خبرنامه شماره ۷۰ ماچولند از ۱۸ تا ۲۴ خرداد ۱۳۹۷

خبرنامه شماره ۶۹ ماچولند از ۱۱ تا ۱۷ خرداد ۱۳۹۷
29 جولای 2018
خبرنامه شماره ۷۱ ماچولند از۲۵ تا ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
29 جولای 2018

خبرنامه شماره ۷۰ ماچولند از ۱۸ تا ۲۴ خرداد ۱۳۹۷

از شبکه‌های اجتماعی خسته شده‌اید؟ فرصت ندارید روزنامه‌ها را برای یافتن خبرهای زنان زیر و رو کنید؟ هر هفته به صفحه خبرنامه ماچولند سر بزنید یا در خبرنامه ثبت نام کنید تا از مهم‌ترین خبرهای حوزه زنان و برابری جنسیتی در هفته‌ای که گذشت باخبر شوید. ماچولند را در کانال ماهواره‌ای توشه هم می‌توانید پیدا کنید

معصومه ابتکار می‌گوید پیگیری مسئله حضور زنان در ورزشگاه‌ها همچنان در دستور کار دولت است

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده، می‌گوید پیگیری مساله حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای تماشای بازی‌های مختلف ورزشی همچنان در دستور کار دولت است. خانم ابتکار مدعی شده است که در این زمینه فعالیت‌هایی در حال انجام است و حتی در برخی شهرستان‌ها زنان توانسته‌اند وارد ورزشگاه‌ها شوند. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، نیز چندی پیش در صحبت‌هایی در مورد ارزش‌های اسلام عنوان کرده بود که حضور زنان در ورزشگاه‌ها می‌تواند چهره مثبتی از اسلام ارائه کند. به رغم این صحبت‌ها، هنوز تغییر روشنی در وضعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها رخ نداده است.

ابتکار: برنامه‌های متعددی برای روز دختر پیش‌بینی کردیم

صراط: معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: برای روز دختر که مقارن با ولادت حضرت معصومه (س) است، برنامه‌های متعددی را پیش‌بینی کردیم. معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در جلسه ستاد عالی تشکیلاتی گسترش و ارتقای فعالیت‌های تربیت‌بدنی و ورزش دانش‌آموزان دختر کشور با اولویت مدارس ابتدایی که در سالن جلسات دفتر وزارتی آموزش و پرورش برگزار شد، در خصوص طرح آموزش تربیت‌بدنی آموزگاران پایه، اظهار کرد: ما مسئله ورزش را فقط در بُعد سلامت که بسیار بُعد مهمی است که می‌تواند از هزینه‌های بعدی و تحمیل عوارض درمانی پیش‌گیری کند، نبینیم؛ مسئله ورزش را از بُعد نشاط و سلامت روحی و روان دانش‌آموزان و سبک زندگی صحیح ببینیم. وی ادامه داد: اگر سبک زندگی صحیح را از دوره ابتدایی برای فرزندان‌مان نتوانیم نهادینه کنیم، بعدا نمی‌توانیم به آن‌ها خرده بگیریم که چرا کم تحرک هستید چرا چاقی و انواع و اقسام بیماری‌های روحی و روانی در جامعه است.

ابتکار: مجلس تکلیف لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را مشخص کند/مجازات کودک‌آزاری بازدارندگی ندارد

چکیده :در بحث‌هایی مانند آسیب‌‌های اجتماعی و مسائلی مانند کودک آزاری ما کماکان مشکلاتی داریم و یکی از مسائل قانون است، متاسفانه مجازات‌های کودک آزاری مخصوصا آسیب‌های جنسی واقعا کفایت نمی‌کند و بازدارندگی… معصومه ابتکار در خصوص ورود معاونت زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری برای جلوگیری از اتفاقاتی که در مدرسه‌ای در غرب تهران رخ داده است، گفت: موضع آموزش و پروش در این خصوص مشخص است و مقام معظم رهبری هم دستور بسیار محکم و روشنی دادند که رسیدگی خواهد شد. وی با بیان اینکه امیدوارم بسیار جدی و با قاطعیت به این موضوع رسیدگی شود، عنوان کرد: درخواستم این است که مجلس شورای اسلامی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان که یک لایحه بسیار مهمی در این مسئله است و می‌تواند علاوه بر این که تکلیف این موضوع را مشخص کند و جایگاه جوانان و نوجوانان را بیشتر مورد توجه قرار دهد.

استفاده از بستر مساجد به منظور ترویج بسته‌های آموزشی خانواده

خبرگزاری شبستان: ابتکار از تهیه و تنظیم بسته‌های آموزشی خانواده در معاونت زنان و امور خانواده رییس جمهور خبر داد و گفت: از بستر مساجد نیز برای ترویج این بسته‌های آموزشی بهره خواهیم برد. معصومه ابتکار، معاون زنان و امور خانواده ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار دولت خبرگزاری شبستان در مورد استفاده از بستر مراکز محلی همچون مساجد و کانون‌های فرهنگی هنری مساجد نسبت به بحث آموزش در خصوص مسایل خانوادگی از جمله موارد مبارزه با کودک آزاری از سوی این معاونت گفت: معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری در تلاش است از سازمان های مردمی برای این آموزش ها استفاده کند.

انتصاب ۱۲ خانم در پست های هم تراز با معاون وزیر در چند ماه گذشته

مهر– معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در چند ماه گذشته ۱۲ خانم در پست های معاون وزیر و یا هم تراز با آن در کشور منصوب شده اند. معصومه ابتکارگفت: موضوع سهمیه زنان در تمام ادارات باید مورد توجه باشد و اگر عقب ماندگی در زمینه ای وجود دارد، باید به آن رسیدگی و جبران شود، بازماندگی دختران از تحصیل در برخی نقاط کشور به خصوص نقاط مرزی بسیار نگران کننده است، که باید از طریق آموزش و پرورش برای رسیدگی به این موضوع تلاش کنیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به افزایش نرخ با سوادی و تحصیلات دانشگاهی زنان ایرانی گفت: امروز حدود ۲۷ درصد از زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند، که باید برای اشتغال این عزیزان فعالیت کنیم، که با ارائه تسهیلات برای اشتغال پایدار می توان به این امر کمک کرد.

 

انتقال پست‌های مدیریتی به‌زنان باید بر اساس روند برنامه توسعه دنبال شود

قدس انلاین : معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه انتقال پست‌های مدیریتی به‌زنان باید بر اساس روند برنامه توسعه دنبال شود، گفت: اگر سخت‌گیری‌های بی‌مورد را ادامه دهیم، شک نکنید با افراطی‌گری‌های فمینیسمی روبه‌رو می‌شویم.رحیم نوروزیان ظهر امروز در کارگروه تخصصی زنان و خانواده که در استانداری برگزار شد، با بیان اینکه حضور بانوان در عرضه‌های مختلف به‌خاطر شرایط جامعه است، گفت: مجمع مشورتی بانوان به‌عنوان یک بازوی مشورتی و تخصصی برای ما بوده و این شرایط جامعه است که موجب تکلیف اضافه و سنگین برای زنان می‌شود. وی با بیان اینکه برای حضور زن در اداره کشور چالش‌هایی وجود دارد، اضافه کرد: همان طور که در دیگر حوزه‌ها مانند موسیقی و شطرنج چالش داشتیم، برای حضور زنان هم چالش داریم و این وظیفه فقها است که اختلاف نظرها را حل کنند، چراکه ممکن است، همان فضای مختصری که ایجاد شده است، به انسداد برسد.

نماینده مجلس خواستار اخراج مسئول رسانه‌ای شدن تجاوز به دختر افغان شد

رادیو فردا- یک روز پس از آن که رئیس اورژانس اجتماعی ایران گزارش‌ها دربارهٔ تجاوز به یک دختر خردسال افغان در خمینی‌شهر اصفهان را تأیید کرد، محمدجواد ابطحی، نماینده خمینی‌شهر، با نگارش نامه‌ای خواستار برکناری مسئول رسانه‌ای شدن این خبر شد. رضا جعفری، رئیس اورژانس اجتماعی ایران، روز شنبه ۱۲ خرداد خبر داد که این دختربچه پنج ساله هفته پیش از آن، «در حالی که مقابل خانه مشغول بازی بوده، از سوی سه مرد متجاوز ربوده و پیکر نیمه‌جان او چند ساعت بعد در خرابه‌ای پیدا می‌شود.» در گزارش پایگاه خبری شفقنا نام این دختر بهاره ذکر شده‌ است. در همین حال مسئولان سفارت افغانستان در ایران نیز صحت رخداد را تأیید کرده و گفته‌اند که پلیس و کمیسر سازمان ملل در امور پناهندگان در حال بررسی آن هستند.

نسرین ستوده بازداشت شد

بی بی سی- نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر سرشناس ایرانی، بازداشت شده است. رضا خندان، همسر خانم ستوده، در فیسبوک خود از بازداشت او خبر داده و نوشته است: “ساعتی پیش نسرین در خانه بازداشت و به دادسرای اوین منتقل شد.” نسرین ستوده وکیل پرونده‌های فعالان سیاسی و اجتماعی بوده و پیش از این نیز به دفعات با برخوردهای قضایی و امنیتی روبرو بوده است. او در ماه‌های اخیر وکالت چند نفر از زنانی را به عهده داشته است که در اعتراض به حجاب اجباری روسری خود را برداشتند. این حرکت اعتراضی به “دختران خیابان انقلاب” مشهور شد.

دو سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر خواستار آزادی نسرین ستوده شدند

رادیو فردا- عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه ۲۳ خرداد در بیانیه‌های جداگانه‌ای از بازداشت نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، انتقاد کرده و خواستار آزادی فوری او شده‌ا‌ند. گزارش‌ها حاکی است که نسرین ستوده روز چهارشنبه در منزل شخصی‌اش در تهران بازداشت و به دادسرای اوین منتقل شده‌است. رضا خندان همسر خانم ستوده در گفت وگو با رادیو فردا دلیل بازداشت این فعال حقوق بشر را اجرای حکم پنج سال زندان وی دانسته است. فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و شمال آفریقا عفو بین‌الملل در این باره گفته است: نسرین ستوده زندگی خود را وقف دفاع از حقوق بشر در ایران کرد‌ه‌است. جوایز بین‌المللی به او اعطا شده است، اما به خاطر شجاعتش هزینه‌های سنگینی مانند سه سال حبس پرداخته است. بازداشت او تازه ترین نمونه از تلاش‌های مخرب مقامات ایران برای جلوگیری از فعالیت‌های مهم او به عنوان یک وکیل است.

چرا بیشترین پرونده ها در دادگاه های خانواده مربوط به نفقه است؟

فردا: این روزها و به دلایل مختلفی، روابط مالی بین زوج حساسیت زیادی پیدا کرده است. در همین باره و به تازگی رئیس مجتمع قضایی شهید مدنی تهران در مصاحبه ای گفته: «یکی از مهم ترین اختلافات خانوادگی که آمار بیشترین پرونده های حوزه خانواده را به خود اختصاص داده، مربوط به نفقه است و پس از موضوع نفقه، پرونده های مهریه، تمکین، حضانت و طلاق در رده های بعدی قرار دارند.»

حذف واژه‌ٔطلاق از شناسنامه‌ ویرانگر اعتماد عمومی

خبرآنلاین-مرتضی بهشتی حقوقدان و پژوهشگر- یک‌بار با هدف دفاع از حقوق زنان، سردفتران ازدواج را مکلف به درج عبارت عندالمطالبه برای رسیدن خانم‌ها به مهریه قانونی و شرعی‌شان کردند و بعد با این توجیه که با مطالبه مهریه و نداشتن آن، مردان به حبس محکوم می‌شوند و دوباره بدون مطالعه و به‌طور احساسی، دفاتر ازدواج را مکلف کردند مبنای پرداخت مهریه توانایی مرد به پرداخت مهریه باشد، و زن باید استطاعت شوهر را در داشتن قدرت پرداخت مهریه، به اثبات برساند، والا مهریه در نظر گرفته شده، ممکن‌الوصول نمی‌شود. با توجه به سیستم ناکارآمد اقتصادی و پنهان بودن دارایی و استطاعت مردان، مشکلات متعدی به قشر زنان ایران‌زمین تحمیل شد که در مرحله دیگری که در محاکم جاری است، قانونی گذراندند که تا ۱۱۰ سکه بهار آزادی در صورت عدم پرداخت از سوی شوهر، می‌شود درخواست حبس داد، ولی برای بیشتر از آن، باید برای شوهر دارایی معرفی کند، که به دلیل ذکر شده در سطور قبلی، این امر هم میسر نمی‌گردد. فقط انتخاب و تفاهم را از دو انسان بالغ گرفتند و آخرش هم معلوم نشد چه بلایی بر سر این نوع از تصمیمات پنهان و آشکار آمد.

رئیس حوزه علمیه اصفهان: نگاه شهوت‌آمیز موجب ضعف چشم می‌شود.

رادیو زمانه- آیت الله حسین مظاهری، رئیس حوزه علمیه اصفهان، در درس‌های ماه رمضان خود در زمینه چشم‌پزشکی اظهارات خبرسازی کرده است. به گزارش سایت «عصر ایران» او گفته: «در روایات داریم که نگاه‌های شهوت‌آمیز در همین دنیا موجب ضعف چشم و در روز قیامت موجب کوری می‌شود، یکی از علمای بزرگ اصفهان خیلی پیر شده بود، اما چشم های جوانی داشت. به او می‌گفتند آقا چشمهای جوانی داری، چه کردی؟ می‌گفت قرآن زیاد خواندم و می‌خوانم و نگاه به نامحرم هم نداشتم.» او البته تأکید کرده که زنان باید خود را کاملا بپوشند تا چشم مردان ضعیف نشود. به گفته آیت الله مظاهری «قرآن می‌فرماید خانم باید در مقابل نامحرم مقنعه سر تا پا پوشیده داشته باشد، اما قرآن فقط به مقنعه اکتفا نکرده است، می‌فرماید زن مؤمن کسی است که چادر داشته باشد و با چادرش سر تا پا پوشیده باشد.»

خزعلی: سند ۲۰۳۰ در حال اجرا است

جهان نیوز-رییس سابق شورای فرهنگی اجتماعی زنان با انتقاد از اجرای سند ۲۰۳۰ در مدارس، مهدکودکها و رسانه ملی گفت: به دنبال فتح آخرین سنگر با دولتی کردن مساجد هستند. کبری خزعلی در نشست بررسی مدیریت چندگانه دولت در مواجهه با سند ۲۰۳۰، اظهار داشت: در حال حاضر سند ۲۰۳۰ به طور وسیع در مدارس٬،مهد کودکها، مراکز بهداشتی و … اجرا می شود و در مرحله جدید رسانه ملی را هدف گرفته اند. وی ادامه داد: شبکه سلامت رسانه ملی به شکل وسیع و دیگر شبکه ها در حال آموزش مسایل جنسی در قالب سند ۲۰۳۰ است. رییس سابق شورای فرهنگی اجتماعی زنان تاکید کرد: در دانشگاهها٬ فضای مجازی و امروز صدا و سیما و حتی مساجد هدف اجرای سند ۲۰۳۰ قرار گرفته اند.

سند ۲۰۳۰، حجاب زنان عربستان را نشانه گرفت

کیهان: عربستان همواره به کشور محدودیت‌ها و محرومیت‌ها در زمینه حقوق اجتماعی و سیاسی مردم معروف بوده است. قرائت متعصبانه و متحجرانه از اسلام باعث شده است تا در این کشور سخت‌گیری‌های مذهبی و دینی زیادی اعمال شود که نتیجه آن به وجود آمدن گروه‌های تروریستی است. اما گویا با روی کار آمدن ملک سلمان از سال ۲۰۱۵ این روند شاهد تغییراتی بوده و برخی آزادی‌های اجتماعی و مذهبی اعمال شده است. البته این آزادی‌ها از سوی کارشناسان، یک «فریب بزرگ» از جانب «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی برای رسیدن به تاج و تخت پادشاهی دانسته می‌شود. در هرحال، بن‌سلمان در قالب سند چشم‌انداز ۲۰۳۰، درصدد برخی اصلاحات برآمده و اعلام کرده که به دنبال ایجاد یک «عربستان مدرن» است. رژیم آل‌سعود در چارچوب این اصلاحات، قصد دارد درمورد حجاب و روابط زن و مرد که در اسلام حرمت خاصی دارد، دست به تغییراتی بزند. در مطلب حاضر برخی از اقدامات اخیر عربستان به ویژه در حوزه زنان، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

پیشنهاد کمیته حقوقی تونس در خصوص تساوی ارث زن و مرد

ایلنا- کمیته حقوقی تونس، دلیل پیشنهاد برابری ارث زن و مرد را این‌گونه بیان می‌کند که امروزه نقش زنان در جامعه بیشتر شده و زن هم در اداره امور اقتصادی مشارکت دارد. کمیته بررسی حقوق فردی وابسته به رئیس‌جمهوری تونس گزارشی ارائه داد که در آن پیشنهاد بررسی تساوی ارث زن و مرد و حذف مجازات اعدام ذکر شده است. «الباجی قائد السبسی» رئیس‌جمهوری تونس ماه آگوست گذشته کمیته‌ای برای اصلاح قانون مرتبط به آزادی فردی و برابری زن و مرد تشکیل داد. این کمیته در زمانی تشکیل شد که کشور شاهد اعتراض‌های مردم نسبت به سخنرانی السبسی بود. رئیس‌جمهوری تونس در سخنرانی خود به مناسبت روز زن اعلام کرده بود که بر اساس قانون اساسی تونس زن و مرد با هم برابرند و از جمله این برابری قضیه ارث است. این کمیته گزارش خود را به پارلمان این کشور ارائه داد. این گزارش شامل پیشنهاد بررسی تساوی ارث زن و مرد است. قانون کنونی ارث در تونس بر اساس حکم قرآن کریم است و بر این اساس، سهم زن از ارث، نصف مرد است.

“متحدان جنبش زنان ایران” در نشست امسال بنیاد پژوهش‌های زنان

دویچه وله- برگزارکنندگان بیست و نهمین کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان در سوئد با عنوان “متحدان جنبش زنان ایران در منطقه و جهان” می‌گویند، جنبش زنان ایران نیازمند همبستگی با متحدان موضوعی و مقطعی در عرصه‌های فراملی است. کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان، امسال در شهر استکهلم برگزار شده است. این کنفرانس سه روزه از جمعه (۸ ژوئن/۱۸ خرداد) آغاز شد. تلاش نشست امسال دادن تصویری از شباهت‌ها و تفاوت‌ها میان جنبش زنان در ایران و در کشورهای منطقه و در عین حال نشان دادن متحدان ملی و فراملیتی آن است. در روز اول کنفرانس، دختران خیابان انقلاب به عنوان زنان برگزیده سال معرفی شدند. دخترانی که گلناز امین، مدیر این بنیاد آنان را چهره‌هایی معرفی کرد که: «روی سکوهای شهرهای ایران سرفراز ایستادند، حجاب اجباری را به دست باد سپردند و بار دیگر به جهان گفتند ما انقلاب نکردیم تا به عقب برگردیم.»

روند رو به رشد آسیب‌های اجتماعی در مدارس/ آمارهای رسمی اعلام نمی‌شود

خانه ملت- عضو فراکسیون زنان مجلس با اشاره به روند رو به رشد آسیب‌های اجتماعی در مدارس، نداشتن برنامه و اقدام عملی وزارت آموزش و پرورش را دلیل طرح سوال خود از وزیر در صحن علنی اعلام کرد. سیده حمیده زرآبادی در توضیح سوال ملی خود از وزیر آموزش و پرورش درباره عدم شفافیت در آمار و اعلام آسیب‌های موجود در مدارس با توجه به روند رو به رشد آسیب‌های اجتماعی، گفت: متاسفانه آمارهای رسمی از میزان آسیب‌های اجتماعی در مدارس اعلام نمی‌شود و هر از گاهی در پی رخ‌ دادن یک اتفاق ناگوار آمارهای غیررسمی به گوش می‌رسد؛ در حالی که باید با اطلاع از میزان دقیق آسیب‌ها، دلایل و بیشترین مناطق رشد آن‌ها در جهت رفع‌شان اقدام کرد. نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نبود معلم پرورشی همچون گذشته در مدارس، ادامه داد: از آنجا که به مسائلی تفریحی و سرگرمی دانش‌آموزان همچون برگزاری مرتبط مسابقات و کلاس‌های ورزشی و هنری توجه نمی‌شود دانش‌آموزان به مرور در دام انواع آسیب‌ها می‌افتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: آمار آسیب‌های اجتماعی حوزه زنان نگران‌کننده است

مهر- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: در بخش آسیب‌های اجتماعی در حوزه زنان آمارهای نگران کننده‌ای وجود دارد که نباید از آن غافل ماند. سیدعباس صالحی در نخستین نشست شورای زنان و خانوداه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر ضرورت پژوهش در حوزه زنان گفت: طرح‌ها، فعالیت‌ها و اقدامات در حوزه زنان و خانواده باید طوری باشد که به واقعیت نزدیک و جنبه شعاری نداشته باشد. صالحی افزود: این وزارتخانه در حوزه زنان و خانواده می‌تواند در ٣ بخش قدم بردارد. بخش اول درون وزارتخانه است. در این بخش باید به رضایت شغلی، ارتقای کارآیی و کارآمدی و ارتقای مدیریتی در میان زنان توجه داشت. رضایت شغلی را می‌توان از طریق اقدامات در حوزه سلامت، رفاه، توجه به زنان با شرایط ویژه، توجه به زنان سرپرست خانواده و … ایجاد کرد.

۸۱ درصد کل مراجعان به اورژانس اجتماعی در سال ۹۶، همسرآزاری زنان خانه دار بوده است

ایران آنلاین – رضا جعفری، رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: ۸۱ درصد کل مراجعان به اورژانس اجتماعی در سال ۹۶ را موضوع همسرآزاری زنان خانه دار تشکیل می دهد. رضا جعفری اظهار کرد: همچنین ۸۰ درصد مراجعان به اورژانس اجتماعی در زمینه همسرآزاری را زنان دارای تحصیلات دیپلم و زیردیپلم، ۸۷ درصد تشکیل می دهند که در گروه سنی ۱۹ تا ۴۹ سال قرار دارد. ۱۰ درصد این مراجعه کنندگان شاغل و ۹ درصد را افراد بیکار یا دانشجو تشکیل می دهند.

وی اضافه کرد: ۶۹ درصد افرادی که با اورژانس اجتماعی در رابطه با همسرآزاری تماس گرفتند از مدت زمان ازدواج آنان پنج سال و سه درصد نیز سه سال از ازدواج آنان گذشته بود. وی ادامه داد: ۴۹ درصد گزارش های خشونت همسرآزاری مربوط به آزارهای جسمی، ۲۷ درصد آزارهای عاطفی و روانی و ۲۲ درصد نیز مسامحه و غفلت بوده است. رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: بیشترین علت خشونت با فراوانی ۳۵ درصد مربوط به مصرف مواد مخدر و بعد از آن تندخویی و بهانه گیری های بی مورد بوده است. جعفری افزود: ۱۳ تا ۱۴ درصد علل همسرآزاری ها مربوط به مشکلات اقتصادی و ۱۵ درصد نیز مربوط به بیماری های روانی و اختلالات دیگر بوده است.

چه طبقاتی درگیر خشونت علیه زنان هستند؟

ایران آنلاین – عضو فراکسیون زنان مجلس گفت: خشونت خانگی در طبقات دچار فقر فرهنگی و اقتصادی به شکل مضاعف وجود دارد. طیبه سیاوشی شاه عنایتی ، درخصوص اظهارات رییس سازمان پزشکی قانونی مبنی براینکه همسرآزاری درسال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ افزایش پیدا کرده است، گفت: همسرآزاری علل مختلفی دارد که هر کدام باید به شکل مجزا مورد بررسی قرار گیرد، بنابراین نمی توان هر دلیلی را به تنهایی در افزایش خشونت ها علیه زنان موثر دانست؛ اما نبود قانون متقن و شفاف در این زمینه می تواند در افزایش بخشی از مشکلات تاثیر داشته باشد. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به پیگیری مجلس و دولت در تدوین لایحه منع خشونت علیه زنان برای کمک به زنان درگیر با مبحث خشونت، افزود: این لایحه درحال حاضر در قوه قضاییه بوده و طبق پیگیری ها و تاکیدات صورت گرفته از سوی فراکسیون زنان درجهت بررسی سریعتر لایحه دراین قوه، امیدواریم که در آینده ای نزدیک این لایحه به مجلس ارسال شود.

مبازرزه با خشونت علیه زنان در محیط‌ کار/کنترل ایدز در میان کارگران زن و کودک ضروری است

ایلنا- یکصدوهفتمین کنفرانس بین‌المللی کار با حضور نمایندگان کشورهای عضو سازمان جهانی کار در حالی در ۸ ژوئن به کار خود پایان داد که هنوز در کشورهای عضو این سازمان توجه همه‌جانبه‌ای به مفاهیم کار شایسته در محیط‌های کاری نمی‌‌شود. یک صد و هفتمین کنفرانس بین‌المللی کار با حضور نمایندگان کشورهای عضو سازمان جهانی کار در حالی در روز هشتم ژوئن به کار خود پایان داد که هنوز در کشورهای عضو این سازمان توجه همه‌جانبه‌ای به مفاهیم کار شایسته در محیط‌های کاری نمی‌‌شود. خشونت در محیط کار و مبارزه با تبعیض علیه زنان در محیط‌های کار از مباحثی بود که در کنفرانس امسال به آن پرداخته شد. در کنار توجه به پایان دادن تبعیض علیه زنان و خشونت، شرایط کارِ کودکان در محیط‌های کاری بررسی و گزارشی در این مورد توسط اعضا قرائت شد.

کارگرانی که بدون مزد کار می‌کنند/ ٩درصد از مدیران کارگاه‌های بازرگانی و خدمات را زنان تشکیل داده‌اند

خبرآنلاین- گزارش تازه مرکز آمار ایران نشان می‌دهد ٦٠ درصد از کارکنان کارگاه‌های بازرگانی و خدمات را کارکنان بدون مزد و حقوق و ٤٠ درصد کارکنان در این کارگاه‌ها، مزد و حقوق‌بگیر هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آن طور که مرکز آمار ایران گزارش داده، طرح جامع آمارگیری از کارگاه‌های بازرگانی و خدمات یکی از طرح‌های نوین مرکز آمار ایران است که با هدف تهیه اطلاعات مناسب از ویژگی‌های کارگاه‌های بازرگانی و خدمات، در سطح کشور توسط مرکز آمار ایران و با همکاری سازمان برنامه و بودجه استان‌های کشور به اجرا درآمده است تا در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی به کارگرفته شود.

چرا زنان از این جشن محروم شدند؟

شهروند- ٥‌سال پیش، در اوج مذاکرات هسته‌ای و زمانی که دیپلمات‌های ایرانی با اعضای ١+٥ در جلسات مختلف درحال رایزنی برای به ثمررساندن برجام بودند، بیلبوردهایی خبرساز در سطح شهر تهران نصب شدند که با عنوان «صداقت آمریکایی» به مذاکره‌کنندگان ایرانی هشدار می‌داد و حتی محمدجواد ظریف را هم به واکنش واداشت. بیلبوردهایی که بعد از کلی سروصدا خط و نشانشان رسید به «سازمان هنری- رسانه‌ای اوج». حالا ٥‌سال از آن روزها و تمام فرازونشیب‌های این موسسه می‌گذرد و دیوارنگاره‌ای جدید که از سوی این سازمان طراحی شده، باز هم خبرساز شده است. دیوارنگاره‌ای در میدان ولیعصر تهران به طراحی محمدرضا دوست‌محمدی که به مناسبت حضور تیم‌ملی فوتبال ایران در جام‌جهانی روسیه طراحی شده، هیچ زنی در آن به تصویر کشیده نشده است. این طرح کاملا مردانه در توییتر و اینستاگرام با اعتراض شدید همراه شده است و همه یک سوال مشترک در اعتراض به این تبعیض و نادیده‌گرفتن زنان می‌پرسند. اینکه: پس زنان ایران کجای این جشن هستند؟

انتقاد ذوالقدر از نادیده گرفتن تصاویر زنان در تابلوی طراحی شده برای حمایت از تیم ملی فوتبال

خانه ملت- نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از تابلوی میدان ولیعصر که در راستای حمایت از تیم ملی فوتبال در جام جهانی. سیده فاطمه ذوالقدر نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در یادداشتی انتقادی از اینکه در تابلوی میدان حضرت ولیعصر (عج) شهر تهران که در راستای حمایت از تیم ملی فوتبال طراحی شده و تنها از تصاویر مردان استفاده کرده است، نوشت: “تابلوی میدان ولیعصر (عج) در حمایت از تیم ملی فوتبال با تصاویر مردان آرزوی قهرمانی برای تیم ملی کرده و در زیر تابلو نوشته “باهم قهرمانیم، یک ملت یک ضربان”

دیوارنگاره تک‌جنسیتی میدان ولیعصر اصلاح یا حذف شود

آفتاب‌‌نیوز- در پی انتشار انتقاداتی در فضای مجازی و برخی از سایت‌ها به خالی بودن جای زنان بر روی دیوارنگاره مرتبط با جام جهانی در میدان ولیعصر تهران، عضو هیات رییسه شورای شهر تهران از سازمان زیباسازی شهرداری تهران خواست که نسبت به اصلاح بنر دیوارنگاره میدان ولیعصر اقدام کند. زهرا نژادبهرام در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به جای خالی زنان در دیوارنگاره میدان ولیعصر گفت: در این دیوارنگاره تصویر همه قومیت‌ها به نشانه اتحاد در جام جهانی است؛ اما متاسفانه تصویر زنان در این دیوارنگاره خالی است. وی با بیان اینکه اتفاق بدی است که در تصاویر شهری زنان به عنوان نیمی از جامعه یادمان برود، افزود: جای نگرانی است که در شهر، تصاویر تک جنسیتی منتشر شود و نیمی از جمعیت جامعه یعنی زنان فراموش شوند.

زنان در شهر

اعتماد- نفيسه آزاد- كمتر اتفاق افتاده كه در جلسه‌اي رسمي يا گفت‌وگويي غيررسمي صحبت از بهبود وضعيت شهر براي زنان بشود و اين جمله را نشنوم كه «چرا فقط زنان؟ مردان مگر زندگي راحتي در شهر دارند؟» يا «چرا بايد زن‌ها را جدا كنيم در حالي كه شهر بايد براي همه انسان‌ها زيست‌پذير باشد؟»

پاسخ به اين سوالات كاري سهل و ممتنع است. رويكرد بالا هم درست و هم نادرست است. شهر بايد براي همه انسان‌هايي كه در آن زندگي مي‌كنند «زيست‌پذير» باشد در عين حال بايد توجهي ويژه به وضعيت زنان در شهر داشت؛ همانطور كه بايد سالمندان و كودكان را به شكل ويژه در نظر گرفت، تلاش مي‌كنم خيلي كوتاه توضيح بدهم كه چرا اين توجه ويژه لازم است و چه اهميتي دارد؟

افزایش زندگی مجردی زنان

ما زنان- دومیلیون و هشتصد زن سرپرست خانوار در کشور؛ برخی جوانان به دلیل مشکلات اقتصادی از شروع زندگی متاهلی واهمه و ترس دارند و توان اداره خانواده را ندارند…

به گفته سلمان خدادی نماینده ملکان در مجلس شورای اسلامی سن ازدواج در حال افزایش است؛ تمایل جوانان به تنها زیستی و افزایش سن ازدواج جمعیت کشور را به سمت پیری سوق داده و از سویی در ۲۱ استان کشور جمعیت خانواده های تک فرزندی بیشتر از خانواده های دو فرزندی است.

صدور حکم معلمی که موی دانش‌آموزان را قیچی کرد

وطن امروز: رئیس آموزش ‌وپرورش فسا از صدور حکم معلم متخلفی که موی ۹ دانش‌آموز را قیچی کرده بود خبر داد. مسلم امینی‌نژاد درباره حکم صادر شده برای معلمی که موی ۹ نفر از دانش‌آموزان را قیچی کرده بود به ایلنا گفت: حکم معلم فسا این هفته صادر و او محکوم به تنزل یک گروه یا طبقه شغلی به مدت یک سال شد. هر فرد حقوق‌بگیری یک طبقه شغلی دارد که در صورت محکوم شدن یک طبقه از شغل او کم می‌شود و بر اساس آن از حقوق او نیز کسر خواهد شد.

جنجال برای به دنیا آوردن

یرنا- اخیرا بخشنامه ای از سوی وزارت بهداشت به مراکز درمانی و بیمارستانی با عنوان «ترویج زایمان طبیعی۹۷» ابلاغ شده که مورد مناقشه پزشکان متخصص زنان و زایمان و کارشناسان مامایی است اما مشخص نیست که در این مناقشه ها تضمین جان مادر و نوزاد را چه کسانی به عهده دارند. اینکه من را چه کسی به دنیا بیاورد. مهم نیست مهم این است که من سالم به دنیا بیایم. این را از زبان یک نوزاد می توان برداشت کرد اما واقعا خیلی مهم است که سلامت مادر و نوزاد قبل از زایمان به خوبی تضمین شود. شاید اگر به این جملات خوب توجه کنیم مشخص می شود که تامین جان مادر و نوزاد از همه چیز مهمتر است. باید دید که چه کسی بهتر می تواند این تضمین را به مادری که با هزاران دردسر و تحمل ۹ ماه بارداری، برای زایمان به بیمارستانی رفته است بدهد. ماما یا پزشک متخصص زنان و زایمان.

دادگاه رسیدگی فوق العاده به پرونده قتل زنان درگیلان برگزارشد

ایرنا- نخستین جلسه دادگاه علنی رسیدگی فوق العاده به اتهامات یک زوج به نامهای ف.ن و ل.گ ۴۱ و ۴۰ ساله با اتهامات مباشرت و معاونت در قتل هشت زن در شعبه دادگاه کیفری یک دادگستری گیلان برگزار شد. رئیس کل دادگستری گیلان با تشریح جزییاتی از این پرونده گفت : متهمان این پرونده یک زوج به نام های ف.ن ۴۱ ساله و ل.گ ۴۰ ساله می باشند.

احمد سیاوش پور با بیان اینکه براساس کیفرخواست صادره از سوی دادستانی، مرد به مباشرت در هشت فقره قتل عمد زن مسلمان و جنایت بر میت شش فقره از طریق مثله نمودن اجساد متهم است، افزود: این مرد پس از ارتکاب به قتل طلا و جواهرات مقتولان را به سرقت برده است.وی وقوع اولین قتل را سال ۸۵ ذکر و بیان کرد: متهمان در اوایل سال ۹۶ به دام قانون افتادند. این مقام ارشد قضایی به اتهامات زن متهم درگیر این پرونده نیز اشاره و اظهار کرد: همسر مرد متهم به قتل به معاونت در یک فقره قتل و تسهیل وقوع جرم و مباشرت در چهار فقره قبول و فروش طلاهای مسروقه و همچنین مساعدت در خلاصی متهم ف.ن از محاکمه و مجازات از طریق مخفی نمودن ادله متهم می باشد.

نگاهی به حضور زنان در سینمای پس از انقلاب در ایران؛ سایه روشن های یک حضور

قانون- بیتا محسنی- جایگاه،نقش و باورداشتن زنان دردنیای امروز انکارناپذیرتراز هر زمان دیگری است.سینما نیزیکی از بسترهایی است که زن درآن تجلی یافته والبته این حضورنقاط قوت وضعف،ناکامی‌هاوتلخی‌هایی را نیزبا خود به همراه داشته است.اگر بخواهیم کمی ریزتر بررسی کنیم،درسینمای چهاردهه اخیرایران به یک دوگانگی می رسیم که یک سرآن به کمیت پایین حضورزنان وانحصار تمام قد مردان برارکان مختلف سینما وسردیگرآن هم به اولویت نبودن طرح مشکلات زنان وتنها سایه روشنی ازسیمای آن‌ها درسینما می رسد. اما درتاریخ سینمای قبل ازانقلاب،باز هم نام زنان درحوزه سینما جایگاهی ندارد.درایفای نقش نیز،سیمای زنی در دوردست دیده می شود که بیشترناموسی منفعل است تا اینکه بتواند با آگاهی ازقابلیت های خود دست به آفرینش یک شخصیت بزند.بنا بر آنچه در اسناد تاریخی آمده است،اولین فیلمساززن تاریخ سینما قدرت‌الزمان وفادوست بوده که با نام مستعارشهلاریاحی به عنوان بازیگرتئاتروسینما شناخته شده است وبا کارگردانی فیلم«مرجان»درسال ۱۳۳۵نام اولین کارگردان زن قبل ازانقلاب راازآن خود کرده است.فروغ فرخزاد شاعرنام آشنای ایرانی هم با فیلم مستند«خانه سیاه است»توانایی خود را درعرصه فیلمسازی محک زد و به زعم بسیاری از کارشناسان به اثبات رساند اما سیاهی مرگ امانش نداد ونتوانست به کارگردانی اثری دیگراقدام کند.

جشن صدمین سال حق رای زنان در سراسر بریتانیا برگزار شد

زنان نماینده پارلمان انگلستان از ترتیب دهندگان این مراسم رنگین بودند. گروهی از زنان در سراسر بریتانیا در بزرگداشت صدمین سال اعطای حق رای به زنان در این کشور راهپیمایی کردند و پلاکاردها و پوسترهایی در این‌‍باره را به نمایش گذاشتند. در این راهپیمایی که روز یکشنبه دهم ژوئن به طور جداگانه در شهرهای بلفاست، کاردیف،ادینبورگ و لندن برگزار شد، پرچم‌هایی به رنگ‌های سبز، سفید و بنفش که یادآور جنبش طرفداران حق رای و انتخاب زنان در بریتانیا که به «سافرجت‌ها» مشهور هستند، به نمایش گذاشته شد.

قانونگذار روس به زنان: در دوره جام جهانی با خارجی‌ها رابطه جنسی نداشته باشید

رادیو فردا- یکی از قانونگذاران ارشد روسیه و مسئول کمیسیون خانواده، زنان و کودکان در مجلس سفلی پارلمان این کشور به زنان روس توصیه کرد که در دوره برگزاری جام جهانی با مردان خارجی رابطه جنسی نداشته باشند. به گفته تامارا پلتنیووا، اگر زنان روس واقعا چنین نیازی پیدا کردند بهتر است شریک جنسی پیدا کنند که هم نژاد آنها باشد. این اظهار نظر تامارا پلتنیووا درست یک روز قبل از افتتاح جام جهانی منتشر شد که به مدت تقریبا یک ماه در شهرهای مختلف روسیه برگزار می‌شود و انتظار می‌رود صدها هزار فوتبالدوست برای تماشای مسابقات به اين کشور بروند. اظهارات خانم پلتنیووا که رادیو «گووریت مسکووا» آن‌ را پخش کرد هشداری بود در مورد احتمال افزایش تعداد زنان مجردی که بچه‌دار می‌شوند.

دومین نشست جهانی زنان در انیمیشن در جشنواره «انسی» برگزار می‌شود

ورایتی- فعالان عرصه انیمیشن از مدیران اجرایی شرکت‌ها گرفته تا فیلمسازان برای دومین سال پیاپی در فستیوال انسی گرد هم می‌آیند تا درباره برابری و گوناگونی صحبت کنند. بنیاد زنان در انیمیشن و دیزنی استودیوز در شراکت با فستیوال بین‌المللی فیلم انیمیشن انسی ۲۰۱۸ و میفا مارکت که زیرمجموعه‌ای از آن است، امروز دوشنبه دومین مراسم سالانه نشست جهانی زنان در انیمیشن را برگزار می‌کنند. بنیاد زنان در انیمیشن در عین حال جایزه صنعت انیمیشن میفا در سال ۲۰۱۸ را نیر دریافت خواهد کرد و این نخستین باری است که این جایزه به یک نهاد یا سازمان اهدا می‌شود.

مارول هم به حمایت از زنان برخاست

ظاهرا کمپانی مارول هم به موج ایجاد فرصت‌های برابر برای زنان در صنعت سینما پیوسته است. کوین فایگی، رئیس استودیوهای مارول در دهمین دوره گردهمایی تولید با کنفرانس که در استودیوی پارامونت برگزار می‌شد به صحبت درباره آنا بادن، کارگردان مشترک بیستمین ساخته استودیو مارول که به‌ عنوان نخستین کارگردان زن این مجموعه فیلم‌ها شناخته می‌شود، پرداخت. او در پاسخ به سؤالی که آیا ممکن است تعداد ۲۰ فیلم بعدی مارول توسط کارگردانان زن ساخته شود، بیان کرد: “من نمی‌توانم قول بدهم که ۲۰ فیلم آینده مارول را زنان خواهند ساخت، اما می‌توانم بگویم تعداد زیادی از این فیلم‌ها را کارگردانان زن می‌سازند.”

۹ خواننده زن در ۲ شهر عربستان به بهانه عیدفطر کنسرت برگزار می‌کنند

کیهان- عربستان در تعطیلات عید فطر و در ادامه اجرای برنامه به اصطلاح «اصلاحات» بن سلمان که با هدف سکولار کردن این کشور صورت می‌گیرد، در دو شهر «جده» و «ریاض»، میزبان کنسرت ۹ خواننده زن خواهد بود.

هر چند سیاست بسته آل‌سعود در عربستان ادامه دارد و شیعیان در شرق این کشور با فشارهای گذشته همچنان روبه‌رو هستند، اما محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی تلاش می‌کند وجهه جدیدی از عربستان وهابی به دنیا نمایش بدهد که کاملا سکولار است.

اولین زن سیاهپوست به شهرداری سان‌فرانسیسکو رسید

یک زن سیاه‌پوست برای نخستی بار به مقام شهرداری سان‌فرانسیسکو رسید. شهری که جمعیت سیاه‌پوستش به سرعت در حال کمتر شدن است. لاندن برید، که مادربزرگش او را در فقر و خانه‌های مخصوص فقرا پرورش داده ۴۳ ساله است. او توانست کمی بیش از پنجاه درصد از آرای لازم را برای رسیدن به سمت شهرداری به دست آورد. در میان شهرداران پانزده شهر بزرگ آمریکا، خانم برید تنها شهردار زن است.

نامزدهای زن عضو حزب مسلم لیگ برای انتخابات پارلمانی

ایران آنلاین – بر اساس قانون اساسی پاکستان دهها کرسی مجلس ملی و ایالتی در پاکستان ویژه زن‌ها می‌باشد. حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف «طاهره اورنگزیب» فعال سیاسی،«مریم اورنگزیب» وزیر اطلاع رسانی سابق،«شایسته ملک» همسر پرویز ملک وزیر سابق دولت مرکزی، «مسرت آصف» همسر خواجه محمد آصف وزیر امور خارجه سابق و برادرزاده‌اش «شاذه فاطمه خواه»، همسر طارق فاطمی مشاور سابق نخست وزیر و «مریم نواز» دختر «نواز شریف» را معرفی کرد.

پرونده تجاوز جنسی هنرپیشه مشهور هالیوودی به جریان افتاد

اسپوتنیک- دادستان لس آنجلس پرونده مربوط به تجاوز جنسی هنرپیشه ی مشهور آمریکایی سیلویستر استالونه را بررسی می کند.

به گزارش اسپوتنیک هالیوود رپورتر به نقل از نماینده دادستانی این خبر را منتشر کرد. وی به روزنامه اطلاع داد که پلیس شهر سانتا مونیکا ، پرونده ی استالونه را روز چهارشنبه به دادستانی داده است. در دسامبر سال گذشته روزنامه تی ام زد به نقل از منابع خود در پلیس اطلاع داد که یک زن هنرپیشه هالیوود سیلیوستر استالونه را به تجاوز متهم کرده است. این اتفاق ۳۰ سال پیش رخ داده است. اطلاع داده شد که پلیس تحقیقات را در این زمینه شروع کرده و سپس پرونده را به دادستانی داده تا مشخص کند که آیا شواهد لازم برای تحقیقات جنایی وجود دارد یا خیر. به گفته ی قربانی، این حادثه اوایل سال ۱۹۹۰ رخ داد. استالونه اتهامات مربوط به تجاوز جنسی را رد می کند.

دنبال رویاهایت برو! توصیه‌های چند دانشمند هوافضا به دختران جوان

بی بی سی- شبکه ۵ رادیو بی‌بی‎سی با چند دانشمند هوافضا در ناسا صحبت کرده و از آن‌ها پرسیده برای دختران جوانی که می‌خواهند فضانورد شوند، چه توصیه‌هایی دارند. جویا ماسا، یکی از مدیران پروژه آزمایشگاه گیاهان ناسا در مرکز فضایی کندی است. او روی پروژه تولید محصولات غذایی برای سفرهای فضایی در آینده کار می‌کند. او می‌گوید دوست دارد زنان در حوزه‌های گوناگون علمی مشغول به کار شوند، زنانی برون‌گرا با قدرت خلاقیت بالا. وقتی نوبت به نصیحت دختران جوان می‌رسد، جویا می‌گوید: ” اولین توصیه من این است که سرسخت باشید و به صدای قلب‌تان گوش دهید.

جایزه «پن پینتر» برای نویسنده اهل نیجریه

ایسنا- «چیماماندا نگوزی آدیچی» نویسنده اهل کشور نیجریه‌ موفق به کسب جایزه ادبی «پن پینتر» در سال ۲۰۱۸ شد. این جایزه ادبی سالانه به یک نویسنده بریتانیایی، ایرلندی و یا یکی از نویسندگان کشورهای مشترک‌المنافع می‌رسد که بیشترین قرابت را با آثار «هارولد پینتر» نمایشنامه‌نویس برنده جایزه نوبل داشته باشد. بنا بر اعلام هیات داوران این رویداد ادبی، «چیماماندا نگوزی آدیچی» به سبب داشتن شجاعت و صراحتی که «هارولد پینتر» همواره آن را تمجید می‌کرد به عنوان برنده این جایزه انتخاب شده است.

پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس: با هزینه شخصی برای شکستن تابوی غیرقانونی و مردسالارانه ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها به تماشای جام جهانی روسیه می‌روم ــ انتقادها از سفر من به بهانه جنسیت من است

عده‌ای از محافظه‌کاران در مجلس ایران و در حوزه علمیه قم با به راه انداختن جنجال در مورد سفر چند نماینده به جام جهانی روسیه برای تماشای بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران آن را هدر رفتن بیت‌المال خواندند. یکی از این نمایندگان پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس بود که به گفته خودش به خاطر «زن‌بودن» در «جامعه مردسالار» ایران به طور خاص هدف انتقادها قرار گرفت. او در یادداشتی نوشته است که انتقادها «سناریوی از پیش طراحی‌شده» بود. سلحشوری موضوع هدررفت بیت‌المال را نیز با اشاره به سفرهای نمایندگان دیگر کمیسیون‌ها چنین پاسخ داد: « امروز آن عده نمایندگانی توییت انتقادی می‌کنند که بارها از طرف کمیسیون مربوطه‌شان عازم سفر بوده‌اند. اینکه به‌زعم خود سفرهایشان چقدر مفید است و سفر نمایندگان کمیسیون‌های دیگر غیرمفید، را نمی‌دانم که چقدر حق قضاوت داریم و دارند.»

نمی‌توان با حضور زنان مجلس در بازی‌های جام جهانی به موانع داخلی اعتراض کرد/ اعزام ۵ نماینده مجلس به روسیه ضرورتی ندارد

ایلنا- نماینده مردم قزوین گفت: اگر برای فرستادن نمایندگان به روسیه بحث نظارت مطرح می‌شود نیاز به فرستادن ۵ نماینده به آنجا نیست و کار آن ۵ نفر را یک نفر هم می‌تواند انجام دهد و با توجه به شرایط کشور هرچقدر تشریفات کم‌تر شود و مسائل غیرضروری مثل این سفرها را کاهش دهیم به نفع کشور تمام خواهد شد.

سیده حمیده زرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در خصوص موضوع سفر نمایندگان به روسیه برای دیدن بازی‌های جام جهانی و حواشی که در پی آن مطرح شد، گفت: در مجموع با توجه به بحث‌های مربوط به ابعاد نظارتی یا حمایتی یا حتی بحث‌های سرمایه‌گذاری معمولا سفرهایی انجام می‌شود. اما با توجه به شرایط کشور بهتر است این سفرها اولویت‌بندی شود.

وی ادامه داد: اگر برای فرستادن نمایندگان به روسیه بحث نظارت مطرح می‌شود نیاز به فرستادن ۵ نماینده به نیست و کار آن ۵ نفر را یک نفر هم می‌تواند انجام دهد و با توجه به شرایط کشور هرچقدر تشریفات کم‌تر شود و مسائل غیرضروری مثل این سفرها را کاهش دهیم به نفع کشور تمام خواهد شد.

نائب رییس بانوان فدراسیون بسکتبال عضو کمیسیون زنان و ورزش شد

جوان آنلاین- از سوی دبیر کل کمیته ملی المپیک حکم جدیدی برای نائب رییس فدراسیون بسکتبال در امور بانوان ابلاغ شد.

متن این حکم به این شرح است: نظر به تخصص و تجربه سرکارعالی و بنا به پیشنهاد رییس محترم کمیسیون زنان و ورزش کمیته ملی المپیک به موجب این ابلاغ به مدت دو سال به عنوان عضو کمیسیون زنان و ورزش منسوب می‌شوید.

پرداخت ۵۰ میلیون تومان به زهرا نعمتی از سوی کمیته ملی المپیک

درمراسم تجلیل از ورزشکاران در جزیزه کیش، بخشی از پاداش صدمیلیون تومانی زهرا نعمتی برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۱۶ ریو از سوی کمیته ملی المپیک به این ورزشکار اهداء شد.

به گزارش ایسنا، در آبان سال ۹۴ و در مسابقات آسیایی تایلند، زهرا نعمتی تنها ورزشکار معلول تیروکمان در رشته ریکرو انفرادی زنان که موفق به کسب سهمیه المپیک ۲۰۱۶ ریو شد، محمدعلی شجاعی رییس پیشین فدراسیون تیروکمان اعلام کرده بود که اگر زهرا نعمتی موفق به کسب سهمیه المپیک شود، مبلغ صدمیلیون تومان به عنوان پاداش به او پرداخت خواهد شد. امروز بعد از گذشت ۲ سال از وعده داده شده در مراسم تجلیل از ورزشکاران برتر در جزیره کیش از سوی صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک از پاداش صدمیلیون تومان وعده داده شده، مبلغ ۵۰ میلیون تومان توسط غلامرضا شعبانی بهار به زهرا نعمتی پرداخت شد.

شطرنج‌باز هندی به دلیل حجاب اجباری از مسابقات بین‌المللی ایران کناره‌گیری کرد

رادیو فردا- سومیا سوامیناتان، شطرنج‌باز هندی گفته است، به دلیل این که می بایست در زمان حضور در ایران در مسابقات بین‌المللی شطرنج حجاب بر سر داشته باشد، از حضور در مسابقات خودداری کرده و گفته «این اجبار، ناقض حقوق بشر است.»

گزارش ها حاکی است که خانم سوامیناتان چندی پیش در صفحه فیسبوک خود نوشته بود: «در شرایط فعلی، تنها راهی که برایم گذاشته شده که در آن حقوقم را حفظ کنم، خودداری از سفر به ایران است. در جهان ورزش، هیچ‌ جایی برای پوشش اجباری دینی وجود ندارد.» سومیا سوامیناتان ۲۹ ساله است و در رده قهرمانان شطرنج هند، در مقام پنجم است. او خود را برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در بنگلادش آماده کرده بود. ولی پس از این که اعلام شد میزبانی مسابقات به ایران داده شده، در فیس‌بوک اعلام کرد در مسابقات حاضر نمی‌شود.

رافائل نادال: تماشاچیان درآمد تنیس‌بازهای مرد و زن را تعیین می‌کنند

شهروند- رافائل نادال، مرد شماره یک تنیس مردان در جهان در مصاحبه با یک مجله ایتالیایی در مورد این سوال که آیا تنیس‌بازهای زن باید به اندازه مردان پول دریافت کنند؟ گفته است که ما نباید حتی این سوال را مطرح کنیم، چراکه تعداد تماشاگران مسابقات مردان و زنان متفاوت است. نادال گفته است: همان‌طور که مدل‌های زن بیشتر از مدل‌های مرد پول درمی‌آورند و کسی نمی‌پرسد چرا، در مورد تنیس هم همین‌طور است. مسابقات مردان، تماشاگران بیشتری دارد.

به اشتراک بگذارید