شهلا شفیق، نشان شوالیه لژیون دونور فرانسه را دریافت کرد

در دنیای زنان چه خبر؟ ۲۲ اسفند تا ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۵
17 مارس 2017
در دنیای زنان چه خبر؟۲۸ اسفند ۹۵ تا ۴ فروردین ۹۶
25 مارس 2017

شهلا شفیق، نشان شوالیه لژیون دونور فرانسه را دریافت کرد

دوم فروردین‌ماه ۱۳۹۶ و در اولین روز‌های سال نو «شهلا شفیق» بالاترین نشان لژیون دونور فرانسه را دریافت کرد. نشان شوالیه دونور به پاس سال‌ها خدمات پیوسته این پژوهشگر و نویسنده ایرانی مهاجر به فرانسه به او اهدا شده است. شهلا شفیق متولد ۱۹۵۴ است و از سال ۱۹۸۳ در فرانسه تحصیل و زندگی کرده است.

شهلا شفیق نشان شوالیه لژیون دونور را دریافت کرد

دانیِل بوسکه، رئیس «شورای عالی برابری جنسیتی» دلایل این اهدای این عالی‌ترین نشان را اینگونه برشمرد: «وجود شما ضروری است چرا که می‌توانید به خوبی از تفاوت‌ها سخن بگویید و هم از [رد] “نسبیت فرهنگی”، چرا که می‌دانید چطور به سمت مشترکات بروید و نه به سمت آنچه ما را از هم جدا می‌کند.» او ادامه داد: ««این‌ها دلایلی هستند که ما شما را در شورای عالی برابری جنسیتی برای نشان نامزد کردیم. من توانایی و انگیزه شما برای «انتقال دانش» را به خوبی می‌شناسم، که نه تنها در بین جوانان، که در شورای عالی برابری جنسیتی نیز از تجربیات شما بهره برده‌ایم و اینجا مایلم سپاسگزاری‌ام را ابراز کنم. به این دلایل و بسیاری دلایل دیگر جمهوری فرانسه نشان شوالیه لژیون دونور را به شما اهدا می‌کند. شما به راستی لایق این نشان افتخار هستید و من نیز بسیار مفتخرم که این مدال را به شما اهدا کنم. از طرف رئیس جمهور و اختیاراتی که به من تفویض شده است، من شما را شوالیه لژیون دونور معرفی می‌کنم.»

از شهلا شفیق تا کنون چندین کتاب، از جمله رمان و مجموعه شعر به زبان‌های فارسی و فرانسوی منتشر شده است. او پیشتر به عنوان پژوهشگر برتر حوزه علوم اجتماعی انستیتو لوموند برگزیده شده بود. رساله دکتری شهلا شفیق، در قالب کتاب «اسلام سیاسی، جنسیت و جنس‌گونگی» منتشر شده است. در این مراسم بخش‌هایی از مجموعه کتاب‌های شهلا شفیق خوانده شد.

وبسایت شهلا شفیق به آدرس http://www.chahlachafiq.com/ به زبان‌های فارسی و فرانسه در دسترس است.

به اشتراک بگذارید