در دنیای زنان چه خبر؟ ۳۰ بهمن تا ۷ اسفند ۱۳۹۵

در دنیای زنان چه خبر؟ ۲۲ تا ۲۹ بهمن ۱۳۹۵
17 فوریه 2017
ارسال و دریافت تصاویر برهنه و امنیت دیجیتال
26 فوریه 2017

در دنیای زنان چه خبر؟ ۳۰ بهمن تا ۷ اسفند ۱۳۹۵

از شبکه‌های اجتماعی خسته شده‌اید؟ فرصت ندارید صدها سایت و وبلاگ و روزنامه را برای یافتن خبرهای زنان زیر و رو کنید؟ هر هفته به بلاگ ماچولند سر بزنید یا در خبرنامه ثبت نام کنید تا از مهم‌ترین خبرهای حوزه زنان و برابری جنسیتی در هفته‌ای که گذشت باخبر شوید

 

دولت ترامپ دستور اوباما برای استفاده اختیاری تراجنسیتی از دستشویی‌ مدارس را لغو می کند

دولت دونالد ترامپ، دستور العمل استفاده از دستشویی‌ها و رختکن‌های مدارس مطابق با هویت جنسی دانش آموزان تراجنسیتی را که دولت باراک اوباما ابلاغ کرده بود، لغو می کند. به این ترتیب این دسته از دانش آموزان باید مطابق جنسیت مندرج در برگه تولدشان از رختکن و دستشویی‌های مدارس استفاده کنند. این اولین پیشنهاد وزیر آموزش و پرورش دولت ترامپ محسوب می‌شود. بیشتر بخوانید.

 

احداث ۱۸ «خانه امن» برای زنان بی‌سرپناه

مهرخانه- معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از راه‌اندازی ۱۸«خانه امن» برای زنان از خانه رانده شده وبی‌سرپناه خبر داد و گفت: زنان بی‌سرپناه یا زنانی که دچار خشونت خانگی می‌شوند می‌توانند با تلفن مشاوره ۱۴۸۰ تماس بگیرند.

حبیب الله مسعودی فرید گفت: تعدادی از زنان و دختران در جامعه ممکن است از سوی خانواده و دیگر افراد مورد خشونت‌ قرار گیرند در حالی که محلی برای نگهداری آنها وجود نداشته است،به همین دلیل سازمان بهزیستی، برای پناه دادن و حمایت و توانمندسازی این افراد، محل‌هایی با نام «خانه‌های امن» را با کمک بخش غیر دولتی ایجاد می‌کند. بیشتر بخوانید.

 

برخورد با استاد شطرنج به دلیل بی‌حجابی

 

رئیس فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران می‌گوید این فدراسیون به دلیل اتفاقاتی که در جبل‌الطارق افتاده، با درسا درخشانی «جدی‌ترین برخورد» را می‌کند.

مهرداد پهلوان‌زاده در این باره گفت: «درسا درخشانی اصلاً ساکن ایران نبوده و در اسپانیا دانشجو است و متأسفانه در مسابقات بدون حجاب شرکت می‌کند. مسابقات جبل الطارق هم به صورت آزاد بوده و هر کسی می‌توانست آنجا شرکت کند». بیشتر بخوانید.

 

بانک جامع اطلاعاتی زنان رونمایی شد

شرق: روزدوشنبه با حضور معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده «بانک جامع اطلاعاتی زنان» رونمایی شد؛ مرجعی که قرار است راهی برای دسترسی عادلانه زنان به فرصت‌ها باشد.بیشتر بخوانید.

 

خروج يك ميليون زن از بازار كار

شرق: معاون اقتصادي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي مي‌گويد مصوبه اخير مجلس براي بازنشستگي پيش از موعد زنان در سطح خرد به سود آن دسته از زنانی كه امكان بهره‌مندي از آن را دارند، تمام مي‌شود، زيرا آنها مي‌توانند با كار كمتر و فقط با سپرده‌گذاري در بانك‌، از درآمد بيشتري حتي از دوران اشتغال كامل خود بهره‌مند شوند. اين اقدام اگر قانوني شود، درواقع همان اتفاقي است كه بخش نامولد اقتصاد را پروارتر مي‌كند و قاعدتا در راستاي اهداف توليد نخواهد بود. به گفته حجه‌الله ميرزايي، اين مصوبه در سطح كلان، به ضرر جامعه زنان تمام خواهد شد، چراكه فقط در طول پنج‌سال، جمعيت زنان را از ١٤درصد به هشت تا ٩ درصد كاهش خواهد داد و سرانجامش جذب نيروي كار جوان يا نيروي كار زن نيست، زيرا كارفرمايان به سبب ركود، يا نيرو جذب نمي‌كنند يا از جذب نيروي كار زن به سبب بار‌ بالاي مالي و قانوني، سر باز مي‌زنند. بیشتر بخوانید.

 

ضربه‌كاری مجلس به زنان

شرق- مهتاب قلی‌زاده، موضوع حق و حقوق زنان نیست؛ برابری‌خواهی زنان با مردان هم نیست؛ مسئله اصلا پیش‌رفتن با واقعیت روز جامعه جهانی هم نیست؛ این هم نیست که زنان به‌عنوان نیمی از جامعه ایران، تلاشی بیش از نیمه دیگر برای فراگیری دانش و کسب تخصص پیشه و شغل می‌کنند؛ حکایت «نیروی کار» است، فارغ از جنسیت. سخن از مصوبه‌ای است که نماینده‌های «مردم» به لایحه برنامه ششم اضافه کرده‌اند؛ مصوبه‌ای که پس از یک رفت‌وبرگشت از مجلس به شورای نگهبان، دوباره از سوی بهارستان‌نشینان به شوراي نگهبان رفته است؛ اگر رأی بیاورد، همه دستگاه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و عمومی غیردولتی تابع صندوق‌های بازنشستگی کشوری یا تأمین‌ اجتماعی موظف‌اند با درخواست بازنشستگی بانوان شاغل که دارای حداقل ٢٠ سال سابقه خدمت هستند، بدون محدودیت سنی، موافقت کنند. بااین‌حساب گذشته از عواقب منفی‌ای که چنین الحاقیه‌ای بر لایحه دولت بر اشتغال زنان می‌گذارد، سرنوشت صندوق‌های بحران‌زده بازنشستگی هم تغییر می‌کند؛ صندوق‌هایی در آستانه ورشكستگي که یک تلنگر بر پیکر نحیفشان می‌تواند آنها را نابود کند. بیشتر بخوانید.

 

زنان به سوی شورا

شرق- مرجان توحيدي، خواسته يا ناخواسته، دستاورد دولت اصلاحات در فعال‌کردن فصل هفتم قانون اساسي، يعني دايرکردن شوراها، مورد توجه در نشست «ضرورت حضور زنان در شوراها» آذر منصوري، فاطمه راکعي و فخرالسادات محتشمي‌پور قرار گرفت؛ خاصه آنکه برخي از سخنرانان اين نشست مثل فخرالسادات محتشمي‌پور و آذر منصوري، هرکدام به نوعي تجربه تلاش براي فعال‌سازي زنان در شوراها را در دولت اصلاحات برعهده داشتند؛ چراکه آن هنگام که در مرکز امور مشارکت زنان در دولت اصلاحات به ايفاي نقش پرداخته و زنان را براي اولين‌بار ترغيب کردند تا شانس خود را براي ورود به عرصه‌هاي مديريتي امتحان کنند يا آنکه خود به عنوان عضو اولين دوره شوراي شهر، انتخاب شده بودند. به همين دليل هم در ميان صحبت‌هاي خود هريک به خاطرات آن مقطع زماني گريزي زدند.بیشتر بخوانید.

 

جنس اول در برابر جنس دوم

سیمون دوبوار در سال ١٩٤٩ در کتاب مشهور «جنس دوم» کوشید به این پرسش پاسخ دهد: «زن چیست؟». او بر این باور بود که زن چیزی نیست جز نتیجه و محصول نیروهای اجتماعی و اقتصادی. به عقیده او «زن، از شکم مادر زن متولد نمی‌شود بلکه تحت شرایط اجتماعی و اقتصادی است که به زن تبدیل می‌شود». اگرچه بسیاری همچنان بر قوت نظریه دوبوار تاکید دارند، برخی نیز با تکیه بر تحولات علمی در زمانه حاضر موافق این نظر نیستند و معتقدند زن به هنگام تولد زن به دنیا می‌آید. از جمله هلن فیشر که در کتاب «جنس اول» می‌کوشد با رد نظریه دوبوار و با تکیه بر داده‌های آزمایشگاهی و ژنتیکی، استعدادها و توانایی‌های ذاتی زنان برای دگرگونی جهان را برجسته ‌کند. کتاب حاضر به‌تازگی از سوی نشر نو به فارسی منتشر شده است.بیشتر بخوانید.

 

سند امنیت بانوان در روابط اجتماعی به کجا رسید؟

 

ایسنا: سند امنیت بانوان در روابط اجتماعی که بنا به قانون برنامه پنجم توسعه باید تدوین می‌شد در حالی پس ازگذشت ۵ سال هنوز وضعیت قطعی ندارد که تنها یک ماه از عمر این برنامه باقیمانده است.

تدوین سند ملی امنیت بانوان و کودکان در روابط اجتماعی موضوع ماده ۲۲۷ قانون برنامه پنجم توسعه است که از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سال ۹۰ به وزارت کشور ابلاغ و در نهایت اقدام در خصوص تدوین آن به دفتر امور زنان و خانواده این وزارتخانه سپرده شد اما عملا تا شروع به کار دولت یازدهم اقدام چندانی در این زمینه انجام نشد.بیشتر بخوانید.

 

دليلي داشته كه واژه «مرد» را به‌كار نبردند

اعتماد- سرویس سیاسی این روزنامه با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، نظرسنجی‌ای را در مورد انتخابات و حضور زنان آغاز کرده است. در این مطلب نظر معصومه ابتکار را در مورد کاندیدا شدن زنان پرسیده‌اند.بیشتر بخوانید.

 

فمنیسم؛ مَکر سرمایه‌داری برای بردگی بیشتر زنان

 

دانا- این خبرگزاری در سلسله مباحثی به بررسی جریان‌های فمینیستی اسلامی و خاستگاه آن در ایران پرداخته و آن را لگدمال کردن حقوق زنان با شعار «زن برهنه، زن زیبا، زن آزاد» نامیده است.

بخش اول: بیشتر بخوانید.

بخش دوم بیشتر بخوانید.

 

عوامل پیری زودرس در زنان

ایلنا- زنانی که فعالیت فیزیکی خیلی کمی دارند از نظر بیولوژیکی هشت سال پیرتر از زنانی هستند که ورزش می‌کنند. محققان دانشگاه کالیفرنیا تحقیقاتی در این زمینه انجام داده‌اند. این تحقیقات نشان می‌دهد افراد نباید کم‌تر از ۴۰ ‌دقیقه در روز فعالیت داشته باشند.بیشتر بخوانید.

انتصاب مدیران زن در بورس و بانک بزرگ عربستان

ایسنا- با وجود محدودیت‌های اجتماعی که برای زنان در عربستان سعودی وجود دارد، اخیرا یک زن مدیر بازار بورس و یک زن دیگر به ریاست یک بانک بزرگ در این کشور منصوب شد.

گروه مالی سامبا اعلام کرد رانیا محمود ناشار به عنوان مدیرعامل این شرکت مالی شروع به فعالیت کرده است. این خبر سه روز پس از اعلام انتصاب سارا السهیمی به عنوان رئیس هیات مدیره بازار بورس عربستان معروف به تداول منتشر شد.بیشتر بخوانید.

 

همکاری با مجلس برای تغییر حداقل سن قانونی ازدواج دختران

ایلنا- معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از همکاری با مجلس برای تغییر حداقل سن قانونی ازدواج دختران خبر داد.

شهیندخت مولاوردی در مورد لوایحی که قرار بود از طرف معاونت امور زنان و خانواده به مجلس فرستاده‌ شود، گفت: ارسال لوایح به مجلس وارد فاز جدی شده‌است، انشالله خبر‌های خوشی در این‌باره در این روزها خواهید شنید.بیشتر بخوانید.

 

بررسی انتقال تمام مددجویان زندان زنان شهرری به اوین

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی از بررسی انتقال تمام مددجویان زندان زنان شهرری به اوین خبر داد. جهانگیر افزود: این موضوع فعلاً عملی نشده و مشغول بررسی ابعاد مختلف موضوع از جمله فواید این کار و مشکلات سر راه آن هستیم و قطعاً طی روزهای آتی در این خصوص تصمیم نهایی اتخاذ می‌شود. بیشتر بخوانید.

 

آماری از زنان مصرف‌کنندگان مشروبات الکلی در ایران

مشرق- مصرف‌کنندگان الکل در ایران ۳۰ درصد زن و ۷۰ درصد مرد هستند. البته، به‌طورکلی در جهان مسمومیت با الکل در مردان بیشتر از زنان است. با این اوصاف با توجه به ۳۰ درصد مصرف‌کننده زنی که در کشور وجود دارد، هنوز هیچ زنی به مرکز ترک اعتیاد الکل مراجعه نکرده است.بیشتر بخوانید.

 

برنامه‌های سال آینده فراکسیون زنان

مهرخانه- تلاش برای ارسال لایحه تأمین امنیت زنان از دولت به مجلس، کاهش موانع قانونی در کسیر کسب و کار زنان کارآفرین، ارتقای حضور زنان در مناصب سیاسی و… ازجمله مواردی است که به گفته طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در دستور کار سال آینده این فراکسیون قرار دارد. بیشتر بخوانید.

 

شهربرج و بارو نيست قلب هاي تپنده دارد

قانون- «فاطمه دانشور» رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران که به دلیل فعالیت بسیار در حوزه آسیب های اجتماعی در پایتخت، مورد انتقاد قرار گرفته که چرا وارد سایر موضوعات شهری نمی شود، از عمق آسیب های اجتماعی و آنچه که دستگاه‌ها باید برای مهار آن انجام دهند و نمی دهند گفته . بیشتر بخوانید.

 

خودداری مارین لوپن از دیدار با مفتی اعظم لبنان

رادیو فردا- مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی جبهه ملی فرانسه روز سه شنبه دیدار خود را با مفتی اعظم لبنان به دلیل خودداری از بر سر کردن روسری لغو کرده است. مارین لوپن که از نامزدهای پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری فرانسه محسوب می شود برای سفری دو روزه در لبنان به سر می برد تا به نوعی کارنامه خود در عرصه سیاست خارجی را پیش از انتخابات تقویت کند. بیشتر بخوانید.

نیمی از پزشکان ایرانی زن هستند

ایسنا- شهیندخت مولاوردی، معاون حسن روحانی می‌گوید بیش از نیمی از پزشکان ایران، زن هستند. به گفته او هم‌اکنون بیش از ۴۹ درصد پزشکان ایرانی زن بوده که ۳۲ درصد فارغ التحصیلان آنها متخصص و ۲۷ درصد آنها فوق تخصص در رشته‌های مختلف پزشکی هستند. بیشتر بخوانید.

 

به دنبال انتقاد به ترامپ: شبکه اجتماعی مشهور چین حساب فمینیست‌ها را بست

رادیو زمانه- فمنینیست‌های چین از این که شبکه اجتماعی مشهور چین «سینا ویبو»، منتقدان فمینیست ترامپ را سانسور می‌کند به خشم آمده‌اند. حساب کاربری «صدای فمینیست‌ها در چین» در شبکه اجتماعی سینا ویبو، از روز دوشنبه به اتهام نقض قانون کشور چین برای ۳۰ روز بسته شده است. سینا ویبو در این زمینه پاسخی نداده است.این گروه مقاله‌ای را از روزنامه گاردین ترجمه و منتشر کرده بود. در این مقاله دانشگاهیان فمینیست مقیم آمریکا، خواهان یک مبارزه فمینیستی در پاسخ با سیاست‌های ضدزن، همجنسگراهراسانه، ترنس‌جندر هراسانه و نژادپرستانه دونالد ترامپ شده بودند. ۶ روز بعد از انتشار ترجمه چینی این مقاله حساب کاربری «صدای فمینیست‌ها در چین» به حالت تعلیق درآمد.بیشتر بخوانید.

اتهام: پیگیری انحراف هدفمند در حوزه زنان و خانواده

رادیو فردا- جانشین اطلاعات سپاه پاسداران ایران روز چهارشنبه، چهارم اسفند،‌ اعلام کرد که نزار ذکا، شهروند لبنانی که در ایران به ده سال زندان محکوم شده است،‌ پس از دستگیری «اعتراف» کرده که ماموریت ویژه او «پیگیری انحراف هدفمند در حوزه زنان و خانواده»‌ در کشور بوده است.

این شهروند لبنانی در روز ۲۷ شهریور سال ۹۴ در پنجمین سفر خود به ایران به دست مأموران امنیتی در تهران بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین به سر می‌برد.

رسانه‌های ایران روز ۱۲ آبان‌ماه سال گذشته خبر بازداشت نزار ذکا را منتشر کردند.

او به دعوت شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده، برای شرکت در «دومین نمایشگاه و همایش بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار» با موضوع «کارآفرینی و اشتغال‌زایی» به تهران رفته بود.

به نوشته مهر، جانشین اطلاعات سپاه پاسداران در بخش دیگری از سخنانش گفت که نزار ذکا «اعتراف» کرد که هشت میلیون یورو برای جذب ۱۵ «ان‌جی‌او» هزینه کرده و در اختیار داشته است. بیشتر بخوانید.

 

سقف شیشه‌ای بر سر اشتغال زنان

روزنامه شهروند- سمیرا مهدوی، فعال اجتماعی حوزه زنان و کودکان در یادداشتی به موضوع سقف شیشه‌ای برای اشتغال زنان اشاره کرده و نوشته است:

امروزه در کشوری که مدعی تعامل زن و مرد در اجتماع هستیم، هنوز هم هستند مردانی که اگر زن باشي و در شركت‌هاي دولتي‌وار مشغول به‌كار باشي، كافي است تا تو را همچنان «ضعيفه» بخوانند، همچنان در حضورت حرف‌هاي شركتي را هم قطع كنند و تو تنها زني باشي كه در واحد شركتي بزرگ مشغول به‌كار باشي. در ليست ارتقای شغلي گنجانده نشوي مبادا كه زن بودنت معذوريتي براي مدير واحد زن‌ستيزت داشته باشد. بیشتر بخوانید.

برای اولین بار در ۱۸۸ سال گذشته یک زن رییس پلیس لندن شد

بی‌بی‌سی- کرسیدا دیک بعنوان رییس پلیس متروپلیتن لندن منصوب شد که در تاریخ ۱۸۸ ساله این نیرو بی‌سابقه است. خانم دیک در سال ۲۰۱۴ پس از ۳۱ سال خدمت از نیروی پلیس رفت و در وزارت خارجه بریتانیا مشغول کار شد.

او جانشین سر برنارد هوگان-ها شد که از سال ۲۰۱۱ رییس پلیس لندن بود و اکنون بازنشسته شده است.

خانم دیک پیش از این مدتی هم فرمانده ضدتروریسم نیروی پلیس در بریتانیا بوده است. صادق خان، شهردار لندن، هم از انتصاب خانم دیگر دیک استقبال کرد و او را “بهترین فرد” برای این سمت خواند. بیشتر بخوانید.

 

نشست مشترک کمیته بانوان خانه احزاب با مولاوردی

ایسنا- قرار است نشست مشترک کمیته بانوان خانه احزاب با مولاوردی –معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور- سه شنبه هفته آینده ۱۰ اسفند برگزار شود.

فاطمه اصلان‌زاده دبیر کمیته بانوان خانه احزاب گفته است در این نشست پیگیری مطالبات و اولویت‌های زنان و بررسی تصدی پست‌های مدیریتی توسط آن‌ها و رفع خلاهای قانونی، بررسی خواهد شد. بیشتر بخوانید.

 

زنان می‌توانند در روسیه رییس جمهور شوند

 

مهر- سخنگوی کرملین در واکنش به احتمال رئیس جمهور شدن یک زن گفت که تفاوتی میان زنان و مردان در این مسئله وجود ندارد.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین گفت که هر شخصی می تواند بر اساس قانون اساسی روسیه برای انتخابات ریاست جمهوری کاندید شود و جنسیت هیچ تاثیری در آن ندارد.

پیش تر رسانه ها از کاندید شدن یک زن از حزب« فقط روسیه» برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ روسیه خبر داده بودند. و یکی از افرادی که احتمال کاندید شدن وی برای این حزب را می دهند «اولگا اپیفانووا» معاون سخنگوی دومای روسیه است. بیشتر بخوانید.

 

از قاضی شدن زنان استقبال می‌کنیم

 

آرمان- معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با استقبال از انتخاب یک زن به عنوان سرپرست دادسرای اطفال و نوجوانان ابراز امیدواری کرد بهره‌گیری از تخصص و تجارت زنان در امور قضائی محدود به همین یک مورد نشود. چندی پیش دادستانی تهران از انتصاب یک زن به عنوان سرپرست

دادسرای اطفال و نوجوانان در تهران خبر داد. بنا بر این گزارش نیمی از جمعیت ۸۰ میلیونی کشور را زنان تشکیل می‌دهند. دولت یازدهم با به کارگیری سه زن در کابینه در این زمینه رکورد شکنی کرد. اکنون ١۰ درصد کابینه دولت زنان هستند، بانوان کشور در کابینه یا در بدنه دولت فعالیت دارند و ۱۷ نماینده زن در مجلس حضور دارند و انتصاب یک زن به عنوان قاضی جرقه ای از امید در دل بانوان زد. بیشتر بخوانید.

 

مائده برهانی: می‌خواهم فرشته نجات تیمم باشم

ایران- محمد محمدی سدهی گفت و گویی دارد با اولین بانوی لژیونر والیبال ایران که توانست در دو بازی اخیر تیم شومن کلاب در لیگ بلغارستان درخشش خیره کننده‌ای داشته باشد. نخستین لژیونر والیبال بانوان ایران درخصوص لیگ بلغارستان و وضعیت تیم شومن کلاب به خبرنگار «ایران» می‌گوید: «به دلیل میانگین سنی تیم شومن، تیم کم تجربه‌ای داریم و میانگین سنی بازیکنان ما بین ۱۹ تا ۲۲ سال است. تیم ما در برخی زمان‌های حساس که گره مسابقه است، دچار بحران می‌شود و این هم برمی‌گردد به بی‌تجربگی بازیکنان‌مان.» بیشتر بخوانید.

 

مادرانی با سن بالا کودکان باهوش‌تری دارند

ایسنا- محققان دانشگاه علوم سیاسی و اقتصادی لندن می‌گویند کودکانی که از مادرانی با سن بالا متولد می‌شوند در مقایسه با کودکان دیگری که از مادران جوان به دنیا می‌آیند مهارت‌های تفکری بهتری را از خود نشان می‌دهند. بیشتر بخوانید.

ترکیه ممنوعیت حجاب برای زنان را در ارتش لغو کرد

رادیو زمانه- خبرگزاری دولتی آنادولو روز چهارشنبه ۲۲ فوریه اعلام کرده این تغییر که از سوی وزارت دفاع ترکیه اعمال شده، شامل تمام افسران زن شاغل در بخش‌های عمومی و ستادهای فرماندهی و شاخه‌های آن می‌شود. زنان می‌توانند زیر کلاه خود روسری‌هایی همرنگ یونیفرم‌شان بپوشانند و این پوشش نباید صورت‌شان را بپوشاند. اصلاحات به اجرا در آمده در روزنامه رسمی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این موضوع شامل زنان در حال ماموریت هم می‌شود یا نه اما برای دانشجویان زن معتبر است. بیشتر بخوانید.

 

گروه شعر دختران مهاجر

فرناز سیفی، روزنامه‌نگار ساکن واشینگتن این مطلب را به عنوان یکی از تاثیرگذارترین تولیدات ژورنالیستی معرفی کرده است. وی در صفحه فیس بوک خود نوشته است: کیت کلانچی، روزنامه‌نگار و نویسنده چندسال پیش تدریس به نوجوانان پناهجو در مدرسه‌ای در لندن را شروع کرد. همه‌چیز از شعری شروع شد که پیریا، دختر نوجوان و ساکت و آرام پناهنده روی تکه کاغذی نوشته و لای کتاب‌اش گذاشته بود. شعری که خودش سروده بود، و اعتراف کرده بود که چیزهای زیادی از سرزمین مادری‌اش را دیگر به یاد نمی‌آورد:‌ خودش را در تابستان‌های گرم وطن یا حتا طعم شیرین انبه‌های خانه… بیشتر بخوانید.

 

پیشنهاد اعتصاب سراسری زنان در هشتم مارس

گاردین- فعالان زن آمریکایی در مقاله‌ای که در وب سایت گاردین منتشر شده نوشته‌اند: حالا وقت آن است تا یک بار دیگر برنامه‌های روز جهانی زن را بازنگری کنیم. تا پیش از این شادمانی روز جهانی زن را با مهمانی‌های کوچک، گل و کارت تبریک نشان می‌دادیم. حالا، پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، یک بار دیگر باید فمنیست‌ها به میدان بیایند. به همین دلیل ما از زنان جهان می‌خواهیم تا روز هشتم مارس به اعتصاب سراسری بپیوندند.بیشتر بخوانید.

 

برای دریافت خبرنامه هفتگی می‌توانید در لیست ایمیلی ثبت نام کنید (اینجاhttp://eepurl.com/bgUjYv ) یا عضو کانال تلگرام شوید (اینجاhttps://t.me/macholand )

به اشتراک بگذارید