«ريیس جمهور فرانسه ۲۴ سال جوان‌تر از همسرش است.» خب که چی؟

۲۵ تصویر تاریخی از زنانی که «تخمدان» این را داشتند که کاری بکنند
14 می 2017
ما زنان و این شیخ‌های سیاستمدار
16 می 2017

«ريیس جمهور فرانسه ۲۴ سال جوان‌تر از همسرش است.» خب که چی؟

امانوئل ماکرون ۳۹ ساله جوان‌ترین رئیس جمهور فرانسه است، همسر او، بریژیت ماکرون ۶۳ ساله است. این اختلاف سنی در سراسر جهان بازتاب‌ گسترده‌ای داشته و دست‌مایه تمسخر بسیاری از مردم و رسانه‌ها، به ویژه در خارج از فرانسه شده است. اما اختلاف سنی دونالد و ملانیا ترامپ که بیش از اختلاف سنی زوج ماکرون است کسی را شوکه نمی‌کند! این نوع عکس‌العمل لایه‌هایی از سکسیم و تبعیض جنسیتی و هم تبعیض بر اساس سن را نمایان می‌کند.

بریژیت و امانوئل ماکرون در سال ۲۰۰۷، پس از ۱۳ سال آشنایی با هم ازدواج کردند. آنها در مدرسه‌ای با هم آشنا شدند که بریژیت در آن معلم زبان فرانسه بود و امانوئل دانش‌آموز مدرسه. در فرانسه سن بلوغ جنسی ۱۵ سال است اما برقراری رابطه بین معلم و شاگرد ممنوع است.
این دو از این قانون سرپیچی نکرده‌اند.

در بسیاری از زبان‌های لاتین، اصطلاح «cougar» (کوگار) برای اشاره به زنانی به کار می‌رود که با مردان جوان‌تر از خود وارد رابطه‌های حسی و یا جنسی می‌شوند. این واژه در اصل نام دیگری برای شیر کوهی ماده است که در کمین کردن و شکار سرآمد شناخته می‌شود.
به نظر بسیاری از جامعه‌شناسان، دلیل این توجه ویژه و تفاوت در برخورد با زوج‌های غیرهمجنس را که مردان جوان‌تر از زنان هستند، در نگاه و درک جنسیت‌زده از «زوج» می‌دانند. با این داوری، مرد باید نسبت به زن تجربه بیشتری داشته باشد و از نظر مالی نیز ثروتمندتر باشد. از آنجا که ثروت و سن رابطه مستقیم دارند، مسن‌تر بودن مرد توجیه پیدا می‌کند.

به گزارش انستیتوی ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه، در سال ۲۰۱۲ در ۵۶درصد زوج‌های غیرهمجنس فرانسوی مردها از زن‌ها مسن‌تر بودند و تنها در ۱۴درصد آنها مردها جوان‌تر بودند، اما این نرخ رو به افزایش است و تعداد زوج‌هایی که زنان در آن مسن‌تر هستند روز به روز بیشتر می‌شود.

بریژیت ماکرون اکنون بازنشسته شده است و در تمام مراحل کارزار انتخاباتی امانوئل ماکرون در کنار همسرش با نقشی کلیدی فعالیت کرد.
حضور بریژیت ماکرون، فرزندان و نوه‌هایش به همراه امانوئل ماکرون و داوطلبان کمپین انتخاباتی‌اش بر صحنه جشن پیروزی، تنوع یک جامعه را به تصویر کشید.
ورود این زوج به کاخ الیزه، نمایی از تعبیر و تعریف خانواده جدید در عصر ما است.

پیشتر هم بریژیت ماکرون در توییتی به کاریکاتور روی جلد هفته‌نامه فکاهی شارلی‌ابدو پاسخ داده بود» :
« هر آنچه از نظر فنی ممکن باشد، لزوماً دلخواه یا مطلوب نیست. #من‌شارلی‌هستم »

 


این هفته‌نامه در اولین نوبت انتشار خود پس از پیروزی امانوئل ماکرون و در پی حمله‌های تمسخر‌آمیزی که به رئیس‌جمهور فرانسه و همسرش به دلیل اختلاف سنی ۲۴ساله آنها شده و می‌شود، این طرح جلد را منتشر کرد که در آن بریژیت ماکرون ۶۳ساله باردار نشان داده شده. نوشته روی جلد می‌گوید : « او معجزه‌هایی خواهد کرد»‌
این کاریکاتور یادآوری می‌کند که انتخاب رئیس‌جمهور ربطی به روابط خانوادگی او ندارد و فرزند‌اوری همسر او – که بر اساس باور عمومی دیگر بارور نمی‌شود – بین برنامه‌های انتخاباتی و مدیریت کشور نیست.

به اشتراک بگذارید