خبرهای حوزه زنان و برابری جنسیتی، از ۲۳ تا ۲۹ دی ماه

خبرهای حوزه زنان و برابری جنسیتی، از ۱۴ تا ۲۲ دی ماه
13 ژانویه 2018
خبرهای حوزه زنان و برابری جنسیتی، از ۳۰ دی تا ۶ بهمن ماه
27 ژانویه 2018

خبرهای حوزه زنان و برابری جنسیتی، از ۲۳ تا ۲۹ دی ماه

از شبکه‌های اجتماعی خسته شده‌اید؟ فرصت ندارید صدها سایت و وبلاگ و روزنامه را برای یافتن خبرهای زنان زیر و رو کنید؟ هر هفته بهصفحه خبرنامه ماچولند سر بزنید یا اینجا در خبرنامه ثبت نام کنید تا از مهم‌ترین خبرهای حوزه زنان و برابری جنسیتی در هفته‌ای که گذشت باخبر شوید.

۶۷ درصد مشاغل ایجادشده در سال گذشته به زنان رسید

مهر-معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: سال گذشته ۷۵۰ هزار شغل ایجاد شد که ۶۷ درصد از این میزان را زنان به خود اختصاص دادند.

معصومه ابتکار در هفتمین نشست نمایندگان زن اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی PUIC، گفت: زنان سهم بسزایی در جامعه و مشارکت در سیاستگذاری‌های جمهوری اسلامی ایران دارند و در فرهنگ اسلامی نیز نقش زنان، محترم شمرده شده است، همچنین قرآن کریم برخورد شایسته‌ای با زنان دارد و کتب آسمانی دیگری مانند تورات به نقش مهم زنان اشاره کرده است.

ابتکار: زنان روستایی می توانند منشاء حرکت به سمت توسعه پایدار باشند

ایرنا – معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: روستاها و زنان روستایی می توانند منشاء حرکت به سوی تعالی و توسعه پایدار در جامعه باشند.

معصومه ابتکار روز سه شنبه در نشست تخصصی با دهیاران زن سراسر کشور در محل باشگاه نهاد ریاست جمهوری افزود: با توجه به اینکه جوانان و سالمندان در مناطق روستایی امید به تحولات در جامعه بسته اند، نقش دهیاران زن برای توسعه و تحولات در کشور بسیار تاثیرگذار است.

تصویب سند زن مسلمان در دستورکار مجالس اسلامی قرار گیرد

خانه ملت، پروانه سلحشوری عصر امروز (چهارشنبه، ۲۷ دیماه) در مراسم اختتامیه سیزدهمین کنفرانس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی گزارشی از هفتمین کنفرانس نمایندگان زن مسلمان ارائه کرد و گفت: در این نشست بنده به عنوان رئیس کنفرانس، مجلس ملی جمهوری چاد از گروه آفریقایی و مجلس نمایندگان جمهوری عراق از گروه عربی به عنوان نواب رئیس و مجلس نمایندگان پادشاهی اردن گزارشگر این جلسه بود.

نقش اجلاس زنان مسلمان مجالس اسلامی در پاسخ به نقض حقوق زنان

مهرخانه- رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی ایران بر نقش حائز اهمیت اجلاس زنان مسلمان مجالس اسلامی در جهت پاسخ به نقض جدی و گسترده حقوق زنان و کودکان در عرصه های بین المللی تاکید کرد.

پروانه سلحشوری که ریاست هفتمین نشست نمایندگان زن مسلمان اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی PUIC را بر عهده دارد، در این جلسه گفت: این نشست، فرصتی مغتنم، در جهت انتقال تجارب زنان مسلمان مجالس کشورهای عضواتحادیه و رفع موانع قانونی پیش روی توسعه و توانمندسازی زنان جوامع اسلامی می باشد.

بهره گیری از ظرفیت زنان در مناصب مدیریتی باید به باور عمومی تبدیل شود

ایلنا- وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار با رئیس و اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش معنادار بکارگیری مدیران زن در این وزارتخانه این رویه را یک باور عمومی توصیف کرد و گفت: تجربه های قبلی من در مسولیت های مختلفی که داشته ام این باور را برایم ایجاد کرده که هرگاه به زنان مسولیتی واگذار شده نتیجه موفقیت آمیزی در پی داشته است.

وزیر اقتصاد گفت: خوشبختانه اکنون ایجاد فرصت برای زنان در مناصب مدیریتی به یک باور عمیق در این وزارتخانه تبدیل شده و هم در ستاد و هم سازمان ها و مجموعه های تابعه شاهد حضور رو به رشد زنان در مناصب مدیریتی هستیم.

کرباسیان در ادامه گفت: ما برای اولین بار در تاریخ شکل گیری وزارتخانه از مدیران زن در سطح مدیرکلی استان و همچنین ریاست پژوهشکده وزارتخانه استفاده کردیم .

پاسخ به یک مطالبه قانونی: چهار زن در اصفهان به اتهام درخواست رفراندوم بازداشت شدند

کمپین حقوق بشر- خبرگزاری فارس، منسوب به سپاه پاسداران، از بازداشت چهار زن خبر داده که روز نوزدهم دی ماه با پلاکاردهایی که روی آن شعار رفراندوم نوشته شده بود، برای ساعاتی در خیابانی در شهر أصفهان تجمع کردند.

خبرگزاری فارس، به نقل از منابع امنیتی نوشته است این چهار زن که مرتکب اقدامات ساختارشکنانه شده بودند، توسط دستگاه امنیتی شناسایی و با حکم قضایی بازداشت شده‌اند. اگرچه نام نهاد امنیتی بازداشت کننده در خبر ذکر نشده است اما با توجه به رابطه نزدیک این خبرگزاری با سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به نظر می‌رسد سپاه مسئول این زنان معترض باشد.

در ویدیویی که روز نوزدهم دی ماه در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده منتشر شد، سه زن که بخش‌هایی از صورت خود را پوشانده بودند، یا کاغذنوشته «رفراندوم» در کنار خیابان ایستاده‌اند و یک زن نیز مشغول توضیح و تصویربرداری است و می‌گوید ما جلو ظلم می‌ایستیم.

مقاله رمان نویس ایتالیایی در دفاع ازحق اعتراض زنان ایرانی علیه حجاب اجباری

رادیو فرانسه- در جریان جنبش اعتراضی مردم ایران که بیش از یک هفته هر شبانگاه ادامه داشت، تصویر جهانی شده ای هست که نشان می دهد دختر جوانی روسری سفید رنگ خود را به عنوان نماد حجاب تحمیلی از سر برگرفته و پس ازگره زدن بر بالای چوبی در یکی از خیابان‌های پر ازدحام تهران در سکوت توجه عابران را به خود جلب می کند.

تصویرهمراه با سکوت پرمعنای این زن جوان معترض با روسری سفید خود بر بالای چوب برسکوی پیاده رو، ساعاتی بعد به عنوان نماد حرکت های اعتراضی زنان ایران علیه حجاب اجباری از مرزهای ایران گذشت و در مطبوعات متعبراروپا و آمریکا نیز جای گرفت. به دنبال جهانی شدن این تصویر، یک نویسنده زن ایتالیایی، در مطبوعات این کشور مطلبی را به محتوای پیام این بانوی جوان ایرانی اختصاص داده است که ترجمه‌ی فرانسوی آن در روزنامه لیبراسیون به چاپ رسیده.

#دختر_خیابان_انقلاب_کجاست؟ سوالی که هزاران بار در توییتر پرسیده شد‌

بی‌بی‌سی- روجا اسدی- چند روز قبل از شروع اعتراض‌ها در خیابان انقلاب دختر جوانی بدون مانتو، روسری سفیدش را به چوب می‌زند و بالای چیزی شبیه صندوق برق می‌رود و روسری را مانند پرچم تکان می‌دهد. از کار دختر چنین برداشت می‌شود که او به حجاب اجباری زنان معترض است. فیلمهای زیادی از حرکت او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد اما فیلمی از دستگیری او نیست.

با این حال فعالان شبکه‌های اجتماعی می‌گویند ماموران دختر را دستگیر کرده‌اند. از آن زمان تا کنون خبری از او نیست. اطلاعات بیشتر از این دختر و حتی نام او در شبکه‌های اجتماعی منتشر نشده است. نیروی انتظامی یا ارگان‌های دیگر امنیتی هیچ واکنشی به اخبار مبنی بر دستگیری او نشان نداده‌اند.

چه کسی از “بی‌نظیر” واهمه داشت؟

مهرخانه- پس از گذشت ۱۰ سال از ترور بی‌نظیر بوتو، طالبان با انتشار کتابی اردوزبان، مسؤولیت ترور او را به‌عهده گرفت. این گروه تروریستی در کتابی به نام «انقلاب محسود وزیرستان جنوبی» که به دست یکی از رهبران طالبان پاکستان به نام «ابومنصور آسیم مفتی نورولی» نوشته شده و در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷ در ولایت «پکتیکا» افغانستان منتشر شده است، مسؤولیت ترور بی‌نظیر بوتو، نخست‌وزیر فقید پاکستان را به‌عهده گرفت.

طرفداران حقوق و تساوی زنان نمی‌توانند منکر این واقعیت شوند که اولین زنی که در دنیای مدرن، رهبری یک دولت را به‌عهده داشت زنی غربی نبود، بلکه یک زن شرقی مغول با نام سوخباتارین یانجما بود که درسال ۱۹۵۳ به قدرت رسید. آن‌ها همچنین نمی‌توانند منکر این موضوع شوند که رهبری زنان، حتی تا چند دهه بعد، پدیده‌ای مختص شرق دور بود که انتخاب پارک گون های به ریاست ‏جمهوری کره جنوبی مؤید آن است.

اخلال در نظم زندان؛ تشکیل پرونده جدید علیه گلرخ ایرایی و آتنا دائمی
خبرگزاری هرانا- آتنا دائمی و گلرخ ایرایی که در حال تحمل دوران محکومیت خود در زندان اوین هستند از بابت پرونده جدیدی که علیه آنها مفتوح شده است برای چهارمین بار به دادسرا فراخوانده شدند.
آنها پیش تر در شهریور ماه سال جاری و سپس ۲۰ و ۲۴ دیماه همین سال به شعبه ۱۴ دادسرای شهید مقدس فراخوانده شده بودند که در تمام موراد از حضور در دادسرا خودداری کردند. سرانجام خانم ایرایی بصورت جداگانه ای به شعبه ۵ بازپرسی دادسرای شهید مقدس واقع در زندان اوین فراخوانده شد. پس از حضور در این محل دادستان اتهام “اخلال در نظم زندان” را به وی تفهیم کرد. از مصداق های اتهام مطرحه اطلاعی در دست نیست.

خانم‌های با حجاب و دین مدار کمتر در دادگاه‌ها پرونده دارند

تحریریه پارسینه- حامد کوماهی /امروزه چند درصد از زنان با حجاب و با ایمان به دادگاه‌ها و مراکز روانشناسی برای مشکلات اجتماعی پرونده تشکیل می‌دهند؟ و چرا آمار بالای طلاق و افسردگی بیشتر در زنان و دختران بدحجاب وجود دارد؟

سمیه اکبری فرد، امنیت خانم‌های با حجاب را بالاتر از زنان بدحجاب می داند و میگوید: خانم‌هایی که دارای حجاب هستند نسبت به خانم‌های بی حجاب ازامنیت بالاتری در جامعه برخوردار هستند و این در حالی است که خانم‌های بی حجاب هر لحظه در معرض تشویش‌های ذهنی هستند و همین عامل حس آرامش و امنیت را از زنان بی حجاب سلب کرده است.

رییس انجمن روانپزشکان ایران:۶۰ درصد زنان، تجربه خشونت عاطفی را دارند

تهران – ایرنا – رئیس انجمن روانپزشکان ایران با اشاره به آمار شیوع همسرآزاری در ایران گفت: آمارهای همسرآزاری در ایران، متفاوت است اما تقریبا ۲۰ درصد زنان در طول زندگی خود تجربه خشونت فیزیکی و حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد نیز تجربه خشونت عاطفی دارند.

مریم رسولیان همسر آزاری جسمی ، عاطفی و جنسی را از انواع مصادیق همسرآزاری نام برد و افزود: بخش زیادی از خشونت عاطفی مبتنی بر این موضوع است که در زندگی بین دو فرد روابط منطقی و درستی وجود ندارد و اگر مهارت های ارتباطی بین زوج ها بیشتر شود خودبخود این نوع از خشونت کاهش می یابد و اصلاح می شود.

وی خاطرنشان کرد: همسرآزاری عاطفی شامل رفتار بین فردی، رفتار کلامی، عدم توجه و قهر کردن است. همچنین بی توجهی به اینکه فرد به خواسته هایش مانند ارتباط با خانواده اش ، دکتر رفتن و ادامه تحصیل برسد، نیز از مصادیق همسرآزاری عاطفی به شمار می رود.

جای خالی گزارش حوزه زنان در سند تحویل و تحول شهرداری

مهر- عضو شورای شهر تهران از نبود گزارش حوزه زنان در سند تحویل و تحول شهرداری انتقاد کرد.

خانم خدا کرمی در تذکری در سی‌وهشتمین جلسه رسمی شورای شهر با اشاره به قرائت گزارش این سند از سوی شهردار در جلسه قبلی افزود:در سند تحویل و تحول شهرداری تهران، غیر از چند نکته درباره سهم فضاهای ورزشی خانم ها و درصد حضور زنان در مشاغل شهرداری جای گزارش سایر حوزه های مربوط به زنان خالی بود و گزارشی درباره عملکرد اداره کل امور بانوان و مشاور زنان که از واحدهای حوزه ستادی شهرداری تهران و دارای فعالیت‌های گسترده و متنوعی است ، مشاهده نشد.

اختصاص ۲۳۰ میلیارد تومان برای بیمه زنان سرپرست خانوار

ایسنا- نایب رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از مصوبه امروز کمیسیون تلفیق برای اختصاص پنج صدم درصد از سرجمع اعتبارات استان‌ها به امور زنان استانداری‌ها خبر داد.

سیده فاطمه ذوالقدر اظهار کرد: با تلاش‌های انجام شده از سوی فراکسیون زنان و خانم‌های عضو کمیسیون تلفیق، این کمیسیون مصوبه‌ای را گذراند که بر اساس آن پنج صدم درصد از سرجمع اعتبارات استان‌ها به اداره زنان و خانواده هر استان اختصاص داده می‌شود.

وی افزود: همچنین در مصوبه دیگری مقرر شد ۲۳۰ میلیارد تومان جهت بیمه زنان سرپرست خانوار و نیازمند تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از جزء ۲ جدول تبصره ۱۴ اختصاص یابد.

زنان و اشتغال کاذب ؛ از دست‌فروشی تا گیس‌فروشی

روزنامه بهار- با توجه به نگاه مردسالارانه کشور زنان معمولا با وجود تحصیلات برای شغل‌های مدیریتی جایگاهی ندارند و همین موضوع سبب می‌شود که آن‌ها در شغل‌های کاذب پررنگ‌تر دیده شوند.از انواع اشتغال کاذب می‌توان به دست‌فروشی مخصوصا دست‌فروشی در مترو یا گیس‌فروشی که به نوعی شغل جدید دختران محسوب می‌شود.. فرقی نمی‌کند موبا شد یا قرنیه چشم یا کلیه! وقتی مجبور باشی برای ادامه حیات از وجودت مایه بگذاری یعنی چیزی برای از دست دادن نداری…

فعالیت‌های فرهنگی زنان در دانشگاه آزاد نامطلوب است

دانشجو-مدیر تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد گفت: سهم فعالیت‌های فرهنگی زنان در دانشگاه آزاد نامطلوب است.

محمد قربانی مدیر تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی امروز در اولین نشست شورای سیاست گذاری تشکل‌های دانشگاه‌های آزاد اسلامی گفت: ارتقاء سهم فعالیت‌های فرهنگی حوزه زنان از اولویت‌های دانشگاه آزاد است، چون آنچه که در این حوزه اتفاق افتاده نامطلوب است.

وی افزود: پیش از این سهم دانشجویان دختر در دانشگاه‌ها به ۶۸ درصد هم رسیده بود، اما در حال حاضر با اعمال سیاست‌های تبعیض مثبت تعداد دختران و پسران در دانشگاه‌ها تقریبا برابر هستند به گونه‌ای که ۵۲ درصد دانشجویان را دختر و ۴۸ درصد را پسر تشکیل می‌دهند.

برنامه ریزی دانشگاه آزاد برای افزایش جذب اساتید زن

مهر- مدیرکل تشکل‌های دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ‌به دنبال تقویت نقش زنان در دانشگاه آزاد اسلامی هستیم و می‌خواهیم مدیران فرهنگی و اعضای هیات علمی را بیشتر از میان زنان برگزینیم.

محمد قربانی گلشن‌آبادی در نخستین نشست شورای سیاست‌گذاری تشکل‌های دانشگاهیان گفت: به فعالیت زنان باور داریم و باید به سمتی پیش رویم که فعالیت زنان را در تشکل‌ها تقویت کنیم.

فاصله فعالان حوزه زنان با آسیب های اجتماعی این حوزه

فارس- شیرین کمالی- تمرکز فعالیت نخبگان و فعالان حوزه زنان بر حذف نابرابری ها، آنها را از درک صحیح آسیب های این حوزه دور کرده است. بیشتر فعالیت آنها در رابطه با حقوق زن در خانواده و حمایت های قانونی از زن در برابر شوهر و… درحالیست که مشکلات و آسیب های حوزه زنان هر روز مشکل تر و پیچیده تر می شود و آنان توجه بسیار کمی به این موضوعات دارند.

مشکل اشتغال زنان می تواند ریشه در اقتصاد داشته باشد

میدان- بررسی جایگاه زنان در حوزه اقتصاد نشان می‌دهد تعصب وحشتناکی علیه زنان در این حوزه حکمفرما است. زنان تنها ۲۰درصد از جمعیت اقتصادانان برجسته اروپا را به خود اختصاص داده‌اند و در آمریکا، تنها ۱۵درصد از زنان موفق به کسب کرسی استادی شده‌اند. آمار زنان در حوزه اقتصاد صرفا به لحاظ عددی پایین نیست بلکه پدیده‎ی سقف شیشه‌ای در مورد آنها بسی ضخمی‌تر و شدیدتر اعمال می‌شود.

تفاوت نرخ باروری در زنان شاغل با مادران خانه دار اندک است

قدس آنلاین- محبوبه علی پور- تفاوت نرخ باروری زنان تحصیلکرده و شاغل کشور با بانوان خانه دار اندک است.

معاون پژوهش و فناوری مؤسسه مطالعات جمعیتی با بیان این مطلب گفت: در اروپا، کشورهایی که از نرخ بالای اشتغال و مشارکت اقتصادی زنان برخوردارند باروری بالاتری را تجربه می‌کنند این درحالی است که در کشورهای جنوب اروپا ضمن آنکه نرخ اشتغال زنان پایین است از نرخ باروری کمتری برخوردارند. از این رو، عدم استفاده از قابلیت‌های این گروه و کمبود فرصت‌های شغلی برای زنان تحصیلکرده در کنار نبود سیاست‌ها و برنامه‌های حمایتی خانواده محور می‌تواند منجر به کاهش باروری شود.

احتمال تولد فرزند معلول در ازدواج‌های زودهنگام سه برابر ازدواج‌های عادی است

ایسنا- یک روانشناس با بیان اینکه طبق تعاریف جهانی ازدواج زیر ۲۰ سال، ازدواجی زودهنگام محسوب می‌شود گفت: ازدواج در محدوده زیر ۲۰ ‌سالگی به عنوان محدوده خطرناک برای سلامت همسران از منظر خشونت‌های خانگی به شمار می‌رود.

‌حبیبه حیرتی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا‌ گفت: ازدواج بعنوان نوعی آسانسور اجتماعی و فرصتی برای فرد در راستای گسترش حوزه‌های دسترسی به سرمایه‌های اجتماعی عمل می‌کند.

حیرتی افزود: همچنین، صرف امر ازدواج برای افراد، ایجاد کننده محدودیت‌ها، مسئولیت‌ها و نیز امکاناتی برای عمل بوده است ‌و از دیرباز جوامع مختلف برای افراد متاهل تسهیلات بیشتری در نظر داشته‌اند‌.

خواست تفکیک جنسیتی در بیمارستان‌ها به دلیل “عادی‌سازی گناه”

دویچه‌وله- یک نماینده مجلس خواستار اعمال تفکیک جنسیتی در حوزه‌هایی فراتر از “زنان و زایمان” در بیمارستان‌ها شده است. او از “عادی‌سازی گناه” در بیمارستان‌ها سخن گفته است. وزیر بهداشت می‌گوید، در برخی رشته‌ها کمبود نیرو وجود دارد.

موضوع اشتغال مردان در بیمارستان‌های ایران و به‌ویژه در بخش زنان و زایمان، یکی از موضوع‌های مورد بحث روز یکشنبه ۲۴ دی جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بود. در این جلسه نصرالله پژمانفر، نماینده مشهد در مجلس، گفت که پس از بحث‌هایی که با وزیر بهداشت دولت دوازدهم درباره “نابسامانی و بی‌حرمتی آشکار به حریم بانوان در بیمارستان‌ها” داشته، تصمیم گرفته است که موضوع را در صحن علنی مجلس مطرح کند.

زنان ‘پر استقامت‌تر’ از مردان هستند

بی‌بی‌سی- زنان واقعا پر استقامت‌تر از مردان هستند. اگر همیشه سر این موضوع با دوستان‌تان بحث می‌کردید، حالا یک تحقیق علمی هم دارید که در راستای ادعای‌تان طرح کنید.

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که در شرایط بسیار سخت مثل قحطی، شیوع بیماری‌های واگیردار، یا حتی اسارت، زنان بیش از مردان دوام می‌آورند. در عصر حاضر نیز زنان تقریبا همه جای دنیا بیش از مردان عمر می‌کنند. مثلا در انگلستان، امید به زندگی برای زنان ۸۳ سال است و برای مردان ۷۹.۵ سال. (در اسکاتلند این ارقام به ترتیب ۸۱ و ۷۷ است.)

وزیر ارشاد ایران: دستورالعمل‌ اجرای زنده بانوان نوازنده تدوین می‌شود

بی‌بی‌سی- وزیر ارشاد ایران از معاون هنری خود خواسته است که “دستورالعمل‌های مربوط به اجرای زنده بانوان نوازنده را در اجراهای صحنه‌ای شهرستان‌ها به‌صورت کاملاً شفاف” تدوین کند.

عباس صالحی گفت که تدوین دستورالعملی در حوزه موسیقی که تمام شهرهای کشور از آن تبعیت کنند باید “در مرکز” بررسی و اجرایی شود. او همچنین گفت که در مورد موسیقی “حتماً باید رویه عمومی به‌عنوان معیار مورد نظر قرار گیرد” و وزارت ارشاد پیگیر موارد تخلف از آن خواهد بود.

وزیر ارشاد ایران گفت: “اجرای صحنه‌ای بانوان برای بانوان همان مسیری است که در همه استان‌ها باید با یک رویه عمل شود. قطعاً از نظر ما حضور نوازنده خانم روی صحنه کنسرت‌های ارکسترال اشکالی ندارد و همه جا هم باید با همین رویه نسبت به حضور هنرمندان خانم روی صحنه اقدام کنند. در حوزه تک‌نوازی هم ما دستورالعمل‌هایی داریم که در همه جای کشور به‌صورت یکسان وجود دارد.”

معصومه ابتکار از خنیاگران ۶ اقلیم تجلیل کرد

ایرنا- استادان موسیقی نواحی ۶ ناحیه هرمزگان، کهگیلویه و بویر احمد، خراسان شمالی، آذربایجان، ایل شاهسون و کردستان گوشه هایی از موسیقی ناب این نواحی موسیقیایی ایران را در ششمین شب سی و سومین جشنواره موسیقی فجر نواختند.

در این برنامه معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، فرزاد طالبی مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رویا نونهالی بازیگر سینما و تلیویزون نیز حضور داشتند که در پایان اجرای موسیقی از این اساتید موسیقی نواحی ایران تجلیل کردند.

تابوشکني صداوسيماي ملي

شرق- در سي‌وسومين جشنواره موسيقي فجر امسال، گروه‌هاي مختلف موسيقي؛ از ارکستر سمفونيک تهران تا گروه‌هاي کوچک‌تري از ايران و خارج از کشور اجراي خود را روي سن بردند. يکي از اجراهايي که باعث ايجاد حاشيه شد، کنسرت ارکستر صداوسيما به رهبري سهراب کاشف بود. چند روز قبل از اجرا، کساني که در حال ديدن شبکه خبر بودند، با صحنه غريبي مواجه شدند. گوينده خبر: «ارکستر سمفونيک رسانه ملي در سي‌وسومين جشنواره موسيقي جشنواره فجر، ترانه «اي ايران» را اجرا خواهد کرد»، ولي نکته، تصاويري بود که همراه با صداي گوينده پخش مي‌شد؛ خانم‌ها کنار آقايان ساز مي‌زدند و گروه کر، متشکل از خانم‌ها و آقايان که همراه با هم، سرود «اي ايران» را مي‌خواندند. نشان‌دادن ساز، نشان‌دادن خانم‌ها کنار آقايان در حال ساززدن و خانم‌هايي که کنار آقايان در گروه کر هم‌خواني مي‌کنند، تصاويري است که سال‌هاست رسانه ملي از نشان‌دادن آنها به‌شدت خودداري کرده. حالا چه اتفاقي افتاده است که ما مي‌توانيم اين تصاوير را ببينيم؟ آيا چون تبليغ کنسرت، مربوط به خود صداوسيما بوده، ديدن اين‌گونه تصاوير ايرادي ندارد؟

بانوان ایرانی و چالش‌های بی‌پایان صحنه موسیقی

یورونیوز- کنسرت ارکستر ملی اصفهان روزهای ۲۲ و ۲۳ دی با خوانندگی سالار عقیلی درحالی در سالن کوثر این شهر روی صحنه رفت که از حضور بانوان نوازنده روی سن ممانعت به عمل آمد.

برخوردهایی از این دست در ایران موضوع تازه‌ای در حوزه موسیقی نیست. با مخالفت برخی از مقامات مذهبی اجازه برگزاری کنسرت در مشهد و قم داده نمی‌شود. در برخی دیگر از شهرها هم اخذ مجوز و یا برگزاری کنسرت با سختی بسیار همراه است. اما با ممانعت از حضور بانوان نوازنده موسیقی بر روی سن و اجرای مردان بدون زنان در اصفهان، ماجرا دوباره بر سر زبان‌ها افتاد.

جلوگیری از حضور نوازندگان زن در کنسرت ارکستر ملی اصفهان و اظهارات ضدو نقیض وزیر ارشاد

سازمان حقوق بشر ایران- کنسرت ارکستر ملی اصفهان با خوانندگی سالار عقیلی روز ۲۲ و ۲۳ دی ماه بدون حضور نوازندگان زن در سالن کوثر اصفهان اجرا شد. وزارت ارشاد اصفهان در لحظات اخر از حضور زنان نوازنده بر روی سن جلوگیری کرد. زنان نوازنده‌ای که ماهها برای حضور در این کنسرت در تمرینات گروهی شرکت کرده و آماده اجرا بودند اما اجازه اجرای نهایی را نیافتند.

زنان کنسرت ارکستر ملی قرار بود سازهای فلوت، ویلون و چلو و برخی سازهای ایرانی را به همراه نوازنده‌های مرد کنسرت بنوازند.

شهروز بلوچستانی نوازنده فلوت ارکستر ملی اصفهان با اظهار اینکه سال‌هاست اداره ارشاد اصفهان از حضور زنان نوازنده روی استیج جلوگیری می‌کند، به خبرگزاری ایلنا گفته بود دو ماه پیش ارکستر ملی اصفهان با حضور نوازندگان زن خود در شیراز برنامه اجرا کرده و اول بهمن هم همین گروه در شهرکرد برنامه داشته و هیچ مشکلی پیش نیامده است اما در اصفهان از حضور زنان به دلایل نامشخص جلوگیری شده است.

نمی‌شود بلد باشی و نخوانی…

ایسنا- “در خانه‌هایشان آرام خواندند که کسی صدایشان را نشنود” این روایت ۳۹ سال سکوت زنانه است. سکوتی که حرام و حلاش را هنوز کسی نگفته اما خاموش نشده، آرام و بی صدا در لالایی هایی که ناگهان از دست صدا و سیما در رفته و تیتراژ پایانی یک سریال شده است، صدایی که در کلاس های آواز اگرچه گاهی “یک نفر عقد می‌کرد، نمی‌آمد و یک نفر بچه دار می‌شد نمی‌آمد” اما ادامه پیدا کرده…

بانوان اصفهانی نیز “سال‌های سال خودشان خوانده‌اند” و سهیلا گلستانی، از این زنان است که در این سال‌ها تلاش کرده تا به گفته خودش این استعداد خدادادی، خاموش نشود. گلستانی اگرچه برای بسیاری از اصفهانی ها نامی آشناست، اما کمتر کسی می‌داند که این هنرمند، اصفهانی و ساکن نصف جهان است.

کاترین دونوو از قربانیان آزار جنسی عذرخواهی کرد

بی‌بی‌سی- کاترین دونوو، هنرپیشه سرشناس فرانسوی، به دلیل امضای نامه‌ای که در آن از “زیاده‌روی” جنبش مبارزه با آزار جنسی انتقاد شده بود از قربانیان آزار جنسی عذرخواهی کرد.

خانم دونوو در نامه‌ای که در سایت روزنامه فرانسوی لیبراسیون منتشر شد نوشت: “من خالصانه به تمام قربانیان این اعمال شنیع که ممکن است احساس کرده باشند نامه‌ای که در لوموند منتشر شد به آنها حمله کرده، درود می‌فرستم. من فقط و فقط از آنها می‌خواهم عذرخواهی مرا بپذیرند.” خانم دونوو همچنین نوشت در نامه‌ای که در لوموند منتشر شده بود، هیچ چیز مثبتی درباره آزار وجود نداشت و “گرنه من آن را امضا نمی‌کردم.” خانم دونوو یکی از صد زنی بود که نامه‌ای سرگشاده را امضا کردند که در آن عنوان شده بود مردان باید “آزاد باشند با زنان لاس بزنند.”

آبنوس شلمانی: خشونت جنسی دیدم اما قربانی باقی نماندم

ایران‌وایر- در پی انتشار نامه صد زن فرانسوی که امضا کردند مردان باید حق «لاس زدن» یا «اغوا» را داشته باشند، کاترین دونوو از ستارگان سینمای هالیوود از قربانیان آزارجنسی معذرت‌خواهی کرد. اگرچه نامه سرگشاده صد زن فرانسوی با اعتراض بسیاری از فمینیست‌ها مواجه شد اما دونوو همچنان اصرار دارد که در آن نامه، هیچ نگرش مثبتی نسبت به آزارجنسی وجود ندارد. برای همین «آبنوس شلمانی» یکی از نویسندگان این نامه از معذرت‌خواهی کاترین دونوو هم حمایت می‌کند.

آبنوس شلمانی، نویسنده ایرانی‌-فرانسوی است او در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» گفت که خودش از آزارجنسی آسیب‌ دیده است و باور دارد که به عقیده نویسندگان این نامه تجاوز جنسی «جنایت» است و آزارجنسی «جرم» اما «مردی که پیشنهاد جنسی می‌دهد، ناشیانه به زنی نزدیک می‌شود یا اغواگرایانه برخورد می‌کند، مجرم نیست.»

ممیز به من گفت چون قاتل مرد است نمی‌تواند دستش را دور گلوی زن بیندازد تا اورا خفه کند

ایلنا- فرزانه کرم‌پور (نویسنده) در پاسخ به این پرسش که آیا نگاه به مسئله زن- مادر در ادبیات داستانی ما همپای تغییرات و تحولات اجتماعی حوزه زنان پیش آمده یا همچنان زنان در داستان ایرانی پررنگ‌ترین که نقشی که ایفا می‌کنند‌‌ همان نقش مادرانه و خانواده‌محور است؛ گفت: بستگی دارد از داستان و رمان کدام نویسنده صحبت می‌کنیم. اساسا نویسندگان مرد از آنجایی که شاید امکان شناسایی زنان را به خصوص در کودکی نداشته‌اند و غیر از مادر و خواهر خود ارتباطی با زنان نداشته‌اند، تصویر درستی از زن مخصوصا زن امروز در داستان‌هایشان نمی‌بینیم. باید زمان بگذرد تا آنها در ارتباط اجتماعی با جنس مخالف قرار بگیرند. به خصوص اینکه خیلی از نویسندگان مرد و مخصوصا شهرستانی‌ها تجربه خیلی کمی از روابط اجتماعی عادی با زنان غیرمحرم دارند، طبیعی است که وقتی می‌خواهند در داستان‌هایشان شخصیت زنی بسازند، زنی را می‌سازند که می‌شناسند. زنی هم که آن‌ها می‌شناسند یا مادرشان است یا خواهرشان و به همین دلیل بسیاری از نویسندگانی که سن چندانی هم ندارند و شاید حدود ۴۰ تا ۵۰ ساله‌اند، وقتی شما داستان‌هایشان را می‌خوانید اگر می‌خواهند در نقش زن جوانی بروند و دوست‌داشتن و دوستی را با یک زن مطرح کنند بسیار در این وادی مصنوعی عمل می‌کنند.

زنان ایرانی در فهرست‌ برگزیدگان سال ۲۰۱۷ میلادی

کیهان لندن- هرسال رسانه‌های اروپایی و آمریکایی بهترین‌هایی را در زمینه‌های مختلف انتخاب می‌کنند. در سال‌های اخیر در برخی از این فهرست‌ها نام‌های ایرانی نیز به چشم می‌خورد.

-لیلا حاتمی یکی از ۲۵ زن بازیگر مطرح در جهان است، در حالیکه گلشیفته فراهانی میان صد چهره زیبای جهان در مقام نهم قرار دارد.

-نگار جوادی، نویسنده ساکن فرانسه و انوشه اسکوئیان، مدیر عامل یک شرکت مهندسی محیط زیست در اورنج کانتی، نیز از جمله برگزیدگان سال ۲۰۱۷ هستند. امسال، در کنار نام‌های شناخته‌ شده‌ای چون بریژیت ماکرون همسر رئیس جمهور فرانسه، و یا مگان مارکل نامزد دورگه نوه ملکه الیزابت، و یا هنرپیشه سرشناسی چون اوما تورمن، نام‌هایی از خاورمیانه نیز دیده می‌شود. روژدا فلات از فرماندهان کردهای سوریه، و منال الشریف نویسنده سعودی از جمله زنان خاورمیانه هستند که در این فهرست قرار گرفته‌اند.

اولین فیلم بلند سینمایی در عربستان پس از ۳۵ سال ممنوعیت به نمایش درآمد

انتخاب- پس از گذشت ۳۵ سال ازممنوعیت سینما در عربستان سعودی، اولین فیلم بلند انیمیشن برای کودکان به نمایش درآمد. این فیلم که در روز یکشنبه ۱۴ ژانویه ۲۰۱۸ (۲۴ دیماه ۱۳۹۶) در جده به نمایش درآمد، انیمیشن «شکلک» (محصول آمریکا ۲۰۱۷) بود.

یک سنت‌ شکنی زنانه دیگر در عربستان سعودی

در ادامه اصلاحات عربستان، زنان این کشور از حق پلیس شدن برخوردار شدند. فرماندهی پلیس گذرنامه عربستان طی بخشنامه‌ای اعلام کرد زنان این کشور می‌توانند در این پلیس استخدام شوند.

مقامات عربستان علاوه بر اعلام مجاز بودن استخدام زنان در پلیس گذرنامه، امروز برای جذب نیروی پلیس زن، برای استخدام تعدادی از زنان واجد شرایط بر روی وبسایت پلیس گذرنامه، آگهی استخدام منتشر کرد. زنانی که دارای مدک دیپلم به بالا هستند به شرط عربستانی‌الاصل بودن می‌توانند در مصاحبه استخدام شرکت کنند.

دختر سعودی طرفدار فوتبال: خواستیم به ورزشگاه برویم و رفتیم

بی‌بی‌سی- ساره الجشجری، دختر ۱۸ ساله طرفدار فوتبال، که مسئول سازماندهی زنان تماشاچی بازی میان دو تیم فوتبال الاهلی و الباطن عربستان بود، به بی‌بی‌سی گفت که اولین حضور زنان برای تماشای فوتبال برای او یک تجربه ‘فوق العاده و فراواقعی ‘ بوده است.او نه فقط به عنوان تماشاچی این مسابقه، بلکه به عنوان کسی که زنان تماشاچی را سازماندهی و راهنمایی می‌کرد، در آن روز تاریخی درورزشگاه بود. به دنبال اصلاحات اجتماعی اخیر در عربستان سعودی، زنان برای اولین بار توانستند بدون همراهی مردان خانواده روز جمعه ۱۲ ژانویه بازی دو تیم فوتبال الاهلی و الباطن را در ورزشگاهی در جده تماشا کنند.

مراکش چگونه خیابان‌هایش را برای زنان امن کرد؟

خبرآنلاین- – یک نظرسنجی در مراکش، نشان داد ۶۰ درصد از زنان ترجیح می‌دهند بعد از تاریک شدن هوا، خانه‌شان را ترک نکنند؛ با توجه به این آمار، ایمن‌سازی شهرها و وسایل نقلیه عمومی برای زنان آغاز شد.

فهیمه حسن‌میری: پیدا كردن زنان یا دختربچه‌ها و دختران نوجوانی كه تجربه‌ای از انواع آزار جنسی در خیابان نداشته باشند، كار ساده‌ای نیست. توجهات و تعریفات ناخواسته‌ جنسی، انواع عبارات توهین‌آمیز یا آمیخته با طنز درباره اندام زنان، تنه زدن، قرار گرفتن در معرض نمایش اندام جنس مخالف و بسیاری دیگر از اشكال آزار جنسی، مواردی هستند كه در كشورهای مختلف، امنیت عبور و مرور زنان را در خیابان‌ها تهدید می‌كنند و البته به ندرت، غیرقانونی اعلام شده‌اند و مجازات دارند.

حضور رهبر کره شمالی در دانشگاه ویژه زنان

انتخاب- رهبر کره شمالی از ساختمان نوسازی شده دانشکده تربیت معلم مخصوص زنان در شهر پیونگ یانگ بازدید کرد.

رسانه رسمی کره شمالی تصاویری را از بازدید رهبر این کشور از یک دانشکده مخصوص زنان منتشر کرد که طبق معمول در جریان آن زنانی که به بازدید وی آمدند از دیدار او هیجان زده شده، لبخند می‌زنند و یا گریه می‌کنند.

نخستین وزیر فرهنگ زن مصر؛ از فلوت نوازی تا وزارت

ایرنا- انتخاب ‘ایناس عبد الدایم’ هنرمند فلوت نواز مصری به عنوان نخستین وزیر فرهنگ زن مصر بحث وجدل هایی را در این کشور بین موافقان ومخالفان برانگیخته است.

روزنامه فرامنطقه ای ‘رای الیوم’ روز سه شنبه نوشت: این انتخاب اختلاف ها، تاییدها یا انتقادهایی را به دنبال داشته است. برخی منتقدان انتصاب یک زن برای این منصب را تلاش السیسی برای بهبود چهره دولت خود پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری می دانند ونه در نظر گرفتن مصلحت مردم این کشور.

برخی از منتقدان نیز ایناس عبدالدایم را متهم می کنند که خواستار عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است. موافقان این انتصاب نیز معتقدند که با انتخاب یک وزیر فرهنگ زن، صدای زنان در این کشور بیشتر شنیده خواهد شد.

نایب رئیس زنان فدراسیون کشتی: سرمربی خارجی هفتم بهمن به آبادان می رود

تهران- ایرنا- «مریم منظمی» نایب رئیس زنان فدراسیون کشتی، گفت: در صورت توافق فدراسیون کشتی اوکراین ‘انا واسلینکو’ مدرس کشتی به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی کلاسیک وارد اردوی آماده سازی این تیم در آبادان می شود.

منظمی افزود: پایه کشتی کلاسیک زنان ایران مرهون آموزش و تلاش واسلینکو اوکراینی است و بر همین اساس فدراسیون کشتی با توجه به توانایی این مدرس و مربی کشتی تصمیم گرفت هدایت تیم ملی را به وی بسپارد. واسلینکو از مربیان بسیار خوب کشتی است که عنوان قهرمانی جهان و اروپا را در کارنامه دارد و کشتی زنان ایران از اردیبهشت ۹۶ با آموزش های این مربی آغاز شد.

پیروزی بانوان مشکی پوش خراسان مقابل استقلال ساری

ایرنا- تیم فوتسال بانوان مشکی پوشان خراسان روز چهارشنبه در هفته پانزدهم رقابتهای لیگ برتر با نتیجه ۳ بر۱ برابر تیم استقلال ساری به پیروزی رسید.

در این دیدار که در سالن شهید بهشتی مشهد برگزار شد، مرضیه توفیقی سه گل مشکی پوشان را وارد دروازه حریف کرد و تک گل تیم استقلال ساری را نیز پردیس فرزانه وارد دروازه میزبان کرد.

ملی پوش بسکتبال بانوان: از رئیس جدید انتظار جذب اسپانسر و نگاه یکسان داریم

ایسنا- سعیده علی به عنوان نماینده ورزشکاران زن در مجمع انتخاباتی بسکتبال حضور داشت و پس از انتخاب رامین طباطبایی به عنوان رئیس فدراسیون گفت: از رئیس جدید انتظار داریم نگاه یکسانی به بخش مردان و زنان بسکتبالیست داشته باشد.

سعیده علی درباره انتظارات و توقعات دختران بسکتبالیست از رییس جدید فدراسیون بیان کرد: مسائل بسیاری وجود دارد که در بخش بسکتبال دختران نیاز به تغییرات دارد چرا که در بخش بانوان شرایط حساسی داریم و مسابقه‌های مهمی همچون بازی‌های آسیایی جاکارتا و جام جهانی فیلیپین در پیش است.

انتقاد باران کوثری از بی‌توجهی به درگذشت آتنا محمدی/ عکس

خبرآنلاین- باران کوثری با انتشار عکسی از آتنا محمدی بازیکن تیم فوتبال بانوان ملوان در اینستاگرام، به بی توجهی هایی که به فوتبال بانوان می شود واکنش نشان داد.

این بازیگر نوشت: «آتنا محمدی دروازه‌بان تیم فوتبال زنان ملوان به دلیل ایست قلبی در بیست و چهار سالگی فوت کرد . تیم ملوان مدتی‌ است که منحل شده و آتنا آرزوی بازی در تیم ملی رو با خودش برد. اگر دور از جون همه‌شون برای یه فوتبالیست مرد اتفاقی افتاده بود ، اخبار نمی‌ترکید؟ اگر تیم فوتبال مردان ملوان منحل شده بود ، صدای همه درنمیومد ؟ اهمیت فوتبال بانوان دیگه انکار نشدنی‌یه، هم برای خودشون هم طرفدارانشون ، کاش برای مسئولین هم جدی بشه.»

موافقت فدراسیون والیبال بلژیک با حضور شیخی در شارلوا/ کاوه و فرنوش زوج جذاب شارلوا

رسانه بلژیکی از موافقت فدراسیون والیبال این کشور برای حضور محجبه فرنوش شیخی در لیگ والیبال زنان بلژیک‌ خبر داد.

به گزارش ایلنا ، فرنوش شیخی، بازیکن سابق تیم‌ ‌ملی والیبال بانوان ایران در حال مذاکره با سران شارلوا است تا بتواند برای این تیم به میدان برود.

طبق اعلام باشگاه شارلوا همه چیز برای حضور با حجاب فرنوش شیخی در لیگ بلژیک فراهم شده است و این بازیکن می‌تواند حتی در بازی این هفته‌ برابر لندلده به میدان برود.

 

به اشتراک بگذارید