حق طلاق ، جوگیری نیست! یک حق انسانی است.
15 ژانویه 2017
در دنیای زنان چه خبر؟ ۲۲ تا ۲۹ بهمن ۱۳۹۵
17 فوریه 2017

در دنیای زنان چه خبر؟ ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۹۵

از شبکه‌های اجتماعی خسته شده‌اید؟ فرصت ندارید صدها سایت و وبلاگ و روزنامه را برای یافتن خبرهای زنان زیر و رو کنید؟ هر هفته به بلاگ ماچولند سر بزنید یا در خبرنامه ثبت نام کنید تا از مهم‌ترین خبرهای حوزه زنان و برابری جنسیتی در هفته‌ای که گذشت باخبر شوید.

 

زنان و انتخابات ریاست جمهوری

شرق- در حالی که در دوازده دوره پیش از این انتخابات ریاست جمهوری در ایران، تاکنون شورای نگهبان هرگز صلاحیت هیچ زنی تایید نشده است، امسال اما از مدت‌ها پیش بحث بر سر کاندیداتوری زنان از سوی گروه‌های مختلف سیاسی بالا گرفته است. ماه گذشته، مرضیه وحید دستجردی، اولین زن وزیر پس از انقلاب اسلامی، شایعه کاندیدا شدنش را رد کرد اما روز ‌شنبه ۱۷ بهمن، روزنامه شرق نام سه زن دیگر را به عنوان کاندیداهای احتمالی مطرح کرد. بیشتر بخوانید.

 

سقف شیشه‌ای در آموزش عالی ایران

رادیو زمانه- مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور زنان گفته است هیات علمی در آموزش عالی در ایران ساختار مردانه دارد و در حالی که ۴۰ درصد فارغ‌التحصیلان دکتری زنان هستند، تنها ۱۶ درصد اعضای هیأت علمی را زنان تشکیل می‌دهند. بیشتر بخوانید.

 

رژلب زنان و موقعیت‌های دشوار اقتصادی

رادیوفردا – آرش حسن نیا در پادکست هفته‌ای خود در رادیو فردا از شاخص‌های اقتصادی گفته است و اشاره کرده که در موقعیت‌های اقتصادی دشوار زنان و دختران بیشتر به سراغ رژلب می‌روند و آمار خرید آن را بالا می‌برند! بیشتر بخوانید.

 

آسیب اجتماعی پنهان علیه زنان

قانون – روزنامه قانون روز هفدهم بهمن ماه در گزارشی به موضوع آزار جنسی زنان در خیابان‌ها و ضمانت‌های اجرایی مجازات‌های آن پرداخته است.

نویسنده گزارش علاوه بر مسایل فرهنگی، اجتماعی و قانونی، نگاهی روان‌شناسانه به زنان داشته و در صدد برسی این موضوع برآمده که چرا زنانی که مورد آزار خیابانی قرار می‌گیرند، هیچ تلاشی برای شکایت علیه آزارگر نمی‌کنند. بیشتر بخوانید.

کاهش ختنه زنان در ایران

بی‌بی‌سی فارسی – به گزارش وب‌سایت بی‌بی سی فارسی براساس یک تحقیق که هم‌زمان با ششم فوریه در روز جهانی مقابله با ختنه (ناقص سازی اندام جنسی در زنان) درباره ایران منتشر شده است، ختنه زنان در ایران “رو به کاهش” است.

این تحقیق به گفته کامیل احمدی، مردم شناس و مسئول تهیه گزارش، حدود یک دهه طول کشیده سه هزار نفر را مورد بررسی قرار داده است. بیشتر بخوانید.

 

دو زن، عامل موفقیت برجام

خبرآنلاین- آذر منصوری،‌فعال حقوق زنان و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران در گفت و گو با خبر آنلاین گفته است که نبعیض مثبت سبب شده تا در فنلاند، نروژ، سوییس و سایر کشورهای موفق، شکاف جنسیتی ترمیم شود. وی همچنین پیش‌بینی کرده است که ایران با اجرای تبعیض مثبت می‌تواند رتبه مشارکت سیاسی زنان را از ۱۳۷ در میان ۱۴۴ کشور، بهبود بخشد. بیشتر بخوانید.

 

کاهش آمار ختنه زنان و مسئولیت دولت

رادیو فردا – برنامه هفتگی صدایی دیگر در رادیو فردا در برنامه این هفته خود به جدیدترین گزارشی پرداخته است که روز دوشنبه ششم فوریه همزمان با روز جهانی منع ختنه علیه زنان در ایران منتشر شد. کامیل احمدی، مردم‌شناس ساکن ایران در پژوهش جدید خود نشان داده است که آمار ختنه زنان در ایران، در حداقل سه استان غربی کشور افت کرده اما به گفته او استان هرمزگان همچنان پیشگام و قهرمان در ختنه زنان در ایران است. بیشتر بخوانید.

 

کاربران توییتر و فرمان ترامپ

رادیوزمانه – پس از آنکه گزارش‌هایی منتشر شد درباره اینکه دونالد ترامپ از کارکنان زن خود خواسته «مثل زن‌ها لباس بپوشند»، کاربران توییتر با انتشار عکس‌های خود در محل کار، به دیدگاه او درباره لباس پوشیدن زنان پاسخ دادند. تریبون زنانه در وب‌سایت رادیو زمانه به این موضوع پرداخته است. بیشتر بخوانید.

 

بزرگترین چالش زنان ضعیف بودن قدرت تشخیص است

مهرخانه – فهیمه فرهمندپور مشاور وزیرکشور در امور زنان وخانواده می‌گوید: بزرگترین چالش زنان ضعیف بودن قدرت تشخیص برای چگونگی ایفای نقش در زمان، عرصه‌ها و سنگرهای متفاوت است. وی افزود: گاهی چنان غرق نهاد خانواده و خانه می‌شویم که یادمان می‌رود که مادر اجتماع هم هستیم، زنان و به ویژه دختران باید این قدرت تشخیص را پیدا کنند و ضروری است زنان بدانند علاوه بر اینکه مادر فرزندان خود باشند مادر اجتماع نیز باشند. بیشتر بخوانید.

 

حمایت از اشتغال زنان با طرح مادربزرگ‌ها در ترکیه

ایرنا – دو وزیر کارو امنیت اجتماعی و خانواده و سیاست‌های اجتماعی ترکیه طرحی را به تصویب رساندند که براساس آن مادربزرگ‌هایی که در نگهداری نوه‌های خود مشارکت کنند، ماهانه ۴۲۵ لیره(کمی بیش از ۱۰۰ یورو) کمک مالی و مقرری دریافت می کنند. بیشتر بخوانید.

 

فرصت یک ساله برای در اختیار قرار دادن ۴۰ درصد مناصب به زنان

ایرنا – جمشید انصاری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان استخدامی کشور می‌گوید: براساس پیشنهادی که به شورای عالی اداری داده ایم برای تصدی زنان در مدیریت ها نسبتی تعیین و در یک مدت زمانی مثلا یک ساله دستگاه ها مکلف خواهند شد که ۳۰تا ۴۰درصد از مناصب مدیریتی را در اختیار زنان قرار دهند. بیشتر بخوانید.

 

هشت کشور در برابر تصمیم ترامپ برای کاستن کمک به سقط جنین

ایسنا- در ادامه تلاش کشور هلند برای جمع آوری کمک‌های جهانی جهت کمک به زنان برای دسترسی به سرویس‌های سقط جنین، هشت کشور جهان به این ابتکار عملی پیوسته‌اند. این اقدامی است که در مقابل واکنش دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید آمریکا و تصمیم‌های جدید وی در خصوص ممنوعیت سقط جنین در این کشور صورت گرفته است. بیشتر بخوانید.

 

ده درصد دولت را زنان تشکیل می‌دهند

مهر – شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور در حوزه زنان، در دیدار با استفان لوون نخست وزیر سوئد گفته است که براساس آمار سازمان ملل، در دولت حدود ١٠ درصد حضور زنان را داریم، وی همچنین تاکید کرده است که در آزمون سال گذشته حدود ٣٠٠ نفر از زنان در بخش دولتی مشغول به کار شدند. بیشتر بخوانید.

 

گزارش «عدالت جنسیتی» به «دولت فمینیستی»

رادیو زمانه – به گزارش وب‌سایت رادیو زنامه، کابران شبکه‌های اجتماعی بر تفاوت آشکار هیات ایرانی و سوئدی حاضر در سفر استفان لوون نخست وزیر سوئد به ایران انگشت گذاشته‌اند. هیات ایرانی به خاطر مردانه بودن مورد انتقاد قرار گرفته‌اند و هیات سوئدی به خاطر تن دادن به حجاب اجباری و اعتراض نکردن به آن. بیشتر بخوانید.

 

زن بودن دلیل کافی برای مدیریت در حوزه زنان نیست

مهرخانه – مشاور وزیرکشور در امور زنان وخانواده با بیان اینکه دغدغه­ مند بودن نسبت به حوزه زنان ویژگی مهمی است،گفته است: زنان یک حوزه تخصصی است وهرکس به صِرف زن بودن یا دغدغه زنان را داشتن، نمی‌تواند به مدیریت یا فعالیت حرفه­‌ای در این حوزه بپردازد. بیشتر بخوانید.

به اشتراک بگذارید