در سومین هفته خرداد، زنان دولت روحانی در سایه

فمینیستم و از «ویلایی‌ها» حمایت می‌کنم
6 ژوئن 2017
وزارت زنان و ورزش زنان و حجاب زنان
16 ژوئن 2017

در سومین هفته خرداد، زنان دولت روحانی در سایه

خبرنامه هفتگی ماچولند
سیزدهم تا بیستم خرداد ماه ۹۶

از شبکه‌های اجتماعی خسته شده‌اید؟ فرصت ندارید صدها سایت و وبلاگ و روزنامه را برای یافتن خبرهای زنان زیر و رو کنید؟ هر هفته به صفحه خبرنامه ماچولند سر بزنید یا اینجا در خبرنامه ثبت نام کنید تا از مهم‌ترین خبرهای حوزه زنان و برابری جنسیتی در هفته‌ای که گذشت باخبر شوید. اخبار ماچولند

اخبار سیاسی

پیام نرگس محمدی به اسماعیل عبدی، معلم اعتصابی

خبرگزاری هرانا – نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در پیامی به اسماعیل عبدی، از این فعال صنفی- فرهنگی خواست تا مراقب سلامتی‌اش باشد. اسماعیل عبدی مدتی است که در اعتراض به نقض حقوق قانونی‌اش به‌عنوان یک زندانی و همچنین نگاه امنیتی به فعالان صنفی و کارگری، اعتصاب غذا کرده است.

.حضور زنان در ورزشگاه‌ها را از وزیر ورزش بپرسید/معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری اظهارات امام‌جمعه ساوه درباره زنان را پیگیری می‌کند

ایلنا- حضور زنان در استادیوم ورزشی برای تماشای مسابقات لیگ جهانی والیبال در حوزه مسئولیت وزارت ورزش و جوانان است و این وزارتخانه باید پاسخگو باشد.شهیندخت مولاوردی (مشاور رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده) در جمع خبرنگاران درباره احتمال حضور وزیر زن در کابینه دولت دوازدهم گفت: در حال تلاش هستم ولی هنوز مشخص نشده چه تعداد وزیر زن و در چه وزاتخانه‌‌هایی خواهیم داشت اما باتوجه صحبت‌هایی که با آقای رئیس‌جمهور داشته‌ایم امیدواریم حضور وزیر زن در کابینه قطعی شود. مولارودی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون موضع‌گیری دولت در قبال اظهارات امام جمعه ساوه در مورد زنان نیز اظهار داشت: معاونت زنان و خانواده شکایتی درباره اظهارات امام جمعه ساوه و توهین به زنان نداشته و ندارد و این مسئله را معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری پیگیری کرده و واکنش نشان داده است.

اجازه محدود به زنان برای حضور در آزادی

خبر آنلاین- روز گذشته و در حین مراجعه به سامانه بلیت فروشی رقابت های لیگ جهانی والیبال برای نخستین بازی ایران مقابل بلژیک مشخص شد که گزینه‌ای هم برای خرید بلیت توسط بانوان برای نخستین بار در نظر گرفته شده است. با این حال اندک زمانی پس از آغاز فروش بلیت ها بسیاری از بانوانی که برای خرید بلیط تلاش می کردند با پیامهایی مبنی بر تمام شدن سهمیه زنان روبرو شدند.از روز گذشته سامانه بلیت فروشی رقابت های لیگ جهانی والیبال برای نخستین بازی ایران مقابل بلژیک در دسترس عموم قرار گرفت. هوادارانی که می خواستند این بازی را تماشا کنند باید وارد سامانه ای که برای خرید اینترنتی تعبیه شده بود می شدند و بلیت خود را برای بازی روز جمعه خریداری می کردند اما نکته ای که در این سامانه مشهود بود و توجه خریداران را به خودش جلب می کرد گزینه ای برای خرید بلیت توسط بانوان بود!

 

۲۴ میلیون رأی به روحانی؛ تکلیف مطالبات زنان چه می‌شود؟

ذویچه وله- حسن روحانی با ۲۴ میلیون رأی، حائز ۵۸ درصد آرای ریخته‌شده به صندوق‌ها دوازدهمین رئیس‌جمهوری ایران شد. او پیشتر گفته بود که برخی خواسته‌ها با آرای ۵۱ درصد شدنی نیستند. درنتیجه حالا که او ۵۸ درصد آرا را به دست آورده توقعات و انتظارات هم از او بیشتر شده است.اگر فرض را بر این بگذاریم که نیمی از رأی‌دهندگان به روحانی زنان بوده‌اند، برنامه‌رئیس‌جمهور برای دلسرد نکردن این ۱۲ میلیون زن چیست؟ آیا او امکان و توان آن را دارد که بتواند لااقل بخشی از خواسته‌های نیمی از جامعه را متحقق کرده یا در مسیر تحقق قرار دهد؟

حضور زنان؛‌ آري يا نه؟

شرق- جمیله کریمی.رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان فارس- ‎برای تأکید و پیگیری مطالبات زنان در دولت دوازدهم لازم است ابتدا نگاهی به عملکرد دولت یازدهم در حوزه زنان داشته باشم. ‎در این راستا دولت یازدهم، به‌‌ویژه معاونت محترم زنان تلاش‌های زیادی کردند. متأسفانه در دولت‌های نهم و دهم کار به جایی کشیده شده بود که تمامی رویکردها معطوف به بازگرداندن زنان به خانه‌ها و نادیده‌‌گرفتن ضرورت حضور آنان در عرصه‌های مهم اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بود؛ تا جایی که حوزه زنان دولت هشت‌ساله اصولگرایی، با افتخار طرح «زن، خورشید خانه‌ات باش» را به ‌عنوان یک طرح مهم ملی اجرا می‌کرد. در همان آغاز کار دولت، دکتر روحانی مجبور شد بخش مهمی از وقت را صرف اصلاح این امور کند.

نباید برخورد سهمیه‌ای با حضور زنان در کابینه دوازدهم صورت گیرد

شفاف- یک فعال حقوق زنان گفت: چنانچه رئیس جمهور تصمیم گیرند زنان در کابینه دولت دوازدهم حضور داشته باشند قطعا زنان شایسته و توانمندی برای تصدی مقام وزارت در کشور داریم اما نمی‌خواهیم برخورد سهمیه‌ای با حضور زنان در کابینه صورت گیرد و حتما بر حضور ۲ تا ۳ وزیر زن در کابینه تاکید شود بلکه باید زنانی که واجد شرایط تصدی یک وزارتخانه هستند، برای این جایگاه انتخاب شوند. منیره نوبخت با تاکید برآنکه نباید برخورد سهمیه‌ای با حضور زنان در کابینه دوازدهم صورت گیرد گفت: اینکه سهمیه گذاری و تاکید کنیم حتما در وزارتخانه‌های مشخص، زنان تصدی امور را بر عهده گیرند، صحیح نیست زیرا ممکن است برای آن وزارتخانه ها زن مناسبی در کشور وجود نداشته باشد هر چند زنان بسیاری در کشور تخصص و توانمندی لازم برای بر عهده گرفتن مسئولیت وزارت را دارند.

 

زنان، قربانیان اصلی چهارشنبه ‌های سفید

ایرنا – پایگاه خبری صبح توس ۱۷ خردادماه مصاحبه ای با عنوان ‘زنان، قربانیان اصلی چهارشنبه های سفید’ منتشر کرد. صبح توس به نقل از یکی از اساتید حوزه و دانشگاه نوشت: بسیاری از زنانی که فریب این گونه جوسازی‌ها را خورده‌اند نمی‌دانند پشت پرده این گونه مسائل مردان هستند، مردانی که به دنبال به اسارت کشیدن زنان در جهت مطامع و لذت‌های خود هستند.

ورود ترورریست‌ها با پوشش زنانه به محوطه مجلس

افکارنیوز- معاون امنیتی وزیر کشور گفت: تروریست‌ها با پوشش لباس زنانه از درب عمومی که ارباب رجوع برای دیدار با نمایندگان حضور پیدا می‌کنند وارد محوطه مجلس و ساختمان جانبی آن شدند.حسین ذوالفقاری معاون امنیتی وزیر کشور با بیان اینکه جلسه شورای امنیت کشور برای بررسی ابعاد حادثه تروریستی امروز در تهران تا ساعات دیگر برگزار می‌شود، اظهار داشت: گروه‌های تروریستی و تکفیری در طول چند سال اخیر بسیار تلاش کردند تا فضای کشور را ناامن کنند و در طول یکی، دو سال اخیر دهها تیم تروریستی ورود کرده‌اند و قصد اقدامات امنیتی داشتند که با اشراف اطلاعاتی که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی کشور داشتند تمامی این اقدامات خنثی شد.

ماجرای بازرسی حجاب زنان در ادارات دولتی چه بود؟

خبرآنلاین- رحمانی‌فضلی: نمی‌دانم این اخبار از کجا منتشر می‌شود چنین خبری صحت ندارد چند روز پیش در خبری که در روزنامه خراسان منتشر شد، آمده بود از ماه آینده (تیرماه) بازرسی از ادارات استانی و شهرستانی در حوزه عفاف و حجاب توسط گروه‌های بازرسی ستاد صیانت استان آغاز می‌شود.با روی کار آمدن حسن روحانی در دولت یازدهم، او بارها با انتقاد از برخی رویکردهای صلبی و سختگیرانه درباره حجاب مثل گشت ارشاد، گزینش ادارات و … موضع دولت خود را در رابطه با چنین مسائلی نشان داد و حتی این روند را در انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری هم ادامه داد.او چندین بار نسبت به گشت ارشاد انتقاد کرده بود و حتی حدود یک ماه پیش در گردهمایی حامیانش در ورزشگاه شیرودی، گفت: ما به دنبال آرامش زنان و مردان هستیم، ما آرامش در خیابان را در پی اخلاق می‌خواهیم. گشت برای ما آرامش ایجاد نمی‌کند. وحدت و اتحاد ملت ایران و همزیستی مسالمت‌آمیز آرامش را می‌سازد. شما دم از اشتغال می‌زنید؟ من از شما می‌پرسم که آیا اشتغال زنان را هم قبول دارید؟ اگر قبول دارید قبل از دولت یازدهم چرا یک اشتغال برای زنان درست نکردید؟»

پست اینستاگرامی وزیر ارتباطات درباره حضور زنان در دولت دوازدهم

آفتاب‌‌نیوز-واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اینستاگرام خود خبر از تداوم افزایش تعداد بانوان مدیر در این وزارتخانه داد. واعظی در اینستاگرام خود آورده است: در طی دولت یازدهم تعداد بانوانی که در سمت‌های مدیریتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب شدند بیش از دو و نیم برابر شد، قطعا این مسیر تداوم یافته و از ظرفیت بانوان در دولت دوازدهم نیز استفاده بیشتری خواهد شد.

در حال رایزنی با رئیس‌جمهور برای حضور بیشتر زنان در دولت آینده هستیم

فارس: معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: در حال رایزنی با رئیس جمهوری برای حضور بیشتر زنان در دولت آینده هستیم اما هنوز در خصوص تعداد و نوع وزارتخانه ها به نتیجه قطعی نرسیده ایم. شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص ورود زنان به ورزشگاه‌ها اظهارداشت: این موضوع را باید وزارت ورزش و جوانان پاسخگو باشد.

یادداشت نماینده زن مجلس خطاب به روحانی: عدالت جنسیتی را حاکم کنید

ایران آنلاین- بحث به‌کارگیری زنان در مدیریت‌های کلان کشور سال‌هاست به‌عنوان یکی از محورهای اصلی امور مربوط به زنان در محافل سیاسی مطرح بوده است؛ اما متأسفانه با گذشت چهار دهه از عمر جمهوری اسلامی و درصد بالای فارغ‌التحصیلان زن و با وجود کارایی بالای زنان شاغل در مشاغل و مصدرهای متفاوت هنوز بی‌عدالتی زیادی در استفاده از زنان در سطوح مدیریت ارشد و میانی مشاهده می‌شود.

 

تشکیل فراکسیون زنان در شورای پنجم /دمیدن روح زنانه به شهر

 

مهر- منتخب شورای پنجم شهر تهران گفت: برای اولین بار در شورای شهر، فراکسیون زنان تشکیل می‌شود.زهرا نژادبهرام، منتخب مردم شهر تهران، ری و تجریش با اعلام خبر تشکیل فراکسیون زنان در شورای شهر تهران گفت: پارلمان ایده‌آل برای شهروند خانم جایی است که بتوانند به راحتی و بدون دشواری با فراکسیون زنان ارتباط بگیرند و مسائل خود را مطرح کنند؛ امیدوار است که این رویه راه حلی باشد برای گره­گشایی مشکلات نه تنها زنان تهرانی که زنان سراسر کشور.

زنان که رکورد حضور در شورای شهر را شکستند از شهر چه می‌خواهند؟

خبرآنلاین- فهیمه حسن‌میری: یکی دو ماه گذشته، وقتی ثبت نام انتخابات شورای شهر شروع شد، زنان در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ‌های مختلفی خواسته‌هایشان را از شهر و مسئولان شهری مطرح کردند، خواسته‌هایی شامل سهم زنان در شوراها و مطالبات زنان از شوراها. سهم زنان از شوراها مشخص بود؛ این که زنان بیشتری جرات ثبت نام در انتخابات را به خودشان بدهند، لیست‌های انتخاباتی تعداد بیشتری از سهمیه‌ها را به زنان اختصاص بدهند و درنهایت سهم زنان از کرسی‌های شورای شهر و روستا بیشتر شود. این اتفاق هم در بسیاری از شهرها افتاد و به عنوان مثال در تهران،رکورد حضور زنان در شورای شهر شکسته شد و به جای سه صندلی ثابت چهار دوره گذشته، این بار شش زن در بین منتخبان برای ورود به پنجمین دوره شورای شهر تهران معرفی شدند.

چرا زنان از راه‌یابی به دوره پنجم شورای شهر اهواز بازماندند؟

ایسنا-مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان بخش عمده علت عدم راه‌یابی کاندیداهای زن به پنجمین دوره شورای شهر اهواز را محقق نشدن مطالبات بانوان دانست. سیده فرانک موسوی اظهار کرد:‌ در وهله اول باید متذکر شد که مردم عملکردها را می‌بینند و بر اساس این عملکردها، ارزیابی می کنند. بخش عمده‌ای از علت عدم راه‌یافتن کاندیداهای زن به دوره پنجم شورای شهر اهواز، محقق نشدن مطالبات بانوان اهواز به طور جدی است.

پدران از فرزندانِ دختر خود بیشتر تأثیر می‌گیرند

ایسنا-نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که مغز پدران در واکنش به کودکان دخترِ خود نسبت به فرزندان پسرشان متفاوت عمل می‌کند.

در این بررسی آمده است جنسیت کودک می‌تواند بر تعاملات روزانه پدر تاثیرگذار باشد.متخصصان در بررسی‌های پیشین تفاوت جنسیتی را در مراقبت‌هایی که مادران از فرزندانشان دارند ارزیابی کرده بودند. در این مطالعه متخصصان به دنبال آن بودند تا بررسی کنند آیا واکنش‌های عصبی پدر بسته به نوع جنس فرزند متفاوت است و همچنین مشاهده شود آیا تفاوت‌های رفتاری پدر به تفاوت‌های جنسیتی کودکان مرتبط است؟

جلودارزاده:دولت با قدرت دادن به معاونت زنان شرمندگی ۴۰ ساله را جبران کند

پارس نیوز- نماینده مردم تهران تاکید کرد: ما از دولت می‌خواهیم با قدرت دادن به معاونت زنان این شرمندگی ۴۰ ساله را جبران کنیم. سهیلا جلودارزاده در همایش مطالبات اصلاحات از دولت اعتدال عنوان کرد: آن چیزی که مهم است و همه کسانی که به اصلاحات فکر می‌کنند برایشان اهمیت دارد این است که وضع موجود حفظ شود و براساس وضع موجود برنامه‌ریزی کنیم. در زمان احمدی‌نژاد ما به انحلال سازمان مدیریت اعتراض داشتیم امروز این خلا را داریم علیرغم تلاش‌های انجام شده آن چیزی که درخور کشور است وجود ندارد و باید بوجود آید.

اظهارات امام جمعه ساوه درباره زنان مصداق توهین است

ایلنا-رییس کانون وکلای مرکز اظهارات امام جمعه ساوه درباره برخی از زنان را واجد عنوان کیفری توهین دانست.

امیرحسین‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد اظهارات امام‌جمعه ساوه گفت: من نمی‌دانم و اطلاع ندارم مطالعات تاریخی این فرد در چه حد است و آیا واقعاً این حرفی که زدند درست است یا نه. فرض کنیم که چنین چیزی هم بوده است چون ایشان به عنوان یک روایت تاریخی نگفته و با مقصود سیاسی خاصی بیان‌شده، به نظر می‌رسد واجد عنوان کیفری توهین باشد و اگر چنین چیزی مستند در تاریخ هم نباشد می‌تواند نشر اکاذیب هم باشد.

واکنش‌ها به سخنان امام جمعه ساوه علیه زنان

شرق- سخنان امام جمعه ساوه دردسرآفرين شده است. او در نماز جمعه هفته پيش ساوه به نکاتي اشاره کرد که به سرعت در فضاي مجازي پيچيد و موجي از اعتراض را برانگيخت. فايل صوتي او صدها هزار بار از جانب کاربران اينترنت شنيده شد و متن پياده‌شده سخنانشش در کانال‌هاي تلگرامي و سايت‌هاي خبري پيچيد. جمله حساسيت‌برانگيزي که حجت‌الاسلام سيدابراهيم حسيني، امام جمعه ساوه بر زبان آورد، اين بود « نماد شال سفيد مانند نماد سبز و بنفش جريان فتنه و مانند پرچم روسپي‌گري بر در خانه‌هاي روسپي‌هاي دوران جاهليت است».

معاونت حقوقی سخنان امام جمعه ساوه را پیگیری می‌کند

ایسنا–معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت که این معاونت به سخنان حاشیه‌ساز امام جمعه ساوه واکنشی نشان نخواهد داد و معاونت حقوقی ریاست جمهوری پیگیر موضوع خواهد بود. شهیندخت مولاوردی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: برای حضور وزیر زن در کابینه تلاش می‌کنیم اما اینکه چند نفر و کدام وزارتخانه‌ها شامل این موضوع شوند، هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.

 

نقشه کاملی از مشکلات “زنان” استان نداریم

باشگاه خبرنگاران جوان – مدیر کل امور خانواده و بانوان استانداری کرمانشاه گفت: نقشه کاملی از مسائل و مشکلات زنان استان نداریم.ر خسروی در کارگروه بانوان و خانواده که (۱۶ خرداد ماه) در سالن تدبیر استانداری کرمانشاه برگزار شد، موضوع سلامت زنان در مناطق حاشیه‌ای را از اولویت‌ها عنوان کرد و افزود: گرچه در این حوزه سیاست‌گذاری‌های کاملی انجام شده اما در استان در عمل و در حوزه اجرا کاری در این خصوص نشده است.

لزوم توجه به ناامنی زنان در محلات ناکارآمد شهری

مهر-مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: تامین مسکن برای زنان سرپرست خانوار، نامناسب بودن الگوی مسکن (کمیت و کیفیت) در محلات و محدوده‌های ناکارآمد از عمده مشکلات بانوان است.منا عرفانیان گفت: تامین مسکن برای زنان سرپرست خانوار، نامناسب بودن الگوی مسکن (کمیت و کیفیت) در محلات و محدوده‌های ناکارآمد، نبود امنیت در محلات شهری به ویژه محلات و محدوده‌های ناکارآمد، توزیع نامناسب خدمات و عدم دسترسی به آنها، مکان‌یابی نامناسب اسکان زنان (تنها) در شرایط پس از بحران، نیاز به تأمین تسهیلات در پایانه‌های حمل و نقل و استراحت‌گاه‌های بین راهی، نیاز به تامین امنیت در محوطه پایانه‌ها و توقفگاه‌های جاده‌ای، نبود یا کمبود امکانات مکمل جهت تسهیل و بالابردن امنیت تردد، نبود امنیت، نامناسب بودن توزیع و برخورداری از حمل و نقل عمومی در سطح شهر، نبود تسهیلات و تجهیزات مورد نیاز در فضاهای عمومی شهرها از مهمترین نتایج به دست آمده در بررسی مشکلات بانوان در سطح مأموریت‌های وزارت راه و شهرسازی محسوب می‌شود.

دستگیری عامل شلیک با تفنگ ساچمه ای به زنان زنجانی

ایران- عامل شلیک با تفنگ بادی به ۷ نفر از بانوان زنجانی از سوی پلیس این شهر شناسایی ودستگیر شد. سردار علی آزادی فرماندهی انتظامی استان زنجان گفت: طی چند روز اخیر، پلیس زنجان در جریان شلیک گلوله ساچمه ای و مجروح شدن هفت نفر از بانوان زنجانی و انتقال آنها به بیمارستان آیت الله موسوی زنجان قرار گرفت. وی اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع و شایعات پخش شده در فضای مجازی و سطح شهر زنجان، پلیس بی درنگ برای به دام انداختن متهم یا متهمین پرونده در دام قانون وارد عمل شد و پس از بررسی و تحقیقات لازم و با استفاده از شگردهای فنی و تخصصی، در سریعترین زمان ممکن موفق به شناسایی و دستگیری متهم شد.

تحصیل رایگان تا مقطع دکتری برای جوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست/ حمایت بهزیستی از ترخیصی‌های سازمان

میزان- افراد بی سرپرست و بد سرپرستی که در مراکز سازمان بهزیستی کشور نگهداری می‌شده اند می‌توانند تا مقطع دکتری به رایگان تحصیل کنند. کودکان و نوجوانان بد سرپرست و یا بی سرپرستی که برای نگهداری به مراکز سازمان بهزیستی سپرده می‌شوند مورد حمایت این سازمان قرار گرفته تا شرایط خروج از مجموعه را پیدا کنند.

سند ۲۰۳۰ کاملاً غیرقانونی است/ ادعای دولت در تصویب سند ۲۰۳۰ در مجلس کذب است

مهرخانه-سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سند ۲۰۳۰ سندی کاملا غیرقانونی است و تناقض‌های بسیار تربیتی دارد، گفت: تاسف می‌خورم بر حال مسوولی که قانون را به نفع خود تفسیر می‌کند در صورتی که مجلس این سند را تصویب نکرده، دولت به دروغ می‌گوید که تصویب شده است.

بیش از ۱۷ بار کلمه تعهد در سند ۲۰۳۰ آمده است

کیهان-عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: از آنجایی که بیش از ۱۷ بار کلمه تعهد و بیش از ۱۰۰ بار کلمه تنظیم در سند ۲۰۳۰ به کار رفته است، باید مورد بازنگری جدی از سوی مجلس شورای اسلامی قرار می‌گرفت. کبری خزعلی با بیان اینکه امضای سند ۲۰۳۰ سیر طبیعی خود را طی نکرده و دارای مشکلات عدیده‌ای است،‌ به فارس گفت: این سند نیازمند بازنگری و اصلاحات زیادی است.خزعلی با بیان اینکه همواره اسناد ملی و سیاست‌های کلان علمی، فرهنگی و اجتماعی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب می‌شود، اظهار داشت:‌ این شورا به دلیل محدودیت‌های دولت تا آذرماه از امضای سند ۲۰۳۰ خبر نداشت و همزمان با رونمایی از سند ۲۰۳۰ در آذر ماه متوجه امضای این سند از سوی دولت شدیم.

موسوی بجنوردی:نسبت دادن ناقص‌العقلی به زنان، سبکِ مولا نیست

شفقنا- خطبه ۸۰ نهج‌البلاغه و نسبت دادن ناقص‌العقل بودن به زنان که از طرف امام علی(ع) مطرح می‌شود، موضوع جدیدی نیست و در مکالمات روزانه و گاهی به عنوان اهرمی برای تحقیر زنان توسط برخی به کار گرفته می‍‌ شود. برخی با اشاره به زمان ایراد این خطبه که پس از جنگ جمل بوده است، این جملات را تعریضی به رفتار عایشه می‌دانند و برخی دیگر نیز عنوان می‌کنند این حقیقت قابل انکار نیست که تعقل زنان و بهره‌گیری آن‌ها از دریافت‌های عقلی نسبت به مردان کمتر است. در میان این ههمه، شفقنا به سراغ آیت‌الله موسوی بجنوردی رفته است که به مطالعه در حوزه‌ی زنان و دین، شهره است. او پیش از این نیز در گفت‌وگوهای خود با شفقنا نسبت به این موضوع اشاره کرده بود که در انتساب برخی جملات به امام علی(ع) تردید وجود دارد. این بار با زبانی روشن‌تر پرده از موضوع برمی‌دارد و به خبرنگار شفقنا می‌گوید که براساس شناختی که از مولا وجود دارد، ایشان نمی‌گوید که زن‌ها ناقص‌العقل، ناقص‌الدین و ناقص الحظ (دارای سهم ناقص در ارث) هستند و اصلاً این سبک، سبکِ مولا نیست. من احتمال می‌دهم این را ساخته‌اند و به ایشان نسبت داده‌اند وگرنه زن‌هایی در تاریخ هستند که این جملات را به کلی نقض می‌کنند.

زمانی حتی با حضور زنان در راهپیمایی‌ها مخالفت می‌شد

جماران| حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی که برای مراعات حال روزه‎داران حاضر در مراسم سالگرد ارتحال امام، برخلاف سال‎‎های گذشته در این مراسم سخنرانی نکرد، در واپسين ساعت روز ١٤ خرداد میهمان برنامه «نگاه یک» صداوسیما شد. نوه بنیانگذار انقلاب دوبار در طول این برنامه تلویزیونی بغض کرد. نخست در میانه سخنانش و جایی که از پدر مرحومش و امام یاد کرد، چهره‎اش اشک‌آلود و بار دیگر در انتهای برنامه اشک‌هایش جاری شد و گفت: نمی‌دانم چرا یک دفعه بغضم گرفت. می‌بخشید، نمی‌خواستم آخر کار را تلخ کنم.

 

سیاسی خارجی

انتقاد عفو بین‌الملل از بازداشت یک فعال حقوق زنان توسط رژیم آل سعود

ایسنا- عفو بین‌الملل از بازداشت یک فعال حقوق زنان توسط رژیم آل سعود انتقاد کرد. عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای در ۱۵ خرداد از بازداشت یک فعال حقوق زنان به نام «لوجان الحثلولی» انتقاد کرد و نوشت: عربستان به جای پایبندی به وعده‌اش درخصوص همکاری بیشتر، در عوض به قلع و قمع هر تفکری که به دنبال برابری و حقوق بشر است، اقدام می‌کند.

عربستان؛ دستگیری فعال حقوق زنان که ممنوعیت رانندگی زنان را به چالش کشیده بود

یورونیوز-عربستان سعودی، لجین الهذلول فعال حقوق زنان را که ممنوعیت رانندگی زنان در این کشور را نقض کرده بود، مجددا دستگیر کرده است.به گزارش عفو بین الملل این فعال حقوق زنان در فرودگاه بین الملل شاه فهد دستگیر شده است.سماح حدید از سازمان عفو بین الملل گفته است:‌ «آزار و اذیت مداوم لجین الهذلول از سوی مقامات عربستان سعودی پوچ و غیر قابل توجیه است.»

عفو بین الملل با اشاره به اینکه لجین الهذلول دسترسی به وکیل و اجازه تماس با خانواده اش را ندارد، خواستار آزادی بی قید و شرط این فعال حقوق زنان شده است.

بعیدی نژاد: قدرت یافتن زنان در حیات سیاسی انگلیس از نتایج انتخابات این کشور است

ایسنا- سفیر کشورمان در لندن قدرت یافتن زنان در حیات سیاسی انگلیس را از نتایج انتخابات جدید این کشور دانست. حمید بعیدی نژاد سفیر کشورمان در لندن در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود به بررسی نتایج امروز انتخابات انگلستان پرداخت و این طور نوشت که تحولات مهمی در برداشت: ١- حزب محافظه کار حدود ١٢ کرسی خود در پارلمان و اکثریت را از دست داد به‌طوری که تا رسیدن به اکثریت هشت کرسی کم دارد و حالا برای تشکیل دولت نیاز به ائتلاف با یک حزب دیگر دارد.

 

اخبار حقوقی

امید به اصلاح قانون خروج زنان بدون اذن همسر

ایلنا- یک عضو فراکسیون زنان مجلس گفت: در جلسه‎ای که برای اصلاح قانون خروج زنان از کشور بدون اذن همسرانشان برگزار شد پایه‎های فقهی رعایت شد. کسانی در این جلسه بودند که بر فقه اشراف کامل داشتند، مسائل را طوری تعریف کردیم که بتوانیم نظر مساعد شورای نگهبان را بگیریم.طیبه سیاوشی گفت: بعد از مساله‎ای که دو سال پیش برای «نیلوفر اردلان» و اخیرا برای «زهرا نعمتی» پیش آمد و آنها به خاطر عدم اجازه همسرانشان نتوانستند برای شرکت در مسابقات ورزشی از کشور خارج شوند، ما برای چاره‎اندیشی در این خصوص با معاونت زنان و امور خانواده صحبت کردیم، این معاونت یک پیشنهاد ارائه کرد مبنی بر اینکه بتوان به نخبه‎های فرهنگی و ورزشی اجازه داد با مجوز دولت در جوامع بین‎المللی حضور پیدا کنند.

 

دفاتر حمایت از زنان و کودکان دادگستری‌ها؛ از ارائه خدمات ویژه قضایی به زنان تا فعالیت‌های مددکاری

مهرخانه- متأسیس دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان از مصوبات قوه قضاییه در ۰۸/۱۰/۱۳۸۱ در زمان ریاست هاشمی‌شاهرودی بود که بر اساس تفاهمنامه فیمابین دفتر امور بانوان حوزه ریاست جمهوری و وزارت دادگستری افتتاح شد و هم‌اکنون در تمامی مراکز استان‌ها و در برخی شهرستان‌ها وجود دارد.اهمیت نقش زنان در تحکیم روابط خانوادگی، غیر قابل کتمان است. این اهمیت در کنار شرایطی که آنها را آسیب‌پذیرتر ساخته، باعث شده است که توجه به حقوق و حمایت از آنان در دستور کار سیاست‌گذاران حقوقی و قضایی کشور قرار گیرد. همچنین علاوه بر توجهاتی که در حیطه قانون‌گذاری و اجرایی نسبت به زنان و کودکان معطوف بوده، این امر تجلی و جایگاه ویژه‌ای در نظام قضایی داشته است که نقطه اوج آن ایجاد دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان است.

شرایط مطالبه مجدد مهریه چیست؟

تسنیم- در این گزارش، به بیان برخی نکات درباره مطالبه مجدد مهریه و رجوع از هبه پرداخته شده است.

آیا زنی که مهر خود را به همسرش هبه کرده است، می‌تواند از هبه خود رجوع و مهر خود را به صورت مجدد مطالبه کند یا خیر؟

حکم استفاده از سرمه چشم برای زنان

میزان- کانال تلگرام فتاوای رهبر انقلاب، آیا براى خانم‌ها استفاده از سرمه چشم در صورت رؤیت آن توسط نامحرم اشکال دارد؟

اگر زینت باشد و موجب جلب توجه نامحرم گردد، اشکال دارد.

«آزادی برای زن بودن»؛ کانون توجه امام راحل و مقام معظم رهبری به مسئله زنان

آرمان زنان- در اندیشه امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری زنان نیمی از نیروی فعال جامعه هستند و برای فعالیت در عرصه های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و… تفاوتى میان زن و مرد نیست. کارشناسان و صاحب نظران انقلاب ایران را زمره انقلاب های جهانی رده بندی می‌کنند چرا که انقلابی جامع بود و برای تمام اقشار جامعه پیام و حرف نو داشت و زنان نیز به عنوان قشری که در جوامع مختلف معمولا مورد ظلم و تعدی قرار گرفته بودند نیز از آن مستثنی نبودند. انقلاب اسلامی ایران در دوره‌ای علم آزادی خواهی و آزادگی را برافراشت که الگوی زن غربی با ظاهری جذاب و باطنی نفرت انگیز در حال غلبه کردن بر کل دنیا بود.

جنس و جنسیت از منظر برخی اندیشمندان علوم اجتماعی؛ با تمرکز بر آرای اندیشمندان برساختگرا

مقاله دوم از سلسله مقالاتی که اینجا خواهید خواند، به مروری بر آرای برخی نظریه پردازان و اندیشمندان علوم اجتماعی بر مفاهیم مربوط به علم جنسیت اختصاص دارد. این متفکران در این باره چه فکر کرده اند و در میانه راه واکاوی و دست یابی به شناخت بر انسان با موضوعیت جنسیت به چه تغییراتی در اندیشه شان رسیده اند؟ سیر تکامل فرضیات و نظریات این دانشمندان راه به کجا برده و چگونه سمت و سوی نگاه علوم اجتماعی به مقوله جنسیت را به جایی کشانده که امروز در میانه اش ایستاده ایم؟ اینها و بسیاری سؤالات دیگر، میتوانند راهگشای حل ابهامات نسبت به این مفاهیم در علوم اجتماعی باشند؛ شاخه ای آن قدر گسترده که امروزه با عنوان علم جنسیت یا مطالعات جنسیت، نظریه پردازان متخصص خود را یافته و در مقاطع رده بالای آکادمیک در سراسر دنیا مورد آموزش و پژوهش قرار گرفته است.

 

اخبار اجتماعی

عرفان‌های دروغین، ازدواج را استعمار نوین می‌خوانند/ برای ازدواج موفق فرهنگسازی کنیم

مهرخانه- عرفان‌های دروغین به عنوان معنویت و راه رسیدن به معنویت، ازدواج را استعمار نوین می دانند؛ یعنی شما وقتی می‌توانید به اوج معنویت برسید که نهایت ارضای شهوانی را داشته باشید.

مینو محرز، رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران: از ٢ سال پیش میزان مراجعه زوج های مبتلا به ایدز بالا رفته است.

شهروند- مدیر کل پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی: بسیاری از زنان قربانی ایدز از طریق روابط زناشویی مبتلا شدند. آمارهای ایدز را همه می‌شناسند. آمارهایی که چند وقت یک‌بار از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود و وضع نگران‌کننده‌تری از ابتلا به این بیماری را تشریح می‌کند. آخرین گزارش وزارت بهداشت از شیوع این بیماری، تابستان‌ سال گذشته منتشر شد که نشان می‌داد تا آن تاریخ ٣١‌هزار و ٩٥٠ نفر به عفونت اچ‌آی‌وی مبتلا شده‌اند. اینها البته آمار موارد شناسایی شده است و آمارهای غیررسمی، حکایت از ابتلای چهار برابر این تعداد یعنی نزدیک به ٨٠ تا ١٠٠‌هزار نفر دارد.

بسیاری از زنان ایرانی مبتلا به اچ‌آی‌وی ‘در دوران ازدواج بیمار شده‌اند’بی بی سی- شیرین احمدنیا، مدیرکل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی با تاکید بر افزایش ابتلا به اچ آی وی/ایدز از طریق روابط جنسی محافظت نشده در ایران گفت: “متاسفانه میان زنان مبتلا به این بیماری، نسبت قابل توجهی را افرادی تشکیل می‌دهند که در چارچوب روابط زناشویی مبتلا شده‌اند. این به آن معنا است که از طریق همسرانشان و در محیط خانواده در نقش همسر و مادر بیمار شده‌اند.” خانم احمدنیا همچنین گفت ابتلا از طریق روابط جنسی محافظت نشده که از آن به عنوان موج سوم یاد می‌شود بیش از دیگر موارد سبب افزایش بیماران اچ آی وی مثبت در ایران شده است.

رابطه متقابل شهرنشینی و الگوی فرزندآوری

کیهان- که طی حدود بیست‌وپنج سال، چگونه نرخ رشد جمعیت ایران از ۳/۹ درصد به ۱/۲۴ و نرخ باروری از ۶/۴ فرزند به ۱/۶ سقوط کرد، حیرت کارشناسان و بسیاری از جمعیت شناسان ملی و بین‎المللی را برانگیخته است و به اذعان برخی از پژوهشگران بین‌المللی سرعت تحولات جمعیت در ایران در طول تاریخ بشریت بی‎سابقه است، ولی هم‎اینک شناخت و بررسی دقیق عوامل این سقوط، تنها راه یافتن راهکار مناسب برای اصلاح سیاست‎های تحدید نسل کشور خواهد بود. لذا در این یادداشت به بازخوانی و بررسی یکی از دقیق‎ترین و مهم‎ترین عوامل سقوط نرخ باروری یعنی توسعه مدیریت نشده فرهنگ شهرنشینی و الزامات الگوی فرزندآوری در این فرهنگ می‎پردازم.

پریود، تابو یا چرخه طبیعی بدن زنان؟

رادیوفردا-فهیمه خضر حیدری- چرا زنان اغلب با شرم و خجالت از پریود خود حرف می‌زنند؟ در چرخه طبیعی خونریزی ماهیانه که در بدن زنان رخ می‌دهد چه جایی برای شرم هست؟ چرا پریود یک تابوست؟ آیا اگر این مردان بودند که پریود می‌شدند باز هم این موضوع به عنوان یک تابو باقی می‌ماند؟ سوده راد، کنشگر برابری جنسیتی، می‌گوید تابوی پریود وابسته به تابوی بزرگتری است که اطراف بدن زن وجود دارد. ژیلا موحد شریعت پناهی، قرآن‌پژوه و محقق زنان اما می‌گوید زنان باید در شکستن تابوی پریود حد و مرز ظرافت را رعایت کنند.

 

دردهایی که از جنس درد نیستند/ شیوع بدریخت انگاری در زنان

باشگاه خبرنگاران جوان- افرادی که با کوچکترین ناهنجاری در ظاهر خود، به صورت افراطی اظهار نگرانی کرده و به جای روانپزشک به جراحان پلاستیک برای حل مشکل مراجعه می کنند، از اختلالی به نام اختلال شبه جسمی رنج می برند.

ختلالات شبه جسمی دسته‌ای از اختلالات روانی بوده که مشخصه اصلی آن علایم و نشانه‌های جسمی است.در این نوع اختلال ارتباط بین ذهن و بدن نقش مهمی را ایفا می‌کند، زیرا مغز انسان پیام هایی را از راه‌های گوناگون ارسال می‌کند که بر آگاهی فرد تاثیر گذاشته و از وجود یک مشکل جدی در بدن انسان خبر می‌دهد.در این بیماری با مکانیسم‌های روانی ناشناخته‌ای روبه رو هستیم که باعث بروز اختلالات شبه جسمی می‌شود و بیش‌تر عملکردهای جسمی بدن مورد توجه واقع شده که تحت تاثیر اختلالی در ذهن قرار می‌گیرند.

مقایسه سن ازدواج در استان‌های مختلف کشور

کیهان-بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران دختران و پسران استان‌های ایلام، چهارمحال بختیاری و کرمانشاه دیرتر از سایر استان‌های کشور اولین ازدواج خود را به ثبت می‌رسانند. بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ میانگین سن در اولین ازدواج زنان در سال ۱۳۹۵ در مقایسه با سال ۱۳۹۰، ۰/۴ سال کاهش پیدا کرد. به این ترتیب میانگین سن در اولین ازدواج زنان کل کشور در سال ۱۳۹۰ از ۲۳/۴ به ۲۳ سال در سال ۱۳۹۵ کاهش یافته است. میانگین سن در اولین ازدواج زنان در سال ۱۳۹۵ در نقاط شهری و روستایی به ترتیب برابر ۲۳/۴ و ۲۲ سال محاسبه شده است. این شاخص در سال ۱۳۹۰ در نقاط شهری ۲۳/۶ و در نقاط روستایی ۲۳ سال بوده است.

زنان برای زنان

شرق- ستاره جاوید- نمایش ایرانی – اسلامی و هنرهای نمایشی زنانه و حتی کنسرت‌های مخصوص بانوان – کنسرت بانوان سیمین غانم – که از آغازین سال‌های دهه ٨٠ خورشیدی در تهران باب شد تا امروز، سینه‌کش پرفرازوفرودی را پشت‌سر گذاشته است و اکنون که در نیمه دوم دهه ٩٠ ایستاده‌ایم، قریب به بیش از یک دهه عملکرد را شاهد هستیم اما هنوز ردزنی مطالبات و خواسته‌های فعالان اجراهای زنانه در گلوگاه این سنخ از هنر نمایش باقی مانده است.

ادبیات داستانی در جدال با عوام‌فریبی سیاسی

آسو- در جهانی که به سوی پریشانی و بی‌نظمی پیش می‌رود، صدای الیف شفک، نویسنده‌ی ترک، ندایی نویدبخش است. شفک ادبیات داستانی را ابزاری برای پیشبرد دموکراسی و مقابله با موج پوپولیسم و عوام‌فریبی سیاسی می‌داند. او نویسنده‌ی ‌چندین کتاب بسیار موفق بوده، و در شبکه‌های اجتماعی هم مخاطبان گسترده‌ای دارد

۱۲پیشنهاد کاربردی برای ترویج «حجاب»/ حدود پوشش اسلامی برای زنان

فارس:حجاب امانت خدا و حقی الهی است. سبب استواری و حفظ اجتماع است و تضمین کننده سلامت اخلاقی جامعه و ضرورتی برای ایجاد جامعه‌ای صالح است. حجاب، ضرورت و تمرینی برای رشد و تکامل و مظهر مبارزه و سنگر مقاومت زن مسلمان است.

دختران بدسرپرست شناسایی می‌شوند/ فقط یک سوم کودکان کار زیر نظر بهزیستی هستند

ایلنا-رییس گروه امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: دخترانی را که در خانواده‌های بدسرپرست و خانه‌های تیمی زندگی می‌کنند یا والدینی دارند که آنها را به باندهای مختلف می‌دهند، شناسایی و پس از در خانه‌های سلامت نگهداری می‌کنیم. فرانک ایمانی، رییس گروه امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در خصوص وضعیت کودکان کار و خیابان گفت: نمی‌توان به طور دقیق آمار کودکان خیابانی را اعلام کرد. متاسفانه به دلیل عدم وجود همکاری بین سازمان‌های مرتبط در حال حاضر تنها یک سوم کودکان کار تحت نظر سازمان بهزیستی قرار دارند.

انتقاد دوباره جسیکا چستین به نابرابری جنسیتی در صنعت سینما

سینما سینما-جسیکا چستین بازیگر امریکایی نامزد اسکار که امسال به عنوان یکی از اعضای هیات داوران بخش مسابقه در هفتادمین جشنواره فیلم کن حضور داشت، از شیوه به تصویر کشیدن زنان در سینما گلایه کرد.این بازیگر ۴۰ ساله تماشای چنین تصویری از شخصیت‌های زن را تجربه‌ای «آزاردهنده» خواند و گفت: «این اولین‌بار است که در مدت ۱۰ روز به تماشای ۲۰ فیلم نشسته‌ام. و مهم‌ترین چیزی که از خلال چنین تجربه‌ای دستگیرم شد این بود که با تماشای شخصیت‌های زن به نمایش درآمده در فیلم‌ها متوجه شدم دنیا چگونه به زن‌ها نگاه می‌کند.

گسترش مصرف قلیان به ویژه در میان زنان ایرانی

مهر- رواج مصرف قلیان در میان خانم‌های ایرانی به حد نگران‌کننده‌ای رسیده است. به نظر کارشناسان ضررهای مصرف قلیان حتی از اعتیاد به سیگار بیشتر است. به نظر کارشناسان قلیان یک “تفریح مجاز” در اختیار جوانان قرار می‌دهد.

قلیان، با قلقل آب و پیکر ظریف و طعم‌های خوشمزه‌اش، بیش از سیگار جنبه سرگرم‌کننده دارد، اما به نظر کارشناسان مصداق همان “مار خوش خط‌ وخال” است، زیرا بسیاری از مردم خیال می‌کنند که زیانی ندارد یا زیان آن به اندازه مصرف سیگار نیست؛ درحالیکه قلیان برای اعصاب و دستگاه گردش خون خیلی هم زیانبخش است.

دکتر صمد قدرتی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به خبرگزاری مهر گفته است: «توتون‌های استفاده شده در قلیان علاوه بر مضراتی که مشابه سیگار دارند به خاطر مواد افزودنی دیگری که برای طعم بخشیدن و بو بخشیدن به آن اضافه می‌شود ایجاد یک سری علایم حساسیت چه به صورت پوستی و چه به صورت تنفسی می‌کند و در پاره‌ای موارد باعث نمایان شدن آسم خفته در افراد می‌شود.»

رنج‌های پنهان پشت زیبایی بازار

بیدارزنی: زنان گیلانی همواره مشغول تلاش، فعالیت و کسب ‌و کار بوده‌اند و همیشه سهم مهمی در اقتصاد خانواده و در نتیجه جامعه داشته‌اند. چه آنان که کار سخت و طاقت‌فرسا و پر از مخاطره کشاورزی را انجام می‌دهند چه آنان که با پهن کردن بساط دست‌فروشی در بازارهای محلی شهرهای مختلف گیلان در پی کسب روزی و گذران زندگی خود و خانواده هستند. زنانی که شاید دیگر قدرت انجام کارهای سخت کشاورزی را ندارند و به ناچار به دست‌فروشی و فروش محصولات محلی و خانگی و دست‌ساز خود رو آورده‌اند تا از این راه کمی از هزینه‌های کمرشکن زندگی را تامین کنند.

نقش و سهم واقعی زنان در توسعه، نیازمند روشن‌سازی و تبیین است

ایلنا- مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان بر سهم متعادل بانوان در بهره‌برداری از ثروت تولیدی خانوار تأکید کرد و افزود: لازم است تا نقش و سهم واقعی زنان در توسعه دیده شود.نخستین کارگروه بانوان و خانواده استانداری به ریاست معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان برگزار شد. در این نشست بخشنامه اجرای مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی استانها جهت فعالسازی بانوان توسط دبیر کارگروه تبیین و آخرین اقدامات صورت گرفته پیرامون مصوبات کارگروه بانوان در سال۹۵ تشریح شد.

رفع مشکلات اجتماعی زنان نیازمند انسجام برنامه‌ها و پرهیز از موازی‌کاری

ایسنا- مدیرکل بهزیستی استان مرکزی تعریف برنامه مشخص و واحد برای جلوگیری از موازی‌کاری دستگاه‌ها در بخش‌های مختلف بویژه بخش بانوان را لازم و ضروری و فقدان این برنامه را سبب بی‌اثر شدن اقدامات دانست. بهروز رفیعی با بیان اینکه برنامه‌های سال ۹۶ این اداره کل به چهار سرفصل تقسیم می‌شود، گفت: امسال پیشگیری نسبت به سایر فعالیت‌ها ارجحیت دارد و برنامه‌ها با اولویت پیشگیری در تمامی بخش‌ها تعریف می‌شود.

۱۰ درصد معتادان کشور «زن» هستند/ راه‌اندازی ششمین مرکز ترک اعتیاد زنان در تهران

ایسنا-معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به میزان آمار زنان معتاد در کشور گفت: ۱۰ درصد معتادان کشور را زنان تشکیل می‌دهند.شهیندخت مولاوردی، در مراسم افتتاح مرکز «مهر مادر» در منطقه سیاه سنگ شهرستان پردیس با بیان این که زنان، ۱۰ درصد معتادان کل کشور را تشکیل می‌دهند، افزود: هم برای پیشگیری و هم در جهت درمان این بانوان نیازمند توسعه مراکز بهبودی و مراقبتی هستیم.

۶۰ هزار زن معتاد طی سال ۹۵ در مراکز ترک اعتیاد درمان شدند

مهر-رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: بیش از ۶۰ هزار زن معتاد طی سال ۹۵ در مراکز ترک اعتیاد درمان شدند.انوشیروان محسنی بندپی، در حاشیه افتتاح مرکز بهبود و بازخوانی بانوان با اختلال مصرف مواد مخدر « مهر مادر» در منطقه سیاه سنگ شهرستان پردیس با بیان این که این مرکز ششمین مرکز، نگهداری- اقامتی ماده ۱۵ زنان است که در استان تهران راه اندازی می شود، افزود: با توجه به اهمیت زنان در رشد، تکامل و پایداری خانواده باید به این قشر توجه ویژه شود.

ویلایی‌ها؛ زنان در متن دفاع مقدس

 

مهرخانه- زینب رئیسی- عادتمان شده است که در روزهای اول اکران فیلم‌هایی که درباره آنها شنیده‌ایم و یا خوانده‌ایم، راهی سینما شویم، ولی همزمانی اکران “ویلایی‌ها” با انتخابات و ماه مبارک رمضان، باعث شد در واپسین روزهای اکران به دیدن این فیلم زنانه دفاع مقدسی برویم. حقیقت آن بود که احساس گناه می‌کردم که هنوز این فیلم را ندیده بودم و چه در زمان جشنواره و چه حالا در زمان اکران، فرصت دیدنش دست نداده بود، ولی بالاخر دیشب به همراه خانواده به سینما رفتیم تا “ویلایی‌ها” را خانوادگی ببینیم.

از خودگذشتگی زنانی که نادیده گرفته شده‌اند

خبرآنلاین-نژلا پیکانیان: اولین ساخته سینمایی منیر قیدی در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد، فیلمی که با موضوع دفاع مقدس ساخته شده٬ اما اینبار از زاویه نگاهی متفاوت به این موضوع پرداخته است. «ویلایی‌ها» با موضوع نقش زنان و همسران رزمندگان در دوران ۸ سال دفاع مقدس چند هفته‌ای است که اکران شده. این فیلم در جشنواره فیلم فجر در هشت رشته نامزد دریافت جایزه شد که در رشته‌های بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین جلوه‌های بصری و استعداد درخشان فیلم اول نیز موفق شد سیمرغ را کسب کند. گرچه جشنواره حاشیه‌های زیادی را هم برای این فیلم منیر قیدی رقم زد.

دفاتر حمایت از زنان و کودکان دادگستری‌ها؛ از ارائه خدمات ویژه قضایی به زنان تا فعالیت‌های مددکاری

بسیح نیوز- تأسیس دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان از مصوبات قوه قضاییه در ۰۸/۱۰/۱۳۸۱ در زمان ریاست هاشمی‌شاهرودی بود که بر اساس تفاهمنامه فیمابین دفتر امور بانوان حوزه ریاست جمهوری و وزارت دادگستری افتتاح شد و هم‌اکنون در تمامی مراکز استان‌ها و در برخی شهرستان‌ها وجود دارد.

سریال جنجالی درباره زنان داعشی

فرادید- شبکه تلویزیونی۱ MBC یکی از مهمترین رسانه های دنیای عرب در ماه مبارک رمضان سال جاری سریالی در ۳۰ بخش درباره داعش و نقش زنان در گسترش این گروهک تروریستی پخش می‌کند.این سریال تلویزیونی که در ماه رمضان پخش می‌شود به مسائل مختلفی پیرامون گروهک تروریستی داعش با محوریت با محوریت پیدایش و نقش زنان در گسترش آن می‌پردازد. در قسمتی دیگر از این سریال شبه نظامیان داعش را نشان می دهد که چگونه کودکان را برای آموزش نظامی و اعزام آنها را برای انجام عملیات بکار می‌گیرند.شمار زیادی از هنرمندان کشورهای مختلف عربی در این سریال تلویزیونی ۳۰ قسمتی که فجایع و جنایات گروه تروریستی داعش را به نمایش می‌گذارد، نقش بازی می‌کنند.

تهمینه میلانی: بله، من فمینیست هستم

رادیوفردا- رویا کریمی مجد- «اگر فمینیسم به معنای تعادل است، بله، من فمینیست هستم.»این بخشی از سخنان تهمینه میلانی، کارگردان زن ایرانی است که در اولین برنامه «روزهای فیلم زنان ایران» در برلین شرکت داشت. در این برنامه، از ۱۱ تا ۱۵ خرداد، فیلم‌هایی برگزیده از میان فیلم‌های ساخته شده توسط فیلم‌سازان زن ایرانی به نمایش درآمد.در جلسه پرسش و پاسخ پس از نمایش فیلم دو زن از تهیمنه میلانی پرسیدم که پس از ساختن سه‌گانه‌ای در مورد مشکلات زنان ایرانی، آیا او خود را فمینیست می‌داند؟ او پاسخ داد:«همه ایسم‌ها بسته به جامعه‌ای که در آن تعریف می‌شود، معانی متفاوتی دارد. از نظر من فمینیسم خیلی کلمه خطرناکی است. من فمنیستی دیده‌ام که می‌گوید مردها بروند بمیرند اما من شوهری دارم که خیلی او را دوست دارم، برادرهای فوق‌العاده‌ای دارم و پدربی‌نظیری داشتم و مشکلی با مردها ندارم اما من در جامعه‌ای مردسالار زندگی می‌کنم. پدر، برادر یا همسرم برای من تصمیم نمی‌گرند. مردان دیگری برای من تصمیم می‌گیرند. آدم‌هایی مثل من برای دستیابی به عدالت تلاش می‌کنند. اگر فمینیسم هم به معنای تعادل است، بله، من فمینیست هستم. »

ترجمه ناهید طباطبایی از دو نمایشنامه آلبی منتشر شد

مهر-ترجمه ناهید طباطبایی از دو نمایشنامه «رویای امریکایی» و «داستان باغ وحش» نوشته ادوارد آلبی توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شد.کتاب «رویای امریکایی/ داستان باغ وحش» نوشته ادوارد آلبی با ترجمه ناهید طباطبایی به تازگی توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب دوازدهمین عنوان از مجموعه «جهان تازه نمایش» است که توسط این ناشر چاپ می‌شود.

انتقاد از رونمایی کتاب‌های بازیگران

ایسنا- مهشید میرمعزی با دفاع از برگزاری جشن امضا و رونمایی، در عین حال از برگزاری مراسم رونمایی از کتاب‌های بازیگران انتقاد کرد و رونمایی از “نوشته‌های بی‌ارزش یک هنرپیشه” را ظلم به ادبیات فاخر دانست. این مترجم در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از برگزاری جشن امضا و رونمایی کتاب با بیان این‌که موافق این مراسم‌ است، گفت: به این دلیل موافق جشن‌ امضا و رونمایی کتاب هستم که باعث معرفی کتاب می‌شود؛ زمانی که کتابی منتشر می‌شود، کسی کتاب را نمی‌شناسد و این مراسم برای کتاب یک معرفی اولیه خواهد بود.

 

زنان در برابر سیگار آسیب‌پذیرترند

ایسنا- یک متخصص داخلی عنوان کرد: مضرات مصرف سیگار برای زنان به مراتب بیشتر از مردان است.تورج احمدی جویباری مهم‌ترین عامل مرگ و میر در جهان را بیماری‌های قلبی و عروقی عنوان کرد و افزود: یکی از ریسک فاکتورهای مهم ابتلا به این بیماری‌ها سیگار است و از این طریق می توان نتیجه گرفت که سیگار تا چه حد در کاهش عمر افراد دخیل است.

حکایت تلخ زنان سرگردان و شوهران فراری

ایران-ترانه بنی یعقوب- مریم ۳۸ ساله است؛ دست هایش از کار زیاد پینه بسته. روسری گلدارش را سفت پشت سرش گره زده. این روزها گل رز بسته بندی می‌کند. به قول خودش گل رز می‌زند. گل‌ها بعد از بسته‌بندی به شهرستان‌های اطراف تهران فرستاده می‌شود: «شوهرم شیشه می‌کشید. یک سال پیش غیبش زد و رفت که رفت. دفعه اولش هم نیست. این بار گفتم طلاق می‌گیرم و خودم و بچه‌ها را از این زندگی نجات می‌دهم. با اینکه قاضی می‌دونه شوهرم چه وضعی داره، یعنی پرونده‌اش از قبل زیر دست خودش بوده اما باز هم میگه باید ثابت کنی. ۲ تا ضامن می‌خوان، کارمند دولت. باید فیش حقوقی داشته باشن. آخه من از کجا پیدا کنم. کار من رو ببین دیگه. الان گل می‌زنم، چند وقت پیش بلوز مردونه بسته‌بندی می‌کردم.»

 

 

اخبار ورزشی

جناب رییس جمهور! محک تجربه به میان آمده است: مسابقات لیگ جهانی والیبال و مطالبه زنان برای ورود به استادیوم‌های ورزشی

فمینیسم روزمره – شایان صارمی- بیست و هشتمین دوره مسابقات لیگ جهانی والیبال به زودی برگزار خواهد شد. تیم ملی والیبال ایران که چند سالیست با تلاش های فراوان بازیکنان،برنامه ریزی ها و مدیریت صحیح مربیان و کادر فنی و فدراسیون و حمایت مردم به سطح اول این رقابت ها دست یافته است،از تاریخ ۱۲ خرداد ماه بازی های خود را در این دوره رقابت ها آغاز می کند.ورزشگاه آزادی تهران از تاریخ ۱۹ تا ۲۱ خردادماه میزبان برگزاری رقابت ها خواهد بود.رقابت های حساس و مهم برای تیم کشورمان در مقابل قدرتمندترین تیم های والیبال جهان.

فریب‌کاری سایت فروش بلیت لیگ جهانی والیبال: سهمیه زنان تمام شده

رادیو زمانه- لیگ جهانی والیبال به میزبانی ایران هفته بعد آغاز می شود اما این بار هم امکان خرید بلیت برای زنان وجود ندارد. سایت خرید بلیت برای این مسابقات «هشدارهایی» را قبل از خرید بلیت به اطلاع متقاضی می‌رساند که یکی از آنها این است که «سهمیه خانم‌ها و آقایان به طور کامل از هم جدا است و به هیچ وجه امکان جابه‌جایی سهمیه‌ها وجود ندارد. از حضور تماشاگرانی که از سهمیه‌ی مقابل خرید کرده باشند در ورزشگاه جلوگیری می‌شود. هشدار بعدی هم این است که امکان حضور در ورزشگاه به صورت خانوادگی وجود ندارد و سهمیه‌ها از هم جدا است.

بانوان قایقران ایران محدودیتی برای حضور در مسابقات برون مرزی ندارند

ایرنا- رئیس فدراسیون قایقرانی کشور گفت: بانوان قایقران ایران برای حضور و رقابت در پیکارهای برون مرزی هیچ محدودیت و منعی ندارند. غلامرضا امینی، شامگاه سه شنبه در مجمع انتخابات هیات قایقرانی استان زنجان افزود: قایقرانی ایران در رشته های مختلف این رشته ورزشی از وجود بانوان توانمند و فخرآفرین برخوردار است و کسب چهار نشان از مجموع ۹ نشان کسب شده در بازی های آسیایی از سوی بانوان قایقران ایران، گواه بر این حرف است.

آشتی خانواده منصوریان و رنجش زنان از ادبیات مجری برنامه

ایران آنلاین- سه خواهر قهرمان و محبوب ووشو ایران با حضور در برنامه ماه عسل و بازگویی رازهای زندگی مشقت بار خویش میلیونها شهروند را پای تلویزیون نشاندند. اما این برنامه با وجود بازتابهای مثبت فراوان، در حاشیه اش با واکنش های گلایه آمیز برخی از زنان فعال در شبکه های اجتماعی روبرو شد. از جمله تعابیری که مجری برنامه برای نشان دادن قدرت و صلابت سه خواهر بکار برد. دهها توئیت از سوی فعالان رسانه ای در فضای مجازی منتشر شده که از تکیه کلام مجری برنامه (احسان علیخانی) انتقاد کرده اند آنجا که وی به طور مداوم مخصوصا خطاب به پدر خواهران می گوید: دختران تو خیلی مرد هستند برخی نیز از این که مجری خطاب به شهربانو منصوریان اسطوره خانواده گفت، خدا رو شکر شوهر خوب نصیبت شد؟ گلایه کرده اند که شأن چنین بانویی نبود که این تعبیر دم دستی برای وی استفاده شود

زنان تماشاگر والیبال در ورزشگاه آزادی

تیم‌های والیبال ایران و بلژیک امشب در سالن ۱۲هزار نفری آزادی به مصاف هم رفتند. در تصاویر زیر حضور تماشاگران زن در ورزشگاه را می‌بینید.

 

 

 

به اشتراک بگذارید