ماچونیوز ۲۰۸: مراسم هشتم مارس در شهرهای مختلف ایران برگزار شد
12 مارس 2021
ماچونیوز۲۱۰: نوال سعداوی، نویسنده و فمینیست مصری، در سن ۸۹ سالگی در قاهره درگذشت
27 مارس 2021

ماچونیوز ۲۰۹: ابتلای ۲۱ زندانی زن به کرونا

یک هفته دیگر با خبرنامه هفتگی ماچونیوز همراه شما هستیم با مروری بر اخبار حوزه زنان و برابری جنسیتی.

سرخط خبرهای آخرین هفته سال ۱۳۹۹ :

نرگس محمدی کاندیدای جایزه صلح نوبل شد

۲۱ زندانی زن به کرونا مبتلا شده‌اند

آتنا دائمی و سپیده قلیان تبعید شدند

پروانه سلحشوری می‌گوید در میان کشورهای منطقه از همه عقب‌تریم

سمیرا زرگری از مربی‌گری اسکی کناره‌گیری کرد

 

اجازه بدید این آخرین شماره سال را با خبری خوش آغاز کنیم. رئیس سازمان عفو بین‌الملل در کشور نروژ اعلام کرده که نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ایرانی که به تازگی از زندان آزاد شده از طرف نمایندگان پارلمان نروژ به عنوان نامزد دریافت جایزه صلح نوبل معرفی شده است. یون پدر اگنس، رئیس عفو بین الملل در نروژ که در یک برنامه زنده با خانم محمدی صحبت می‌کرد این خبر را در پایان گفت‌وگو با او اعلام کرد.

کاری الیزابت کاسکی، نماینده پارلمان نروژ هم به بی‌بی‌سی گفت که او و همکارش به طور مشترک خانم محمدی و یک فعال حقوق بشر عربستان سعودی به نام لجین الهذلول را برای دریافت جایزه صلح نوبل نامزد کرده‌اند. این خبر توانست موجی از امید را میان فعالان زن ایرانی ایجاد کند، زنانی که حالا می‌دانند تلاش‌هایشان دیده می‌شود.

اما به دفتر معصومه ابتکار، معاون حسن روحانی در امور زنان برویم که خبر داده هنوز لایحه مقابله با خشونت خانگی در مجلس اعلام وصول نشده است. با این همه او خبر داد که لایحه تشکیل پلیس اطفال در کمیسیون لوایح هیات دولت تشکیل شده است. لایحه‌ای که در سه ماه آخر ریاست جمهوری حسن روحانی، معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار آن خواهد بود.

برای چندمین بار در یک سال گذشته تعداد قابل توجهی از زنان زندانی در زندان قرچک ورامین، از جمله صبا کُردافشاری و مریم ابراهیم‌وند به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. آنها از رسیدگی پزشکی و دریافت خدمات درمانی مناسب محروم هستند. پس از ابتلای صبا کردافشاری، فعال مدنی محبوس به ویروس کرونا، ابتلای ۲۰ زندانی دیگر در بند ۶ زندان قرچک ورامین از جمله مریم ابراهیم‌وند، نویسنده و کارگردان سینما به کرونا توسط بهداری زندان تایید شده است.

این زندانیان زن با وجود مثبت بودن تست کرونا همچنان بدون رسیدگی پزشکی در بند ۶ زندان قرچک به سر می‌برند و تاکنون هیچ اقدامی برای قرنطینه زندانیان مبتلا به کرونا انجام نشده است. چهارده نفر از زندانیان سیاسی بند زنان زندان اوین با نوشتن نامه‌ای سرگشاده، نسبت به تبعید مریم اکبری منفرد، همبندی سابق خود به زندان سمنان اعتراض کردند. تبعید زنان زندانی در ماه‌های گذشته اعتراض این زندانیان را برانگیخته. در روزهای پایانی سال، آتنا دائمی به زندان لاکان رشت منتقل شد و سپیده قلیان را به زندان بوشهر بردند! با هم به بخشی از صحبت‌های عالیه مطلب‌زاده، عکاس و فعال حقوق زنان زندانی در زندان اوین می‌شنویم.

دختر ناهید تقوی،‌ شهروند ایرانی-آلمانی زندانی، اعلام کرد او پس از ۱۵۱ روز بازداشت به بند زنان زندان اوین منتقل شده است. مریم کلارن،‌ دختر تقوی، در بیانیه‌ای اشاره کرده که مادرش در تماس تلفنی گفته انتقالش تنها به دلیل توجه رسانه‌ها و کارزار آزادی‌اش صورت گرفته است.

پروانه سلحشوری نماینده تهران در دور پیشین مجلس گفته است: زمانی در مظان اتهام دوستان اصولگرا قرار گرفته بودم که می گفتند چرا شما گفته اید وضعیت زنان کشور ما یک روزی بدتر از عربستان می شود. الان داریم آن را به عینه می بینیم. حتی در بین کشورهای خاورمیانه ما جزو کشورهای آخر هستیم. به گفته سلحشوری،‌ از نظر فعالیت سیاسی و اقتصادی زنان ایرانی از تبعیض بسیار زیادی رنج می برند و در بین ۱۵۳ کشور دنیا دارای رتبه ۱۴۸ هستند. سلحشوری گفته تبلیغات رسمی به گونه ای است که زن مطلوب زن خانه دار است. به خصوص در حال حاضر زن با بچه تعریف می شود. تایید این سخنان سلحشوری، سخنان یک کارشناس صداوسیما است که گفته اشتغال و تحصیل زنان، ابزاری برای کنترل جمعیت است. حسین مروتی، کارشناس حوزهٔ جمعیت صداوسیما در برنامه‌ای گفته با توجه به این سیاست‌گذاری‌ها شرایط ازدواج برای دانشجو زن فراهم نمی‌شود.او گفته باید شرایط را سازگار کنیم که افراد همزمان با تحصیل و اشتغال فرزندآوری داشته باشند و البته تاکید کرده همه مشاغل برای زنان مناسب نیست. این اظهارات در زمانی مطرح شده که یک عضو انجمن ایرانی مطالعات زنان اعلام کرده که ۶۲ درصد بیماران کرونایی بیکار شده «زن» هستند. تهمینه شاوردی گفته «زنان حدود ۷۰ درصد از امور مراقبت‌ خانواده را انجام می‌دهند و سه برابر بیشتر از مردان از پیامدهای روانی گسترش کووید ۱۹ رنج می‌برند». گزارش مرکز آمار ایران درباره نرخ بیکاری در بهار ۹۹ نشان می‌دهد جمعیت زنان شاغل ۱۵ سال به بالا ۷۰۰ هزار نفر کاهش یافته است.

شصت و پنجمین اجلاس کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد، فراخوان جهانی توسعه مشارکت زنان در مدیریت معضلات جهانی است که از ۱۵ مارس آغاز شده است. تدوین نقشه راه برای ارتقای برابری زن و مرد؛ توسعه مشارکت زنان در روند تصمیم‌گیری جهانی و محو #خشونت_علیه_زنان و دختران مهمترین محورهای این نشست است.

در پی اعتراض‌های گسترده در افغانستان، وزارت معارف افغانستان دستوری را که ادارهٔ معارف کابل مبنی بر ممنوعیت پخش صدای دختران زیر ۱۲ سال صادر کرده بود، لغو کرد. در بیانیه‌ای که در این خصوص صادر شده آمده است که نوشته‌ای که اخیرا ادارهٔ معارف کابل صادر کرده است بیانگر دیدگاه رسمی وزارت معارف این کشور نیست. اما در ادامه بیانیه آمده است که اقدامات پیشگیرانه جهت انجام فعالیت‌های دختران و پسران در مدارس انجام خواهد شد.

هم‌زمان با ادامه مذاکرات صلح افغانستان، طالبان پاکستان، با جعل تصاویر مربوط به حضور زنان در راه‌پیمایی ۸ مارس، خواهان دستگیری و تعیین اشد مجازات برای آنان شد. طالبان پاکستان با جعل این تصاویر ادعا کرده است که فمنیست‌هایی که تنها مطالبهٔ خود را پایان دادن به خشونت‌های خانگی و دولتی و خیابانی می‌دانند، کفرگویی کرده‌اند و به مقدسات توهین کرده‌اند.

حضور همزمان دو زن در میان کاندیداهای بهترین کارگردانی اسکار ۲۰۲۱ از ویژگی‌های مهم نود و سومین دوره این مراسم است. کلوئه ژائو برای فیلم «سرزمین خانه‌به‌دوشان» و امرالد فنل برای فیلم «زن جوان خوش‌آتیه» است. این اتفاق در طول ۹۳ سال برگزاری این جوایز بی‌سابقه بوده است. در تاریخ اسکار تنها پنج فیلمساز زن، هر کدام در یک دوره کاندید جایزه بهترین کارگردانی شده بودند. همچنین تعداد قابل توجهی از نامزدهای دیگر بخش‌ها، از میان اقلیت‌های قومی انتخاب شده‌اند.


ورزش زنان
بعد از اظهارنظرهای مختلف امامان جمعه در مورد دوچرخه‌سواری زنان، بالاخره رییس دانشگاه ادیان و مذاهب به میدان آمد و درباره دوچرخه‌سواری زنان گفت: صحبت‌های برخی ائمه جمعه در رابطه با دوچرخه‌سواری زنان از تنگ‌نظری آنان نشات می‌گیرد و ارتباطی با همه ائمه جمعه ندارد و هیچ ضمانت اجرایی ندارد. او گفته است دوچرخه‌سواری زنان عملا در شهرهای مختلف آزاد است و کسی معترض آنها نشده‌ است.

سمیرا زرگری، سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین ایران را به خاطر دارید؟ همان که به خاطر ممنوع‌الخروج شدن از سوی همسرش، از همراهی با تیمش بازماند. حالا فشارها به انجا رسیده که از مربی‌گری و هدایت این تیم، کناره‌گیری کرد. او اعلام کرد این کار را برای آرامش بیشتر ورزشکاران انجام می‌دهد چرا که به نظر می‌رسد عده‌ای تنها قصد سنگ‌اندازی در مسیر او را دارند.

شهره موسوی، نایب رئیس فدراسیون فوتبال زنان گفته است که پاداش ۲۲ میلیون تومانی تیم ملی فوتسال زنان، که علی کفاشیان اردیبهشت ۹۷ اختصاص داده بود، قبل از پایان سال ۹۹ پرداخت می‌شود.

نسترن مقیمی، بازیکن تیم فوتسال زنان اما در واکنش به این موضوع گفته است قطعا این درست نیست که بعد از گذشت سه سال با این مقدار از افزایش تورم، همان مبلغ قبلی را به ما به عنوان پاداش بدهند.

تیم فوتبال زنان شهرداری سیرجان با پیروزی سه بر هیچ مقابل سپاهان اصفهان، توانست عنوان قهرمانی مسابقات لیگ برتر فوتبال زنان را به دست بیاورد. این تیم توانست با ۲۲ گل، خانم گل لیگ این مسابقات شود. این بازی‌ها در صدا و سیما پوشش داده نشد.

به اشتراک بگذارید