فرزندآوری؟ اگر بخواهم، هروقت بخواهم، ایمن و آزاد

اینترنت بفروشید، نه «خانه داری زنان»
9 دسامبر 2016
رئیس جمهور روحانی، خنده پیرزن مضحک نیست!
9 ژانویه 2017

فرزندآوری؟ اگر بخواهم، هروقت بخواهم، ایمن و آزاد

به روز رسانی:‌
ششم مهر، برابر با ۲۸ سپتامبر، روز جهانی مبارزه برای دستیابی به حق دسترسی به پایان دادن داوطلبانه به بارداری است. با توجه به این‌که هیچ‌یک از مسوولان حکومتی و اجرایی جهموری اسلامی ایران، پاسخی به درخواست‌ها و مطالبات در حوزه مالکیت بر بدن خود نداده‌اند، ما این موج ماچولند را دوباره راه‌اندازی می‌کنیم.

۱۲ اسفند ۱۳۹۳

واقعیت این است که:
طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده، بعد از انتقاد آیت‌الله خامنه‌ای از سیاست‌های کنترل جمعیت در دو دهه اخیر با هدف تشویق به افزایش جمعیت در مجلس شورای اسلامی تدوین شد که “نیل به نرخ باروری ۵/ ۲ درصد در رشد کمی جمعیت تا سال ۱۴۰۴ توأم با ارتقای کیفی جمعیت و تثبیت آن تا سال ۱۴۳۰” را هدف خود قرار داده است. مجلس شورای اسلامی بنا دارد در ماه‌های آینده دو لایحه را در مورد دسترسی زنان به وسایل و روش‌های تنظیم خانواده و پیشگیری از بارداری‌های ناخواسته به رأی گذاشته و حق مالکیت زنان – و مردان – بر بدن خود را رسماً محدود کند. درست است که این طرح هنوز تا تصویب نهایی فاصله دارد، اما تا همین حالا برخی از سیاست‌های جدید جمعیتی اعمال شده است؛ برای نمونه، بودجه تنظیم خانواده در سال‌های ۹۱ و ۹۳ رسماً به صفر رسیده و طرح بودجه برنامه کنترل جمعیت به کل حذف شده است. انجام عمل‌های توبکتومی – بستن لوله‌های رحم زنان – و وازکتومی به عنوان راه‌های دائمی و امن پیشگیری از بارداری‌های ناخواسته مورد تهدید ویژه‌ای قرار گرفته است.

Preg

ما فکر می کنیم:
نهایی‌شدن طرح مجلس نه تنها حقوق اولیه زنان را از آنان می‌گیرد، بلکه به تبعیض‌های جنسیتی دامن می‌زند و مانعی است برای حضور اجتماعی زنانی که به هر دلیلی نمی‌خواهند ازدواج کنند و یا مادر شوند. هر زنی باید بتواند آزادانه زمان و تعداد دفعات فرزندآوری خود را انتخاب کند. هیچ زنی وظیفه مادر شدن وهیچ مردی وظیفه پدر شدن ندارد. آزادی، امنیت و دسترسی به حقوق جنسی و بهداشتی حق هر انسانی است. محدود کردن دسترسی افراد، به ویژه زنان به وسایل و روش‌های تنظیم خانواده، نه تنها توهینی به آنهاست، که آسیبی جدی به سلامت و تهدیدی برای تمام دستاوردهایی است که زنان و مردان ایرانی تا به امروز به آن دست یافته‌اند.

چه می‌کنیم؟
در این موج توییتری از خانم شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، می خواهیم به عنوان معاون رئیس جمهور اسلامی ایران، بودجه تنظیم خانواده را به ردیف بودجه بازگرداند. یادآوردی می کنیم انتخاب زمان و تعداد مراتب فرزندآوری، حق هر فردی است و هیچ سیاستمداری نباید این اختیار را از او سلب کند. اجازه ندهید ایران که پیشگام در اجرای سیاست‌های موفقیت‌آمیز تنظیم خانواده بوده، دچار چنین عقبگردی شود.

به اشتراک بگذارید