامعه قرار گرفته است. در واقع در هر یازده دولت جمهوری اسلامی زمینه برای حضور زنان در کابینه بیش از پیش مهیا شده است.

تبلیغات بر سر وجود نگاه مردسالار در سیستم حاکمیتی ایران به دنبال القای این باور است که زنان از عهده مدیریت و مسئولیت‌های مهم و حساس بر نمی‌آیند و نهادهای حاکمیتی در ایران رغبتی به حضور زنان در پست های مدیریتی ندارند اما دولت‌های ایران نشان دادند که چنین ادعایی درست نیست و تلاش کردند از زنان که نقش پر رنگی در تربیت آینده کشور دارند استفاده کنند.

 

مشکل خامنه‌ای با سند یونسکو چیست؟

رادیو زمانه- ابتدا رسانه‌های امنیتی و متعلق به طیف راست افراطی شروع به تخطئه “سند ۲۰۳۰” یونسکو کردند، و سرانجام امروز رهبر نظام هم موضع گرفت و اعلام کرد که «جمهوری اسلامی تسلیم سندهایی مانند سند ۲۰۳۰ یونسکو نخواهد شد».

ماجرا چیست؟ نگاهی به سند مشکل را روشن می‌سازد، در آن از مسائلی مثل ایجاد امکانات آموزشی برابر برای همه کودکان و جوانان و به ویژه رفع تبعیض جنسیتی سخن می‌رود.

سند ۲۰۳۰ یادآور قراردادهای عهد قجری و پهلوی است

قدس آنلاین- عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مبانی سکولاریستی و الحادی سند۲۰۳۰ پذیرش آن را یادآور قراردادهای عهد قجری و پهلوی دانست وگفت: بر اساس مسلمات فقه و قانون، این سند باطل و مردود است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مبانی سکولاریستی و الحادی سند۲۰۳۰ پذیرش آن را یادآور قراردادهای عهد قجری و پهلوی دانست وگفت: بر اساس مسلمات فقه و قانون، این سند باطل و مردود است.

 

زنان مسلمان به دنبال عدالت جنسیتی در جامعه‌اند

ایسنا- نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: زنان در جامعه اسلامی به جای مفهوم برابری حقوق مرد و زن در غرب به دنبال عدالت جنسیتی و نقش‌آفرینی در عرصه‌های مختلف اجتماعی متناسب با نیازها،‌ توانمندی‌ها و تخصص‌هایشان هستند.

سعیده اولادقبا که در نشست زنان و قانونگذاری و مطالبات آنها از دولت آینده که در محل ستاد انتخاباتی حسن روحانی برگزار می‌شد،‌ سخن می‌گفت،‌ تصریح کرد: زنان مجلس تعامل مطلوبی با دولت دارند و علی‌رغم برخی تلاش‌ها و فشارهای سیاسی در برنامه ششم توسعه زنان جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد و با جرأت می‌توان گفت اگر در کمیسیون تلفیق چهار زن وجود نداشت شاهد توفیقات این‌چنینی در روند بررسی برنامه ششم نبودیم.

بوکوحرام ۸۲ نفر از دختران گروگان را آزاد کرد

صدای آمریکا- بوکو حرام، گروه پیکارجوی اسلامگرا در نیجریه، ۸۲ تن از دختران دانش آموزی را که سه سال پیش ربوده بود آزاد کرده است.

دانش آموزان آزاد شده یکشنبه ۱۷ اریبهشت به ابوجا پایتخت نیجریه منتقل می‌شوند و پیش از بازگشت به کانون خانواده هاشان مورد آزمایش های پزشکی قرار می گیرند. این دختران که سال ۲۰۱۴ میلادی در نزدیکی مرز نیجریه با چاد ربوده شدند، روز شنبه آزاد شدند. آزادی این دختران پس از مذاکرات طولانی میان نمایندگان دولت و گروه بوکوحرام صورت گرفت.

کتاب ایوانکا ترامپ منتشر شد؛ هفت چیزی که درباره دختر رئیس جمهور نمی دانستید

صدای آمریکا- کتاب ۲۱۲ صفحه ای ایوانکا ترامپ به نام «زنانی که کار می کنند» یا Women Who Work، این هفته به کتابفروشی های آمریکا آمد. خانم ترامپ گفته هدف از نوشتن آن کمک به زنان شاغل نسل هزاره برای کسب موفقیت در زندگی شخصی و حرفه ای است.

کتاب «زنانی که کار می کنند» معرف خانم ترامپ است که اکنون به عنوان مشاور ارشد پدرش در دفتر ریاست جمهوری آمریکا کار می کند و خودش نمونه یک زن شاغل است.

مادران سفیدپوش ونزوئلا در اعتراض به خشونت دولتی علیه معترضان راهپیمایی کردند

صدای آمریکا- در پی سرکوب خشونت بار اعتراض های خیابانی مخالفان دولت ونزوئلا، هزاران تن از زنان این کشور با پوشیدن لباس سفید دست به راهپیمایی زدند. این راهپیمایی یک روز پس از آن صورت گرفت که یک معترض ۲۰ ساله با ضرب گلوله پلیس کشته شد. بیشتر زنان شرکت کننده در تظاهرات روز شنبه در شعارهای خود بر ضرورت آزادی زندانیان سیاسی نیز تاکید کردند.

پاسخ تند معاون روحانی به ادعای ارائه اطلاعات زنان مطلقه ایرانی به سازمان ملل

رادیو فردا- معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده سخنان یک نماینده سابق مجلس و عضو ستاد ابراهیم رئیسی درباره ارائه اطلاعات «زنان مطلقه ۲۰ تا ۲۵ ساله» ایرانی به سازمان ملل برای کار در آنتالیای ترکیه را «دروغ‌پردازی و وارونه‌نمایی محض» خواند. شهیندخت مولاوردی، معاون حسن روحانی، در صفحه فیس‌بوک خود تهدید کرد که سخنان فاطمه آلیا، نماینده مجلس نهم و عضو ستاد ابراهیم رئیسی، «قابل پیگیرد قضایی» است و معاونت امور زنان در ریاست جمهوری «تا ارائه مستندات و مدارک و دلایل محکمه‌پسند برای اثبات این ادعای واهی از پا نخواهد نشست».

جنبش زنان ایران در دولت اصولگرایان لطمه های سنگین خورد

ایران آنلاین – آمنه شیرافکن- گفت‌وگو با کولایی در کنار جمعی از خبرنگاران انجام می‌شود، او به سبک همیشگی تند‌تند حرف می‌زند و با شور و حرارت. در پاسخ به نقدی درباره کم‌کاری زنان اصلاح‌طلب در بازتعریف «رجل سیاسی» به‌صراحت مسئله را می‌پذیرد و می‌گوید زنان اصلاح‌طلب بیشتر می‌توانستند بر سر رجل سیاسی جریان‌سازی کنند. او در بخشی از این گفت‌وگو نقبی می‌زند به صدماتی که در هشت سال ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد بر دستاوردهای جنبش زنان ایران وارد شد؛ تلاش‌های همه‌جانبه برای خانه‌نشین‌کردن زنان با ادبیات و سیاست‌گذاری‌های مختلف. حالا به باور کولایی، دولت حسن روحانی فرصتی برای توسعه حضور زنان در عرصه‌های مختلف است. چکیده حرفش این است: «زنان و مطالباتشان در گفتمان اصلاح‌طلبی بیش از اصولگرایی امکان پیشرفت و بقا دارند».

انتصاب زنان در دولت یازدهم نگاه محدودیت محور را عقب راند

ایسنا- اولین فرماندار زن سیستانی گفت: انتصاب زنان در دولت یازدهم نگاه محدودیت محور را پس راند واین انتصاب‌ها موجب امیدواری زنانی شد که دل درگرو آبادانی کشور دارند.

معصومه پرندوار افزود: انتصاب زنان در این دولت در جایگاه‌های کلیدی مسئله کوچکی نیست. ما اولین سخنگوی وزارت خارجه زن و اولین سفیر زن را در این دولت تجربه کردیم. انتصاب سه فرماندار زن در دولت یازدهم بازتابی از جامعه ایرانی- اسلامی است.

کاهش ۶۰ درصدی جذب زنان در مشاغل دولتی/ لزوم تغییر نگاه دولت به اشتغال زنان

آرمان زنان- مشارکت زنان در فعالیت‌های بخش دولتی در حالی با افت همراه شده که در سال‌های اخیر تنها ۱۰ درصد از میزان اشتغال افراد در بخش دولتی کاسته شده اما سهم زنان از حضور در مشاغل دولتی با کاهش ۶۰ درصدی همراه بوده است.

اشتغال زنان در سال‌های اخیر مورد بحث و بررسی بسیاری از سیاستمداران، اقتصاددانان، روانشناسان و جامعه شناسان قرارگرفته است که در نتیجه آن، نقش زنان در فعالیت‌های سیاسی پررنگ‌تر از قبل دیده‌شده و همین امر توجه سیاستمداران را به این بخش از اجتماع جلب کرده است.

لزوم سیاست‌های حمایتی جدی در حوزه‌ی مشارکت اقتصادی زنان

بیدارزنی:پردیس عامری- چند سالی است که گفتمان و اقدامات بسیاری از کنشگران مدنی از سطح انتقاد و اعتراض فراتر رفته است. اگر در دهه ۱۳۸۰۰ بسیاری از فعالیت‌ها با گفتمان «مطالبه محوری» صورت‌بندی می‌شد، از ابتدای دهه ۱۳۹۰ به‌تدریج ضرورت ایجاد اشکالِ ایجابی کنشگری مدنی برجسته شده است. به‌طوری‌که صرفاً نقد و نفی شرایط موجود، مرکزِ ثقل فعالیت‌های جمعی و جنبشی نیست، بلکه برخی از نهادها و فعالان مدنی تلاش دارند «برنامه‌های ایجابی» را جایگزین اعتراضات سلبی کنند

باز هم جلسه ستاد ملی زن و خانواده لغو شد

مهرخانه- با تغییر دولت و روی کار آمدن دولت یازدهم جلسات ستاد ملی زن و خانواده تعطیل شد. البته، شهیندخت مولاوردی؛ معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده اعلام کرد با توجه به تغییر ساختار مرکز امور زنان و خانواده به معاونت، ستاد ملی زن و خانواده قطعاً در ساختار جدید قرار خواهد گرفت و بررسی آن نیز در دستور کار قرار دارد. او همچنین از تلاش برای حضور رییس‌جمهور در جلسات ستاد خبر داد؛ تلاشی که تا پایان دولت یازدهم به ثمر ننشست.

ارایه گزارش بیمه زنان خانه‌دار،به‌زودی

 

ایسنا- معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با تاکید بر اینکه سعی کردیم مسائل زنان را به گروه‌های خاصی محدود نکنیم،اظهارکرد: سعی داریم به همه زنان و دختران کشور نگاه و توجه داشته باشیم تا توان افزایی زنان در همه سطوح اتفاق بیفتد. تمام این فعالیت‌ها با ظرفیت‌های دولتی، غیر دولتی، بین ‌المللی، حوزه و دانشگاه‌ها انجام شده است.

تنها راهکار موجود همراهی و همرأیی است

بیدارزنی:هاله صفرزاده- چند سالی است که گفتمان و اقدامات بسیاری از کنشگران مدنی از سطح انتقاد و اعتراض فراتر رفته است. اگر در دهه‌ی ۱۳۸۰ بسیاری از فعالیت‌ها با گفتمان «مطالبه‌محوری» صورت‌بندی می‌شد، از ابتدای دهه ۱۳۹۰۰ به‌تدریج ضرورت ایجاد اشکالِ ایجابی کنشگری مدنی برجسته شده است. صرفاً نقد و نفی شرایط موجود مرکزِ ثقل فعالیت‌های جمعی و جنبشی نیست بلکه برخی از نهادها و فعالان مدنی تلاش دارند «برنامه‌های ایجابی» را جایگزین اعتراضات سلبی کنند. دغدغه کنشگرانِ حوزه‌ها و جنبش‌های مختلف به سمت فرا رفتن از اولویت‌بندی مطالبات و خواسته‌ها حرکت کرده و تدوین برنامه‌ها و ترسیم چشم‌اندازهای بدیل برای جامعه‌ای بهتر در دستور کار قرار گرفته است.

 

اخبار انتخابات

 

دیدگاه نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری درباره “زنان”

ایسنا- طبق سرشماری انجام گرفته در سال ۱۳۹۵، ۴۹ درصد جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند که جایگاه و حقوق این قشر همیشه مورد توجه و بحث محافل مختلف بوده است. از همین رو دیدگاه و نحوه برخورد مسئولین عالی‌رتبه کشور در این خصوص اهمیت ویژه ای برای جامعه و افکار عمومی دارد.

کنشگران حقوق زنان مطالبات خود را از نامزدهای ریاست‌جمهوری منتشر کردند

رادیو زمانه- ۱۴ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری در ایران، سرانجام صدایی از مطالبات زنان بلند شد و جمعی از فعالان حوزه زنان در نشستی خبری از مطالبات خود با ۱۸۰ امضا رونمایی کردند.

امضا کنندگان نوشته‌اند که انتظار دارند دولت دوازدهم تا پایان دوران مسوولیت خود، سهم ناچیز زنان را در بازار کار به بیش از دوبرابر آمار فعلی افزایش دهد و حداقل ۳۰ درصد از کابینه به زنان توانا و برابری‌خواه اختصاص یابد.

آیا خواست‌های جنبش زنان تغییر کرده است؟

دویچه‌وله- بیانیه‌ای‌ حاوی مطالبات اصلی زنان از کاندیداهای ریاست جمهوری با امضای ۱۸۰ کنشگر حقوق زنان منتشر شده است. چقدر امکان پیگیری این مطالبات در چهار سال آینده وجود دارد؟

مطالبات اصلی زنان در انتخابات از زبان هنرمندان و فعالان

ایران آن لاین- صدا بلندتر شده، گوش شنوا بیشتر و دغدغه‌ها، فکرها و نگرانی‌ها، به هم نزدیک‌تر. زنان در چند‌سال گذشته، صدای خودشان را بلندتر شنیدند، از زبان خود و از زبان مسئولانی که در رده‌های بالا نشسته‌اند؛ زنانی از جنس خودشان. هم آنها که در سه‌سال و هشت ماه پیش، تفاهمنامه امضا کردند، دور میزهای مذاکره نشستند، گفت‌وگو کردند، طرح‌هایی تصویب کردند.

سیاسی کردن بحث زنان و خانواده، بزرگترین خیانت است

فارس نیوز- فرشته روح افزا گفت:در حوزه زنان يک نوع نگاه کاملاً غيرمتخصصانه وجود دارد و در انتخابات تب اين مقوله بالا مي گيرد! نمونه بارز اين نگاه غيرمتخصصانه و غيردلسوزانه به حوزه زنان « ستاد ملي زن و خانواده» است . در حالي که برنامه عمل اين ستاد در دولت گذشته به صورت تخصصي و جامع و به دور از نگاه سياسي و جناحي نوشته شداما دريغ از برگزاري يک جلسه چه در دولت قبلي و چه در دولت فعلي.

زنان را برای پست شهرداری تهران معرفی می‌کنیم

شهروند- نیره خاتمی- مشاور رئیس ستاد اصلاح‌طلبان معتقد است كه انتخابات شوراهاي شهر و روستا فرصت خوبي براي اصلاح‌طلبان است تا با مشاركت مردم و با استفاده از تجربه‌هاي گذشته به توسعه پايدار دست پيدا كنند آن هم در شرايطي كه شورا يكي از بزرگترين دستاوردهاي جريان اصلاحات است.

انجمن های مدافع زنان در صف اول ناراضیان شهردار

کلیدملی- ادعای یکی از نامزدان اصولگرا در مناظره اخیر مبنی بر این که سهم بالایی از کرسی های مدیریتی در شهرداری به زنان اختصاص یافته است با واکنش های مختلف روبرو شد. شماری از مدافعان حقوق زنان در این زمینه اسناد مربوط به تفکیک جنسیتی در شهرداری را منتشر کردند. طرحی که انجمن های حامی زنان آن را تهدیدی بزرگ برای آزادی و حقوق قانونی این قشر خواندند. در این حال برخی دیگر به شهردار تهران یادآوری کردند که در ۱۲ سال مدیریتش فقط یک زن به سمت شهردار منطقه منصوب کرده

ثبت نام زنان در انتخابات شوراهای اسلامی چابهار ۸۶ درصد رشد داشته است

ایرنا- معاون استاندار سیستان وبلوچستان و سرپرست فرمانداری ویژه چابهار گفت: ثبت نام زنان در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر وروستاهای این شهرستان نسبت به دوره قبل ۸۶ درصد رشد داشته است.

کلینیک‌هایی که وجود ندارند اما بارها توسط معاون امور زنان افتتاح شده‌اند!

آرمان زنان- در ادعایی عجیب در فروردین ۹۵ معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت زنان و خانواده اظهار کرد که با همکاری وزارت بهداشت ۱۳ کلینیک سلامت خانواده را در کشور راه‌اندازی کرده‌اند و امسال در تمام مراکز استان‌ها این کلینیک‌ها را راه‌اندازی خواهیم کرد. این در حالی است که یک ماه پیش از آن، مدیرکل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت گفته بود به علت آماده نبودن زیرساخت‌ها، کلینیک‌ها در سال ۹۴ راه‌اندازی نشد.

 

افزایش سه درصدی نرخ مشارکت سیاسی زنان در دولت یازدهم

ایرنا – عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران گفت: نرخ مشارکت سیاسی زنان و حضور در عرصه مدیریت در دولت روحانی سه درصد‏ نسبت به دولت گذشته بهبود یافته است.

آذر منصوری روز جمعه در گردهمایی جوانان، دانشجویان و دانشگاهیان حامی روحانی در شهرستان قروه افزود: نرخ مشارکت زنان در نهادهای حکومتی در دولت تدبیر و امید، ٢٢ برابر شد و اگر بخواهیم روند توسعه بهبود یابد باید بدانیم تنها گزینه مناسب روحانی است و باید تلاش کنیم با رای قاطع در مرحله اول انتخابات پیروز شود.

مشارکت زنان کُرد در انتخابات ایران

رادیو زمانه- شلیر باپیری- «درحالیکە زنان نمی‌توانند با کاندیداتوری خود در انتخاب شدن سهیم باشند، اما می‌توانند بە روشی دیگر خود را بە سوژەای تأثیرگذار بدیل نمایند. زنان می‌توانند با تحریم صندوق‌های رأی بە مراجع قدرت بگویند اگر شما حاضر بە پذیرش مشارکت زنان در سیاست و مدیریت نیستید، ما هم آمادە نیستیم جهت مشروعیت بخشیدن بە این نظام پای صندوق‌های رأی برویم.»

سهم زنان

شهروند- برای شوراها در شهری مانند تهران بیشتر به زنان مستقلی نیاز داریم که بتوانند مطالبات اصلی مردم را بدون مصلحت اندیشی‌های سیاسی و جناحی دنبال کنند در دوره‌های قبل عمدتا زنانی توانسته اند به شوراها راه پیدا کنند که مورد حمایت جریان‌های سیاسی بوده اند

نان در هیچ دوره‌ای به اندازه انتخاباتی که تا چند هفته دیگر برگزار می‌شود، خواستار حضور در ساختار قدرت نبوده‌اند. در این دوره اما تعداد آنها زیاد است، چه زنانی که با حمایت احزاب و جریان‌های سیاسی به میدان آمده‌اند و چه گروه دیگری از زنان که مستقل و با اهداف و انگیزه‌های شخصی پای در عرصه رقابت گذاشته‌اند.

چرا باید به زنان شهرمان در انتخابات شوراها اعتماد کنیم

ایران آن‌لاین- زهرا صدراعظم نوری- انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در پیش است و با این انتخابات یکی از نهادهای مؤثر برای افزایش قدرت مردم و مشارکت آنها در اداره کشور شکل خواهد گرفت.با انتخاب شهرداران از سوی نمایندگان مردم در شوراها، گامی دیگر برای بهبود و ارتقای مدیریت شهری برداشته خواهد شد.

اداره شهرها گرچه جنسیت‌بردار نیست و آنچه برای مدیریت شهری مهم است شایستگی، اهلیت و صلاحیت‌های حرفه‌ای است، اما مطالعات و تجارب نشان داده است رویکرد زنانه به امور شهری هم اثباتا و هم نفیا می‌تواند مدیریت شهری را به دلایل زیر توسعه‌یافته و کارآمدتر کند.

 

زنان قربانی اول این جنگ بی رحمانه در ایران هستد

ایران آن‌لاین- مینو مرتاضی ‌ – لنگرودی- انتخابات همچون نعمتی برای ساختار سیاسی، فضای لازم برای آشنایی و انطباق نخبگان با واقعیت تحولات اجتماعی در سپهر عمومی و مطالبات به‌روز برآمده از تحولات نوین را ایجاد می‌کند. مردم هم با استفاده از این فرصت‌ها با موانع و محدودیت‌های مدیریت اجرائی در ساختار سیاسی آشنا‌تر می‌شوند. فرصت‌های انتخاباتی، زمینه‌ ظهور دو نگرش متضاد را هم فراهم می‌کند؛ نگرشی که استفاده از فرصت و فضای انتخاباتی را به‌منزله زمان تسویه‌حساب‌های شخصی و جناحی و گروهی تلقی می‌کند و به منظور تخریب رقیب وارد عرصه شده و به دوئل با رقیب می‌پردازد و مردم را شاهد فرض می‌کند؛ روشی که در مناظرات تلویزیونی کاندیدا‌ها شاهد هستیم.

مطالبات زنان و انتخابات

شرق- سیده‌فاطمه ذوالقدر- انقلاب اسلامی ایران فرصتی را مهیا کرد که نه‌تنها رویکردی جنسیتی از زنان برداشته شود، بلکه با ارتقای جایگاه زنان و آگاهی از جایگاه و نقش زنان در عرصه جامعه، زمینه‌ساز بهره‌مندی از ظرفیت و پتانسیل این قشر شد، اما با وجود تلاش‌های عدیده مسئولان در چند دهه اخیر در جهت ارتقای شاخص‌های سواد، آموزش عالی و شاخص‌های بهداشتی در سطح کشور، گزارش‌های بین‌المللی نظیر گزارش مجمع جهانی اقتصاد حاکی از آن است که ایران با کسب رتبه ١٣٩ از میان ١٤٤ کشور در زمره ضعیف‌ترین کشورها در موضوع شکاف جنسیتی است. متأسفانه در سنوات اخیر شاهد عدم بهره‌مندی یا بهره‌مندی بسیار حداقلی از ظرفیت و پتانسیل زنان کشور در عرصه‌های اقتصاد و سیاست کشور بوده‌ایم.

نامزدها دیدگاه خود را درباره سبک زندگی روشن کنند

آرمان زنان- مقام معظم رهبری حدود ۳۰ بند در رابطه با سبک زندگی مطرح کرده اند که متاسفانه نمره مسئولان امروزی کشور ما در رابطه با عمل کردن به این بندها منفی است.

محمود معلمی با اشاره به مناظره تلویزیونی روز گذشته نامزدهای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در کشورمان در رابطه با جایگاه زنان و خانواده در این دوره از مناظره ها، اظهار کرد: به نظر می رسد کاندیداهای ارزشی جایگاه ارزشمندی برای زنان قائل باشند و دیدگاه آن ها نسبت به موضوع زن و خانواده همان دیدگاهی باشد که اسلام و انقلاب اسلامی نسبت به زن دارند.

زنان رؤسای جمهور در ایران از چه جایگاهی برخوردار هستند؟

مهرخانه- در ایران موازنه‌ها متفاوت است. اینجا قدرت به کسی که رأی آورده منتقل می‌شود و وابستگان او در حاشیه قرار دارند، مادامی که خود نخواهند به عرصه وارد شوند. ضمن آن‌که زنان، در ایران اسلامی، همچنان از جلب‌توجه و مرکز اخبار بودن گریزان هستند و تمایلی برای علنی و خبری شدن مناسبات فردی و خانوادگی‌شان ندارند. از این‌رو است که علی‌رغم فرزندان، همسران رؤسای جمهور عمدتاً ناشناخته‌ترین افرادند.

 

كارنامه روحانى در زمينه مسائل زنان: وعده‌ها و چالش‌ها

بی‌بی‌سی- ویکتوریا طهماسبی – دانشگاه تورنتومیثم بهروش – پژوهشگر- ایران بار دیگر شاهد رقابت نامزدها براى انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستاست. تمرکز بخشى از فعاليت هاى انتخاباتى کاندیداهای این دوره، بر مطالبات زنان حكايت از اهميت نقش راى زنان در نتيجه نهايى انتخابات ریاست جمهوری دارد. از اين جهت شايد بتوان گفت كه يكى از مزاياى نادر فضاى انتخاباتى به طور كلى جلب توجه به مسائل به اصطلاح “نرم” مانند برابرى جنسيتى و جايگاه حقوقى و اجتماعى زنان است كه در شرايط عادى معمولا در افكار عمومى و ذهن جمعى جامعه مردسالار ايران مغفول مانده و يا فرعى و ثانوى تلقى مى شوند.

روحانی میراث دار دولتی ضد زن بود/ اشتغال زنان در دولت یازدهم افزایش چشمگیری داشت

ایلنا- نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت یازدهم میراث دار دولتی به شدت ضد زن بود، کارنامه روحانی در حوزه زنان را موفق ارزیابی کرد.

پروانه سلحشوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره عملکرد دولت یازدهم در حوزه زنان گفت: میزان اشتغال زنان در دولت آقای روحانی افزایش چشمگیری داشت و نمودهای عینی محسوسی را در این زمینه شاهد بودیم.

 

فخرالسادات محتشمی پور : دنبال کننده گان تفکیک جنسیتی نمی توانند مطالبات زنان را دنبال کنند

کلیدملی : فخرالسادات محتشمی پور گفت:کسانی که در زمان مدیریت خود به طور مشخص در شهرداری بحث تفکیک جنسیتی را دنبال می کردند، امروز نمی توانند دغدغه ها و مطالبات زنان را در حوزه های مختلف دنبال کنند و مردم در انتخاب خود، به حتم به این مسائل توجه و دقت خواهند داشت .

حسن روحانی محتشمی‌پور با اشاره به دستاوردهای دولت یازدهم گفت : بی تردید بزرگترین دستاورد دولت یازدهم به شکل مشخص در حوزه سیاست خارجی، برجام است . اتفاق بزرگی که باعث شد، فضایی که تا قبل از آن شبح جنگ را بر فراز آسمان کشورمان و مردم این سرزمین به پرواز درآورد از میان برداشت و آرامش سیاسی و اقتصادی را برای کشورمان با عزت به ارمغان آورد .

انتقاد مولاوردی از سئوالات حوزه زنان در مناظره‌ها

خبرآن‌لاین- معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: ما برنامه پیشنهادی خود را در حوزه زنان برای دولت دوازدهم ارائه دادیم. این برنامه در چارچوب قانون برنامه ششم توسعه و حقوق شهروندی است.

شهیندخت مولاوردی در پاسخ به این سئوال که “به نظر شما جامعه زنان بین آقای روحانی و نامزدهای منتقد دولت یازدهم حرف کدامیک را درباره ارتقای وضعیت خود و پاسخگویی به مطالبات‌شان باور می کنند؟”، گفت: کارنامه چهار سال دولت آقای روحانی روی میز است و با کسانی که سابقه اجرایی آنچنانی ندارند یا آنها که سوابقی دارند، قابل مقایسه است.

نیره توکلی، جامعه شناس : دولت روحانی بهترین نگاه را به مسائل زنان داشته است

 

کلیدملی : نیره توکلی، جامعه شناس گفت: لایحه امنیت زنان، افزایش نقش سیاسی-اجتماعی زنان، اشتغال برای زنان سرپرست خانوار از جمله دستاوردهای دولت تدبیر و امید است. این استاد دانشگاه ادامه داد: حسن روحانی تنها کسی بود که حتی در بیانیه انتخاباتی شان هم با موضوعات مربوط به زنان به صورت درستی برخورد کرد. در ابتدای فعالیت دولت هم همایشی با حضور زنان داشتند. این همایش منجر به ایجاد فضا برای فعالیت کمپین هایی مثل تغییر چهره مجلس شد. به دنبال همین اقدامات بود که ما توانستیم در مجلس نمایندگان زن را به صورت تاثیرگذار داشته باشیم. با اینکه تعداد این نمایندگان محدود بود اما باز هم کمک شایانی جهت تحقق مطالبات مدنی زنان کرده است.

عضوشورای زنان مسلمان نواندیش:اصلاح طلبان مردم را برای رای دادن به روحانی متقاعد کنند

ایرنا – عضو شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش کشور گفت: اصلاح طلبان با انتقال صحیح عملکرد مثبت دولت تدبیر و امید مردم را برای رای دادن به حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در انتخابات پیش رو متقاعد کنند.

به گزارش ایرنا، مرضیه آذرافزا پنجشنبه شب در جمع حامیان حجت الاسلام حسن روحانی در یاسوج اظهارکرد: امروز اگر اصلاح طلبان و دیگر قشرهای مردم ایران توانایی لازم برای دفاع از عملکرد حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی را ندارند به دلیل نداشتن و یا کسب نکردن اطلاعات درست است.

پریچهر سلطانی : زنان نمی‌خواهند قربانی ترویج دورکاری و خانه‌نشینی شوند

کلید ملی- در دولت‌های قبل از دولت آقای روحانی شاهد بودیم که دورکاری زنان و خانه‌نشینی زنان ترویج می‌شد و خانه‌نشین کردن زنان اولویت بود در حالی که آقای روحانی این نگاه را تغییر داد و زنان کارآمدی را در موقعیت‌های مختلف مدیریتی به کار گرفت.

کلیدملی : پریچهر سلطانی، مسئول شهرستان‌های استان تهران ستاد انتخاباتی حسن روحانی گفت: ما زنان در همایش بزرگ روز ۱۹۹ اردی‌بهشت از آقای روحانی خواستار آن شدیم که در دولت آینده خود با اعمال تبعیض مثبت سهم زنان از مدیریت‌های عالی و میانی را افزایش دهد.

روحانی باید ۵۰ درصد بست های مدیریتی را به زنان بدهد

کلید ملی- حقوق زنان و سهمیه اجتماعی آنها در ایران دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی است و اگر کسی در برابر آن بایستد بدان معناست که در برابر انقلاب و تاریخ ایستادگی کرده است. از این رو باید بیش از بیش از ۵۰ درصد پست ها به بانوان محول شود.

سعید لیلاز فعال سیاسی درآستانه برگزاری همایش بزرگ زنان درباره انتظارات جامعه زنان از حسن روحانی گفت: اگر روند توجه به زنان در دولت یازدهم و حضور آنها در فعالیت‌های اجتماعی در این دولت کماکان ادامه پیدا کند، ما به زودی شاهد انفجار حضور بانوان در صحنه مدیریتی کشور خواهیم بود.

حضور پرشور مردان در همایش زنان حامی روحانی

مهر- همایش زنان حامی روحانی در سالنی با دمای نامناسب و با سخنرانی رئیس جمهور برگزار شد.

همایش بانوان حامی روحانی ساعت۱۷در ورزشگاه شهید شیرودی با تلاوت قرآن توسط جمعی از خانم ها اغاز شد. بعد هم سرود یار دبستانی به صورت دسته جمعی خوانده شد. جلوی درب ورزشگاه شال های بنفش توزیع می شد.

ملاوردی معاونت زنان ریاست جمهوری، پروانه سلحشوری رئیس فراکسیون زنان مجلس، فاطمه سعیدی، فاطمه حسینی دختر صفدر حسینی نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در این همایش حضور یافته بودند.

با رای عاقلانه خود اجازه بازگشت به عقب کشور را نمی دهیم

ایرنا – دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش گفت: با رای عاقلانه خود اجازه نمی دهیم که کشور بازگشت به عقب داشته باشد. فاطمه راکعی گفت: رای مردم ایران، رای عاقلانه ای است که از بازگشت مجدد کشور به عقب جلوگیری می کند.

وی افزود: اگر کمی به سخنان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم تامل کنیم در می یابیم که رقبای آقای روحانی هیچ برنامه مشخص و مدونی برای اداره کشور ارائه نداده اند و با بی اخلاقی تنها در جهت تخریب دولت یازدهم گام برداشته اند.

 

یک شهردار زن پس از ۱۲ سال؛ تنها سهم زنان از مدیریت شهری تهران

ایلنا- معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در پاسخ به سخنان یکی از ۶ نامزد ریاست جمهوری در توئیتی نوشت: یک شهردار زن پس از ۱۲ سال؛ تنها سهم زنان از مدیریت شهری تهران است.

‌شهیندخت مولاوردی در این توئیت در پاسخ به صحبت های محمد باقر قالیباف که اعلام کرد؛‌ بیش از ۱۳ درصد مدیران شهرداری تهران بانوان و جوانان است، این مطلب را نوشت.

قالیباف به روحانی: مگر پیاده‌رو حمام زنانه و مردانه است که در آن دیوار بکشیم

ایسنا- محمدباقر قالیباف گفت: امروز هم که در کشور بحران اقتصادی داریم و محرومین کشور مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم در جمع حامیان خود از گروه‌های جهادی اظهار کرد: جهادی‌ها کسانی هستند با بصیرت که در هر مقطع که دغدغه ایجاد بشود، خارج از سیستم‌های اداری و به صورت عناصری داوطلب و با ایمان پا به عرصه می‌گذارند.

منظور قالیباف از سهم زنان در مدیریت شهری، انتصاب همسرش بود؟

خبرآنلاین- بر‌اساس آمارهای رسمی در ایران، نرخ مشارکت زنان در مدیریت شهری همچنان به شکل قابل‌توجهی اندک است. بارها تأکید شده که حتی در شهرداری تهران که حدود ۱۷ درصد از کارمندانش را زنان تشکیل می‌دهند، توزیع پست‌های مدیریتی مغایر با اصل عدالت جنسیتی است.

 

جهانگیری:زنان در ایران مظلوم‌ترین قشرند

تسنیم- کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: زنان در ایران مظلوم‌ترین قشر هستند و حرمت و حقوق‌شان رعایت نمی‌شود. کجای دنیا نیمی از جمعیت جوان تحصیل‌کرده در میدان اقتصاد حضور ندارند؟ ما در این دولت سفیر زن و فرماندار زن داشتیم.

جهانگیری ادامه داد: باید حقوق جوانان را به رسمیت بشناسیم و رویکرد استمرار عقلانیت و تدبیر برای اداره کشور را ادامه دهیم، زیرا برای کارهای سخت نیازمند مردان بزرگ هستیم.

زنان باید بر مطالبات خود پافشاری کنند

ایرنا -«شهناز سجادی» وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان گفت:دوره از خود گذشتگی زنان به پایان رسیده است ؛ درسالیان گذشته بارها شاهد این ازخودگذشتگی بودیم؛ اما زمان آن رسیده که زنان تغییر کنند و مطالبات خود را از افراد و گروه ها اعاده کنند.

ستاد مرکزی تدبیر و توسعه ،حامی دکتر روحانی ، عصر روز پنجشنبه با حضور فعالان حقوق زن نشستی با عنوان ‘ دولت و سرمایه اجتماعی ‘ برگزار کرد، سجادی یکی از سخنرانان این نشست ، اظهارداشت: مشارکت زنان در قوه مقننه بیشتر از قوای دیگر است و این نیز به دلیل انتخاب مستقیم مردم است، البته این نکته نیز حائز اهمیت است که به دلیل محدودیت های سیاسی، قانونی و عرفی زنان قادر به حضور در قواهای دیگر نیستند.

 

در دولت کار و کرامت وزیر زن هم خواهیم داشت

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه برخی با «سایه جنگ» هم تجارت می‌کنند، گفت: در دولت کار و کرامت وزیر زن هم خواهیم داشت.

به گزارش آرمان زنان از فارس، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در گفت‌و‌گویی با حضور نادر طالب‌زاده و ابوالقاسم طالبی حضور یافت و به سوالات متعدد آنها در حوزه‌های مختلف، مسائل غیررسمی و موضوعات اساسی و برنامه‌ها در دولت کار و کرامت پاسخ داد.

چه کسانی می‌خواستند بین دختر و پسر در دانشگاه‌ها دیوار بکشند؟

کیهان- مدتی است که ویدئوهایی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد چه‌ کسانی قصد داشتند بین دختران و پسران دانشجو در کلاس‌های درس دانشگاه‌ها دیوار کشیده شود.

به گزارش فارس، بدنبال اظهارات حسن روحانی مبنی بر اینکه «عده‌ای اگر رای بیاورند، اقدام به دیوار کشی بین زنان و مردان می‌کنند»، اخیرا ویدئوهایی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد در دهه ۶۰، مسئولان وزارت علوم قصد داشته‌اند بین دختران و پسران دانشجو در کلاس‌های درس دانشگاه‌ها دیوار کشیده شود.

سخنان انتخاباتی رئیسی درباره زنان

ایسنا- ابراهیم رییسی گفت: باید با بیمه کردن زنان عشایر که جزو نیروهای مولد هستند، از آنان حمایت شود.

حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی تصریح کرد: باید با بیمه کردن زنان عشایر که جزو نیروهای مولد هستند، از آنان حمایت شود، از زنان خانه‌دار هم حمایت انجام گیرد و جوانان ما نیز شغلی متناسب با شان خود داشته باشند.

رئیسی برای مناظره با «روحانی» به عنوان نماینده کارگران و زنان بی‌سرپرست اعلام آمادگی کرد

فارس- سید ابراهیم رئیسی کاندیدای دوزادهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در بخشی از آخرین مناظره انتخاباتی برای مناظره با حسن روحانی اعلام آمادگی کرد. رئیسی در این زمینه گفت: بنده اعلام می‌کنم مناظره بگذارند تا من بعنوان نماینده قشر کارگر، زنان بی‌سرپرست و بسیاری که حرف دارند اما بلندگو ندارند، با آقای روحانی مناظره کنم، من مانند آقایان روزنامه که تا حرفی زده شد تیتر کنند؛ خودم حرف خودم را می‌زنم.

 

اخبار حقوقی

 

زنان در بند حق شوهران!

تابناک- همسرش مانع خروج او از کشور شده است. قانون به او این اجازه را می‌دهد. موضوعی که گریبان چند تن از زنان ورزشکار کشورمان را در سال های اخیر گرفته است و مانع خروج و افتخار آفرینی آن ها برای کشورشان شده است. با این حال تعداد زیادی از زنان ایرانی پیش از ازدواج با شوهر خود این توافق را می کنند که حق طلاق و اجازه خروج از کشور به آن ها داده شود. موضوعی که از چند جنبه قابل بررسی است.

 

اخبار اجتماعی

گسترش نرخ ناباروری در کشور

فارس- عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه معضل اشتغال، مسکن و ناباروری موانع افزایش جمعیت است، گفت: نیاز است دولت و مجلس با اتخاذ تدابیر ویژه معضل اشتغال و مسکن را رفع و همچنین بیمه ها از زوجین نابارور حمایت داشته باشند.

 

اعتیاد زنان تفاوت های زیادی با اعتیاد مردان دارد

کلیدملی – مینا شهنی: لیلا ارشد ۱۲ سال پیش نخستین مرکز گذری کاهش آسیب اعتیاد زنان- خانه خورشید- را در دروازه غار راه اندازی کرد.در این مرکز خدمات اجتماعی، پزشکی، بهداشتی ، آموزشی، مددکار و مشاوره و حرفه آموزی به همراه یک وعده غذای گرم برای زنان در نظر گرفته شده و تلاش می شود تا زنانی که دچار سوء مصرف مواد مخدر هستند تحت حمایت قرار گیرند. لیلا ارشد که مشاور و مددکار است می گوید که اعتیاد زنان تفاوت های زیادی با اعتیاد مردان دارد و همین تفاوت ها نیاز هایی را برای زنان بوجود می آورد که باید به آنها توجه شود.

بروکراسی جدایی/نوبت دهی برای طلاق؛ توافقی یا یک طرفه؟

قدس آنلاین- گزارش ما مربوط به مکانی است که بیشتر مراجعه کنندگان آن را خانم ها تشکیل می دهند شاید کوچک‌ترین شان همین دختر خوش چهره ۱۸ ساله باشد که ۱۵ سالگی به خانه بخت رفته و پیرترین‌شان را نمی‌توانی حدس بزنی، چون اغلب با مادرها آمده‌اند و شماری هم با پدر و مادر. پیرزن‌ها و پیرمردهایی که چهره‌شان تکیده‌تر از فرزندشان است. آدم بین جمعیتی حدود ۱۰۰ نفر متوجه نمی شود کدام یکی همراهی است و کدام متقاضی طلاق!

«مهاجرت»، علت افزایش زنان سرپرست خانوار

ایسنا- بر اساس سرشماری سال ۹۵، ۴۹ درصد جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند و در این روزهای نزدیک به انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری شاهد آن هستیم که برخی از نامزدها، مدعی افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار طی دولت یازدهم شده‌اند که یک جمعیت شناس این ادعا را نادرست دانست.

شهلا کاظمی پور ، در خصوص افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار در کشور گفت: آمار ها نشان می دهد تعداد زنان سرپرست خانوار در کشور افزایش یافته است اما این افزایش به علت آنست که در گذشته تنها زنانی که همسرانشان فوت کرده‌ و یا طلاق گرفته بودند جزء زنان سرپرست خانوار محاسبه می‌شدند اما امروز در راستای تغییرات اجتماعی و اقتصادی، گروه دیگری از زنان نیز سرپرست خانوار در نظر گرفته می‌شوند.

روشنگران و مطالعات زنان

شهروند- انتشارات روشنگران و مطالعات زنان از جمله ناشرانی است که با رویکرد خاص خود به‌تدریج جایش را بین مخاطبان باز کرد و حالا به ناشری معروف و مقبول تبدیل شده. در این نمایشگاه نیز با کتاب‌های فراوانی حضور پیدا کرده که پاسخگوی تقاضای اقشار مختلف علاقه‌مندان کتاب و متخصصان و پژوهشگران است. از جمله این کتاب‌ها می‌توان به کتاب «جنسیت و فلسفه سیاسی انتخابات» نوشته عباس محمدی اصل اشاره کرد.

 

سهم زنان از اشتغال سال ۹۵ بیش از ۶۸ درصد افزایش یافت

سمنان- ایرنا- معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ایجاد ۶۱۶ هزار شغل در سال ۹۵، گفت: سهم نیروی کار زنان از فرصت‌های شغلی جدید در سال ۹۵ نسبت به سال قبل از آن بیش از ۶۸‌ درصد افزایش یافت.

 

به گزارش ایرنا، عیسی منصوری روز چهارشنبه در نشست تخصصی اشتغال استان سمنان در سالن مدیریت بحران استانداری، افزود: وقتی اشتغال غیررسمی در کشور افزایش می یابد، سهم زنان نیز از میزان اشتغال افزایش می یابد و افزایش سهم زنان از اشتغال جدید سال ۹۵ به بالای ۶۸ درصد در کشور رسید.

معاون رئیس جمهوری: صندوق کارآفرینی امید تسهیلات اشتغال به زنان پرداخت می کند

ایرنا- معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره توجه ویژه دولت یازدهم به بانوان گفت: صندوق کارآفرینی امید در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی به زنان تسهیلات اشتغال پرداخت می کند.

شهیندخت مولاوردی شامگاه پنجشنبه در افتتاح دومین نمایشگاه توانمندی بانوان در منطقه آزاد ماکو افزود: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید از تمامی ظرفیت ها استفاده شود اما توجه به ظرفیت زنان در در دولت های گذشته مورد غفلت قرار گرفته است.

مجتهدزاده: مجاهدت زنان در دفاع مقدس باید ثبت شود

ایسنا- رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس گفت: همه وظیفه داریم دلاوری‌ها را ثبت و ضبط کنیم. نسل جوان باید بدانند در تاریخ کشور چه بر ما گذشت.

مریم مجتهدزاده در همایش اسوه‌های صبر، مقاومت و تجلیل از مادران و همسران شهدای مدافعان حرم مازندران بیان کرد: مدافعان حرم بیشتر آنها جوان بودند که ما را به اوایل هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌های دفاع مقدس برمی‌گرداند که مادران و همسران با فرزندان کوچک روزهای سختی را گذراندند و اکنون با شهادت مدافعان حرم یادآوری روزهای حماسه‌ساز و دل گرفتگی‌ها است.

 

مبلغ سعودی: زنان مسلمان در اروپا یا حجاب خود را بردارند یا بروند!

ایرنا- محمد العیسی مبلغ سعودی که دبیرکل اتحادیه جهانی مسلمانان است خطاب به زنان مسلمان ساکن اروپا گفت که یا حجاب خود را بر دارید یا اروپا را ترک کنید!

روزنامه ‘رای الیوم’ العیسی در گفت‌ وگو با روزنامه آلمانی ‘فرانکفورتر آلگماینه’ گفته است : منع حجاب در کشورهای غربی امری قانونی است و زنان مسلمان باید به قانون این کشورها احترام بگذارند.

فقر برای زنان بیش از مردان استرس‌زا است

ایسنا- بررسی‌ها نشان می‌دهد فقر می‌تواند برای زنان بیش از مردان استرس‌زا باشد.

در این بررسی آمده است زنانی که در جوامع فقیر زندگی می‌کنند نسبت به افراد ساکن در مناطق مرفه‌تر بیشتر عصبی هستند و استرس دارند. هر چند متخصصان معتقدند این موضوع در مورد مردان صدق نمی‌کند.

 

مغز زنان از مردان کارآمدتر است

-ایرنا-نتایج یک مطالعه نشان می دهد با وجود اینکه مغز مردان از زنان بزرگتر است اما مغز زنان کارآمد تر است.

محققان هلندی در این مطالعه متوجه شدند ، به رغم این واقعیت که مردان در قیاس با زنان مغزهای بزرگتری دارند اما زنان در آزمون های حافظه عملکرد بهتری دارند.

مطالعه محققان هلندی که بر اساس اسکن های ام.آر.ای از حدود ۹۰۰ مرد و زن بود، نشان داد که مغز مردان حدود ۱۴ درصد از مغز زنان بزرگتر است.

 

جنجال تازه کندال جنر، این بار در هندوستان

 

صدای آمریکا- انتشار عکس «کندال جنر» مدل سرشناش آمریکایی روی جلد نشریه «ووگ» هندوستان با واکنش های منفی بسیاری در این کشور مواجه شده و مدیران این مجله را دچار مشکلات زیادی کرده است.

ووگ هندوستان که یکی از شاخه های این نشریه معتبر هنری است، به مناسبت دهمین سالگرد افتتاح مجله، شماره ویژه ای از بهترین تصاویر و مقاله های خود را منتشر کرد.

اما انتخاب عکس کندال جنر، روی جلد این شماره با اعتراض بسیاری از شهروندان هندی، سازمانهای اجتماعی و مدافعین حقوق زنان در این کشور مواجه شده است.

این زنان سینما را تغییر دادند

ایسنا- در طول تاریخ سینما زنانی بودند و هستند که به عنوان چهره‌هایی جریان‌ساز و تاثیرگذار سهم بسزایی در پیش‌برد، سینمای مستقل در جهان داشته‌اند.

همایش بازنمایی جنسیت در سینمای ایران در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید برگزار شد

ایرنا- همایش معرفی سینمای ایران با عنوان ‘بازنمایی جنسیت در سینمای ایران ‘به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و با همکاری دانشگاه کمپلوتنسه مادریدروز دوشنبه در محل دانشکده ارتباطات اسپانیا برگزارشد.

این همایش ۲ روزه با حضور خانم پروفسور«کارمن پرز» رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه کمپلوتنسه، «علیرضا اسماعیلی» رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا، پروفسور«اوبالدو کوئستا» رئیس دپارتمان سمعی و بصری دانشکده ارتباطات و «نرگس آبیار» کارگردان فیلم ‘شیار ۱۴۳ ‘ به همراه جمعی از دانشجویان و علاقمندان به سینمای ایران برگزار شد.

 

آنچه در مورد تیفانی، دختر ترامپ، می‌دانیم

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا عادت دارد مرکز توجه باشد – خانواده‌اش هم همین‌طور. اما دختر کوچک رئیس‌جمهور، تیفانی، کمتر از بقیه اعضای خانواده در انظار بوده – دست‌کم تا حالا.

تیفانی تنها دختر دونالد ترامپ از همسر دومش، مارلا میپلز، است. او در کالیفرنیا بزرگ شده و این‌طور که از گزارش‌ها برمی‌آید، قرار است امسال به واشنگتن برود و حقوق بخواند.

رقص ایوانکا ترامپ با پسرش؛ «لحظات کوتاه اما مهم»

صدای آمریکا- ایوانکا ترامپ دختر ارشد پرزیدنت ترامپ، روز پنجشنبه ویدئویی از رقص با دو پسرش را در فضای مجازی به اشتراک گذاشت که به سرعت در فضای مجازی بازتاب داشت.

بنا به گزارش شبکه خبری فاکس‌نیوز، ایوانکا ترامپ که ۳۵ سال دارد و به عنوان دستیار پدرش در کاخ سفید کار می کند، زیر این ویدئو نوشت «لحظات کوتاه مهم هستند، بخصوص برای مادران شاغل؛ رقص با پسرانم بعد از کار.» در این ویدئو ایوانکا ترامپ را می بینید با لباس کار که در حال رقص با دو پسر کوچکش جوزف و تئودور است.

مارلین دیتریش: از ستاره‌ای افسونگر تا انزوایی اندوهبار

بی‌بی‌سی- علی امینی نجفی منتقد هنری- مارلین دیتریش تا پیش از “فرشته آبی” (۱۹۲۹) در چند فیلم ظاهر شده بود، اما با این فیلم بود که به محبوبترین هنرپیشه سینمای آلمان، که در اروپا بهترین بود، مبدل شد. در این فیلم نقش اصلی با امیل یانینگز بود، استاد محترمی که خواننده و رقاصه‌ای بی‌باک به نام “لولا لولا” زندگی او را سیاه می‌کند

چاره‌های زنان برای در امان ماندن از آزار خیابانی

برزن- آزار جنسی در خیابان دسترسی زنان را به فضاهای عمومی محدود می‌کند و سطح امنیت و آسایش آن‌ها را پایین می‌آورد. این معضل گاه باعث می‌شود زنان مسیرهایی را انتخاب کنند که برای رفت و آمد معمول مناسب نیست اما در عوض احتمال بروز آزار خیابانی در آن کمتر است. زنان مجبور می‌شوند روند معمول زندگی روزمره خود را تغییر دهند، عادات خود را عوض کنند، سرگرمی‌های‌شان را کنار بگذارند، یا حتی از شغل خود کناره‌گیری کرده و به محله‌ای دیگر نقل مکان کنند، یا از ترس مواجه شدن با آزار خیابانی در خانه بمانند.

دوران مدرن، نقاب شاعرانه یا هویت زنانه؟

سرپوش فرهنگی – اگر بخواهیم پیش از ظهور پروین اعتصامی، سراغ از شاعران زن بگیریم [صرفاً شاعران زن- نه شاعران زنی که به زندگی زنان جامعه‌شان پرداخته باشند یا شعرشان امضای شخصی داشته باشد و اگر به اشتباه، وارد دیوان شاعر مردی شده باشد قابل تشخیص و احراز هویت باشد-] به مشکل جدی برمی‌خوریم. ادبیات هزارساله ما، ادبیاتی به کل، مردانه است با دو سه شاعر زن که در تذکره‌ها نام‌شان آمده و حتی نمی‌توان با اطمینان گفت که چند رباعی به جا مانده از ایشان، شعرِ ایشان است یا شعر شاعران صاحب‌نام یا حتی بی‌نام.

زنان را با زندان مجازات نکنیم

ایران آنلاین – طیبه خانم یکی از زنان نیکوکار و معتمد محل بود. او حدود ۳۰سال در آن محله زندگی می‌کرد و از آنجا که فرزندی نداشت بیشتر وقت خودش را با همسایه‌ها و ساکنان محل می‌گذراند. تقریباً همه همسایه‌ها به او اعتماد داشتند و این زن را حلال مشکلات می‌دانستند. به همین خاطر هم بود که وقتی قرار شد یک صندوق قرض‌الحسنه بین زنان محل راه‌اندازی شود همه به اتفاق، طیبه خانم را برای تصدی این کار پیشنهاد دادند. طیبه اما وقتی موضوع را با شوهرش در میان گذاشت وی بشدت مخالفت کرد و گفت: نه خانم این کارها دردسر دارد. صحبت ۲۰ میلیون تومان پول است. اگر خدای نکرده اتفاقی بیفتد چطور می‌خواهی جواب این همه آدم را بدهی؟ اما طیبه خانم که فکر می‌کرد این صندوق می‌تواند گره از مشکلات همسایه‌ها باز کند

سرنوشت زنان ايراني در ته فنجان هاي چيني!

رسالت- جادوگرها، شمن ها يا پيشگويان سده هاي گذشته را مي توان پدران رمال ها و دعانويسان امروزي دانست. افرادي که بنابر قول تاريخ، نزديک ترين اقشار به تخت سلطنتي بودند و مي توانستند با انداختن رمل و اسطرلاب سرنوشت يک ملت را تغيير دهند. اين جادوگران که ادعاي در اختيار داشتن جن و پري و مسخّر کردن ارواح شيطاني و … را داشتند از عنصر خرافه گري و خرافه پرستي انسان ها در طول ادوار تاريخ سوء استفاده هاي بسياري کرده اند.

 

تی شرت پرکاربردترین لباس برای مردان و زنان است/پوشاک یک رسانه است

قدس آنلاین- رئیس جشنواره نقش تن پوش گفت: الگوها و طرح و نقش هایی که روی لباس ها می آید، می تواند بازتاب باورهای هرکدام از افراد باشد. چراکه لباس ما به مثابه یک رسانه عمومی و فراگیر به شمار می آید.

جهاد زن اهمیت دادن به شوهر در زندگی است

تسنیم- کارشناس مسائل خانواده با بیان اینکه شان مادی زنان باید در زندگی خانوادگی رعایت شود گفت: خداوند جهاد زن را اهمیت دادن به شوهر در زندگی می‌داند. از دیدگاه خداوند کمک کردن به یکدیگر در زندگی زناشویی هیچ تفاوتی میان زن و مرد بودن ندارد و برای داشتن زندگی مطلوب و سرشار از محبت انجام دادن چنین کارهایی بسیار مهم است.

اختصاص ۸۴ روز مرخصی به زنان صاحب فرزند‌خوانده از بهزیستی

تسنیم- مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی از اجرایی‌ شدن مرخصی دوره مراقبت برای مادرانی که فرزندخوانده زیر ۳ سال از بهزیستی می‌پذیرند، خبر داد و گفت: مرخصی ۸۴ روز «دوره مراقبت» ویژه این زنان شاغل اعمال خواهد شد.

گسترش حضور کمی زنان داستان‌نویس در ادبیات ایران

مهرخانه- مروری بر آثار برخی از نویسندگان زن ایرانی در سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران

در مورد گسترش حضور کمی زنان داستان‌نویس در ادبیات ایران کافی است به این آمار اشاره شود که اگر در فاصله دهه ۱۳۱۰ تا ۱۳۴۰ در برابر هر ۱۸نویسنده مرد با یک نویسنده زن روبه‌رو بودیم، در دهه ۷۰ و ۸۰ در برابر هر یک و نیم نویسنده مرد، با یک نویسنده زن روبه‌رو بوده‌ایم. این آمار به خوبی نشانگرگسترش کمی شگفت‌انگیز زنان نویسنده است.

«مردان بدون زنان» این‌بار به روایت موراکامی

مهرخانه- هواداران انگلیسی‌زبان آثار «هاروکی موراکامی» سرانجام دو روز دیگر می‌توانند مجموعه داستان کوتاه «مردان بدون زنان» این نویسنده مطرح ژاپنی را بخوانند.

«مایکل ماگراس» عضو حلقه منتقدین کتاب ملی آمریکا که آثارش در نشریات متعددی چون «استار تریپون»، «سان فرانسیسکو کرونیکل»، «فیلادلفیا اینکوایرر» و «میامی هرالد» ‌منتشر می‌شود، این نقد کوتاه را بر مجموعه داستان تازه ترجمه‌شده‌ «موراکامی» نوشته است.

ثروتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۷

دنیای اقتصاد- نشریه فورچون با اقتباس از فهرست جدید فوربز، ثروتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۷ را معرفی کرده است.

نشریه فوربز چندی پیش فهرست ثروتمند‌ترین افراد جهان را اعلام کرد که در میان آن‌ها زنان ثروتمندی نیز به چشم می‌خورند.

در این فهرست “لیلیان بتانکور”، مالک ۹۴ ساله شرکت فرانسوی لوازم آرایشی و بهداشتی “لورئال” با ۳۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در جایگاه نخست قرار دارد. او در فهرست ثروتمند‌ترین افراد جهان در سال جاری میلادی با سه پله سقوط در رتبه چهاردهم قرار گرفته است.

معرفی دو اپلیکیشن کمک‌رسان به سلامت زنان

مهرخانه- یکی از اقدامات جانبی که به سلامت زنان کمک می‌کند، طراحی نرم‌افزارهایی است که به دنبال گسترش استفاده از رایانه و تلفن‌همراه انجام شد. در این گزارش برنامه‌های «اوما» و «خودارزیاب سلامت» را معرفی شده است.

 

اخبار ورزشی

 

فدراسیون شطرنج تعلیق شد

ایسنا- فدراسیون جهانی شطرنج فیده، فدراسیون ایران را به حالت تعلیق در آورد.فدراسیون جهانی شطرنج فدراسیون شطرنج ایران را تعلیق کرده است و تا زمانی که حقوق کامل فیده از برگزاری رقابت‌های قهرمانی زنان جهان در ایران دریافت نشود، فدراسیون ایران تعلیق خواهد بود. بر اساس اعلام این سایت، به این ترتیب، هیچ تورنمت معتبر شطرنجی، در ایران برگزار نخواهد شد و هیچ عنوانی به شطرنج‌بازان ایرانی داده نخواهد شد و هیچ شطرنج‌باز ایرانی و حتی هیچ داوری از ایران حق شرکت در رقابت‌های بین‌المللی تا پرداخت حقوق کامل فیده را نخواهند داشت.

قهرمان ایرانی پارالمپیک از سوی همسرش ممنوع‌الخروج شد

رادیو فردا- به گزارش رسانه‌ها در ایران، زهرا نعمتی پرچمدار بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو و قهرمان پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو در رشته تیر و کمان از سوی همسرش ممنوع‌الخروج شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رهام شهابی‌پور، همسر زهرا نعمتی «مدعی» شده است که بعد از بازی‌های پارالمپیک ریو، زهرا نعمتی «بنا به دلایلی» منزل را ترک کرده‌است. وی تاکید کرده پس از خودداری زهرا نعمتی از بازگشت به خانه، «او را ممنوع‌الخروج کرده‌ام تا نتواند در هیچ تورنمنت برون‌مرزی شرکت کند».

مشکل خروج زهرا نعمتی از کشور برطرف شد

ایران آن‌لاین- نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس اعلام کرد که مشکل ممنوع‌الخروج شدن زهرا نعمتی توسط همسرش برطرف شده است.

طیبه سیاوشی شاه عنایتی، نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس با اشاره به ممنوع‌الخروج شدن زهرا نعمتی توسط همسرش، گفت: خوشبختانه براساس آخرین اخباری که بدست ما رسیده، با رایزنی‌های صورت گرفته ازسوی رئیس کمیته‌ ملی پارالمپیک، مشکل خروج این ورزشکار از کشور به طور ویژه برطرف شده و او می‌تواند در تورنمنت بین‌المللی حضور پیدا کند.

دولت یازدهم رویای زنان بسکتبالیست را به واقعیت مبدل کرد

ایرنا – سرمربی تیم ملی بسکتبال ۳*۳ زنان ایران گفت: حال که دولت آقای روحانی رویای زنان بسکتبالیست را به واقعیت تبدیل کرده است فدراسیون بسکتبال نیز باید همچون گذشته اما با گام هایی بلندتر زمینه را برای ایستادن این رشته در سطح بالای بسکتبال آسیا فراهم کند.

برگزاری رالی گردشگری زنان ایران در منطقه آزاد ماکو

ایرنا- دومین رالی گردشگری زنان ایران و نمایشگاه توانمندی های بانوان شمال غرب کشور با رویکرد اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال روز پنجشنبه با حضور معاون رئیس جمهوری در امور بانوان در ماکو برگزار شد.

در این آئین معاون رئیس جمهوری در امور بانوان و خانواده با اشاره به اینکه ارزش و جایگاه زنان در دولت یازدهم ارتقا یافته است، گفت: ارتقای شاخصه مشارکت اجتماعی به صورت ویژه در دولت تدبیر و امید دنبال شده و دستاوردهای خوبی به همراه داشته است.

تیم فوتبال دختران در لیگ پسران اسپانیا اول شد

بی‌بی‌سی-یک تیم فوتبال دختران در اسپانیا در صدر لیگ منطقه‌ای فوتبال پسران قرار گرفته است. این تیم دختران در لیگ محلی لییدا در غرب کاتالونیا توانسته به قهرمانی برسد.

مقام سومی تیم فوتسال زنان ایران در روسیه

مهرخانه- تیم ملی فوتسال بانوان ایران در هشتمین دوره رقابت های فوتسال زنان – جام روز پیروزی ۲۰۱۷ با شکست چک به مقام سوم رسید.

 

به اشتراک بگذارید