سن ازدواج و قانون‌گذاران جمهوری اسلامی- بخش ششم
15 می 2019
چهره سوزان قانون: زنان، اسیدپاشی و مردسالاری
22 می 2019

خانواده‌ها

روز ۱۵ می هر سال برابر با ۲۵ اردیبهشت « روز جهانی خانواده ها» نامگذاری شده

روز ۵ می هم روز «برابری خانواده‌ها» است.

اما اصلا این خانواده که می‌گیم چیه؟

در دنیای امروز انسان‌ها به صورت زن و مرد و غالبا این شکلی به تصویر کشیده می‌شن و

خانواده هسته‌ای هم به عنوان تصویر غالب از خانواده ارائه می‌شه.

اما درست مثل ظاهر افراد، انواع دیگر خانواده هم وجود داره که دیده نمی‌شن و این دیده نشدن موجب می‌شه موضوعات مرتبط باهاشون کمتر مورد توجه قرار بگیره، تا جایی که اصلا «خانواده» بودنشون فراموش می‌شه.

در گذشته‌های نه چندان دور، خانواده‌ها خانواده گسترده بودن یعنی شامل چند نسل می‌شدن. از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها گرفته تا نوه‌ها و نتیجه‌ها. با هم کار می‌کردن، از هم‌دیگه مراقبت می‌کردن، کارهای خونه رو انجام می‌دادن و خلاصه همه در کنار هم زندگی می‌کردن.

با آغاز دوران کشاورزی، زمین‌داری و مالکیت، خانواده‌ی هسته‌ای شکل گرفت. خانواده‌ی هسته‌ای ، خانواده‌ایه متشکل از مادر، پدر و فرزند یا فرزندان و خیلی‌ها هنوز همین تصویر و تعریف از خانواده رو به رسمیت می‌شناسن. در حالی‌که تنوع در دنیای واقعی خیلی بیشتر از این‌هاست و تعاریف هم تغییر کردن.

مثلا خانواده‌های بی‌فرزند یکی از انواع خانواده‌ها هستن. افرادی که تشکیل خانواده دادن و نمی‌خوان یا نمی‌تونن فرزندی داشته باشن. خانواده‌ی تک‌سرپرست شکل دیگری از خانواده‌ست که به دلایلی مثل فوت یا جدایی شریک زندگی فقط یک والد یا سرپرست داره، افرادی که به تنهایی والد می‌شن هم در همین نوع از خانواده جا دارن.

خانواده‌ بدون ارتباط خونی خانواده ایه که فرزند یا فرزندان با والد یا والدین ارتباط خونی ندارن و به سرپرستی گرفته شدن.

خانواده ترکیبی یکی دیگه از اشکال خانواده‌ست که در آن یکی یا همه والدین فرزند یا فرزندانی از قبل دارن و در کنار هم یک خانواده را تشکیل میدن.

در بعضی از خانواده‌ها، همه افراد خانواده در کنار هم زندگی می‌کنن و در بعضی دیگه یک یا چند نفر از افراد خانواده دور از بقیه زندگی می‌کنن.

جالبه بدونین که در بعضی از فرهنگ‌ها علاوه بر انسان‌ها، حیوانات خانگی هم می‌تونن اعضای یک خانواده باشن مثلا گربه‌ها و سگ‌‌ها، بنابراین یک خانواده حتی می‌تونه شامل یک بزرگسال‌ و یک یا چند حیوان خانگی هم باشه و تعلق خاطر قوی ای هم بین اعضای این خانواده‌ها هست.

اما همه خانواده‌ها با یه قرارداد ازدواج تعریف نمی‌شن. خانواده‌های بدون ازدواج خانواده‌هایی هستن که بدون ثبت قانونی ازدواج در کنار هم قرار می‌گیرن و همون‌طور که دیدیم می‌تونن انواع مختلفی باشن.

همه این خانواده‌ها می‌تونن توسط یک یا چند فرد بزرگسال تشکیل شده باشن. بعضی از خانواده‌ها فقط شامل یک یا دو والد هستن و بعضی‌ها شامل چند والد که ممکنه همه این والدین یا بعضی از اون‌ها با هم رابطه جنسی و عاطفی داشته باشن و همه الزاما یک شکل نیستن. هر کدوم از این بزرگسال‌ها می تونن عضوی از جامعه رنگین‌کمان هم باشن. پس والدین می‌تونن هم‌جنس باشن، یا نباشن، تک‌شریکی باشن یا نباشن، هم‌سن و سال باشن یا نباشن، ترنس باشن یا نباشن، از یه کشور و شهر و فرهنگ باشن یا نه…

برای همینه که امروز و شاید بهتره بگیم هر روز، روزیه برای به رسمیت شناختن همه انواع خانواده‌ها که هیچ‌کدوم نباید نسبت به دیگری برتری داده بشه. خانواده ایده‌ال فارغ از تعداد اعضا، جنس و جنسیت, رابطه خونی, سن و سال اعضای بزرگسالش، رنگ و نژاد و زبان و ملیت و قومیتشون، نهادییه که همه اعضای اون با عشق، احترام و اعتماد و رضایت در کنار هم قرار می‌گیرن.

جامعه خوشبخت متشکل از خانواده‌های برابره و اولین گام برای رسیدن به برابری خانواده‌ها اعتقاد به برابری تمام انسان‌هاست.

 

به اشتراک بگذارید