ماچونیوز ۲۰۲: لغو زندان برای مهریه بالای ۵ سکه ٫خودکشی دو دختر نوجوان در دزفول

ماچونیوز ۲۰۱: افزایش مبلغ وام ازدواج برای زیر ۲۵ ساله‌ها، بازگشت نسرین ستوده به زندان قرچک
1 فوریه 2021
Machonews January 2021: A Snapshot of Gender Inequality Politics in Iran
4 فوریه 2021

ماچونیوز ۲۰۲: لغو زندان برای مهریه بالای ۵ سکه ٫خودکشی دو دختر نوجوان در دزفول

یک هفته دیگر با خبرنامه هفتگی ماچونیوز همراه شما هستیم با مروری بر اخبار حوزه زنان و برابری جنسیتی.

سرخط خبرهای هفته‌ای که گذشت، از ۳ تا ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۹:

اظهار بی‌اطلاعی معصومه ابتکار از افزایش کودک همسری به دلیل وام ازدواج

حذف غربالگری اجباری همچنان در دستور کار کمیسیون

انتقال همراه با خشونت صبا کردافشاری به بند عمومی زندان قرچک ورامین

لغو زندان برای مهریه بالای ۵ سکه

خودکشی دو دختر نوجوان در دزفول

معصومه ابتکار به دنبال عدالت جنسیتی در ورزش

معرفی فاطمه قاسمی، به‌عنوان مربی تیم ملی کاراته زنان ایران

درخشش نگین زندی، پدیده ۱۷ ساله فوتبال زنان

پانزده روز پس از ارسال لایحه «حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت» به مجلس شورای اسلامی، معصومه ابتکار می‌گوید هنوز مجلس این طرح را اعلام وصول نکرده است. ابتکار هم‌پوشانی طرح «صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت» که آذر ماه از سوی نمایندگان مجلس ارائه شده با لایحه دولت در این زمینه را عامل این تاخیر در اعلام وصول دانسته است.

 

دولت حسن روحانی آذر سال ۹۷ لایحه «تأمین امنیت زنان در برابر خشونت» را برای بررسی به قوه قضائیه ارسال کرد. این قوه در سال ۹۸ این لایحه را با تغییرات بنیادی به دولت بازگرداند که بار دیگر مورد بازنگری دولت قرار گرفت. هم‌زمان نمایندگان مجلس لایحه تایید شده قوه قضاییه را در قالب طرحی به مجلس ارائه دادند. حالا ممکن است که مجلسیان با نادیده گرفتن لایحه مجلس، همان طرح را بررسی، تصویب و برای اجرا ارائه کنند.

 

محمد حسن آصفری نایب رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس، در وبینار اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در ایرنا گفت: زنان با اصلاح قانون انتخابات می‌توانند کاندیدای ریاست جمهوری شوند و اگر تاکنون خانم‌ها نمی‌توانستند در این زمینه ثبت نام کنند، اما اکنون می‌توانند.

 

هفته گذشته معصومه ابتکار به مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس درباره پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج به پسران ۲۵ ساله و دختران ۲۳ ساله انتقاد کرد و گفت :«چنین مشوق‌هایی قابل توجیه نیست» و «تبعیض را در میان زوج‌ها ایجاد می‌کند». او در ادامه از افزایش کودک همسری به دلیل وام ازدواج اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت هیچ آمار دقیقی در این‌باره وجود ندارد. محمد مهدی تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان هم همراستا با بیانات خانم ابتکار افزایش مبلغ وام ازدواج را موجب افزایش موارد انحرافی دانسته و گفته است «ازدواج و طلاق های صوری» برای دریافت وام به این شیوه افزایش خواهد یافت. رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس اعلام کرده بود که وام ازدواج از۵۰ میلیون تومان به ۷۰ میلیون تومان رسیده اما پسران زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال هر کدام ۱۰۰میلیون تومان وام ازدواج دریافت خواهند کرد.

 

از ۲هفته پیش که کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی، اجتماعی زنان، ماجرای حذف اجبار در غربالگری جنین را در توییتی منتشر کرد، اظهارنظرهای فراوانی در تأیید و رد این موضوع منتشر شد. این توییت پس از چند ساعت حذف شد اما خبرها حکایت از این داشت که این موضوع منتفی نشده است. زهرا شیخی، عضو و سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می‌گوید حذف غربالگری اجباری همچنان در دستور کار کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده قرار دارد و آنها منتظرند نتیجه بررسی‌ها به آنها اعلام شود.

 

نمایندگان مجلس در پی گذاشتن قانون جدیدی برای مهریه هستند. سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس گفته: «در مجلس گذشته قانونی در رابطه با مهریه مصوب شد که بالای ۱۱۰ سکه مهریه زندان نخواهد داشت، از این رو و با توجه به افزایش قیمت سکه کمیسیون قضایی مجلس یازدهم در نظر دارد که مهریه بیش از ۵ سکه زندان نداشته باشد.» او با بیان اینکه رسیدگی به این طرح در کمیته انجام شده است، بیان کرد: «سه ماده آن در کمیسیون قضایی مجلس تصویب شده است. هفته آینده نیز کلیات طرح در کمیسیون قضایی مجلس بررسی خواهد شد و به زودی این طرح را به صحن علنی ارسال خواهیم کرد.»

 

تهمینه مفیدی فعال حقوق‌زنان در ایران از روز سه‌شنبه ۷ بهمن در بازداشت به سر می‌برد. گفته می‌شود او در زندان اوین است و توسط اطلاعات سپاه در منزلش بازداشت شده است. فعالان حقوق بشر در ایران از بازداشت و بی اطلاعی از وضعیت تهمینه مفیدی، این فعال حقوق زنان ابراز نگرانی کرده‌اند.

 

صبا کردافشاری، فعال مدنی و مخالف حجاب اجباری که در زندان قرچک ورامین به سر می‌برد، روز سه‌شنبه ۷ بهمن‌ماه توسط ماموران گارد زندان همراه با ضرب و شتم به بند زندانیان جرائم خشن و خطرناک منتقل شد. این فعال مدنی ۲۲ ساله که از سوی دادگاه انقلاب تهران به ۲۴ سال حبس محکوم شده است، در تاریخ ۲۳ آذرماه سال جاری نیز به همراه تعدادی دیگر از زنان زندانی سیاسی در بند ۸ زندان قرچک، در پی یورش ماموران گارد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود

 

شامگاه دوشنبه ۶ بهمن ماه دو دختر دانش آموز ۱۷ ساله در شهر دزفول استان خوزستان به زندگی خود پایان دادند. بر اساس آنچه منابع محلی اطلاع داده اند، «رقیه» و همکلاسی‌اش در یکی از مناطق ساحلی شهر دزفول با مصرف قرص برنج اقدام به خودکشی کرده اند. هنوز انگیزه این دو دختر جوان برای پایان بخشیدن به زندگی شان مشخص نیست و معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری دزفول حاضر به گفتگو در این باره نشد.

 

یادآوری می‌کنم ماچونیوز را می‌توانید از طریق پادگیر‌های مختلف مثل ساندکلود و کست‌باکس دنبال کنید. ماچونیوز همچنین در شبکه‌های اجتماعی ماچولند در دسترس شما قرار می‌گیرد. علاوه بر آن می‌توانید از طریق رادیو رنگین‌کمان،‌ رادیوی تمام رنگین‌کمانی‌های فارسی زبان و یا با دانلود این خبرنامه از کانال ماهواره‌ای توشه مرور خبرهای حوزه زنان و برابری جنسیتی را به صورت هفتگی دنبال کنید. با ادامه خب همراه ما باشید.

 

روز مراسم تحلیف جو بایدن در هفته گذشته تاریخی بود. برای اولین بار در تاریخ آمریکا نه فقط یک زن بلکه یک زن رنگین پوست آمریکایی به عنوان معاون رئیس جمهوری انتخاب شد. اگر همه نامزدهای کابینه بایدن تأیید شوند، کاملا هریس تنها رکورددار دولت ایالات متحده نخواهد بود. دوازده تن از نامزدهای کابینه بایدن و مشاوران وی زن هستند که از میان آنان هشت نفر رنگین پوست هستند.

 

علاوه براین، جانت یلن (Janet Yellen) که روز جمعه به اتفاق آرا در کمیته مالی سنا مورد تایید قرار گرفت، به عنوان اولین وزیر زن خزانه داری ایالات متحده معرفی شد.

 

استونی هم شاهد پیروزی اولین نخست وزیر زن این کشور بود. کایا کالاس ۴۳ ساله (Kaja Kallas)، رهبر حزب اصلاحات کشور استونی با رأی پارلمان توانست به عنوان اولین نخست ‌وزیر زن دولت ائتلافی / قدرت را به دست بگیرد. با کرستی کالیولاید (Kersti Kaljulaid) در سمت رئیس‌جمهوری، این کشور در سطح رئیس‌ جمهوری و نخست‌‌وزیری از سوی زنان اداره می‌‌شود.

 

زنان کنشگر تایلند بعد از سال‌ها تلاش به یک موفقیت نسبی در زمینه حق پایان خودخواسته به بارداری دست پیدا کردند. پارلمان کشور تایلند پایان خودخواسته به بارداری در ۳ ماه اول بارداری را قانونگذاری کرد. البته که کماکان با اقدام به پایان خودخواسته بارداری بعد از هفته دوازدهم، با زندان و جریمه نقدی برخورد خواهد شد. قدمی که در هر صورت قدمی رو به جلو به حساب می‌آید.

 

اجرای قانون حق پایان خودخواسته بارداری در آرژانتین با وجود مخالفت‌ها از روز یک‌شنبه ۲۵ ژانویه برابر با ۵ بهمن ماه آغاز می‌شود. این قانون تحت نظارت گروه‌های مدافع زنان و مقامات دولتی اجرا می‌شود و آنها امیدوارند با وجود مخالفت گروه‌های محافظه‌کار و کلیسا، اجرای آن به صورت کامل تضمین شود.

 

دولت لهستان هم اعلام کرده قانون جنجالی ممنوعیت تقریباً کامل پایان خودخواسته بارداری را در این کشور از نیمه شب چهارشنبه ۲۷ ژانویه برابر با ۸ بهمن ماه اجرایی خواهد کرد. دادگاه روز چهارشنبه حکم خود را با این استدلال توجیه کرد که “کودک متولد نشده هم انسان است” و بنابراین طبق قانون اساسی لهستان که حق زندگی را تضمین می‌کند، مستحق حمایت است.

 

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده از مسیر طولانی تا رسیدن به عدالت جنسیتی در ورزش گفته و پیشنهاد داده هر باشگاهی که تیم مردان دارد تیم زنان هم تشکیل دهد. اما از سویی دیگر آسو جواهری داور زن فوتبال به دلیل فعالیت در زمینه جامعه‌شناسی ورزش، مطالعات جنسیت و اقتصاد سیاسی ورزش تهدید به محرومیت می‌شود. رییس دپارتمان داوری به او اعلام کرده حق نوشتن در مورد فوتبال زنان را ندارد مگر اینکه به تبعیض‌ و نابرابری جنسیتی در فوتبال نقد نکند.

 

مسابقه دوی صحرانوردی زنان در رده سنی بزرگسالان از صبح روز یکشنبه در چابهار آغاز شد که با قهرمانی پریسا عرب در بخش انفرادی و قهرمانی استان اصفهان در بخش تیمی به پایان رسید. در این رقابت ۳۰ دونده از استان‌های سراسر کشور در مسیر م۱۰ کیلومتری با یکدیگر به رقابت پرداختند که در نهایت در بخش انفرادی پریسا عرب و سمیرا خداترس به ترتیب قهرمان و نایب قهرمان شدند و پریچهر شاهی در جایگاه سوم ایستاد.

 

فاطمه قاسمی، به‌عنوان مربی تیم ملی کاراته زنان ایران معرفی شد. قاسمی در کارنامه خود سرمربیگری تیم نوجوانان ایران و مربیگری تیم‌های نوجوانان، جوانان و امید را دارد.

 

نگین زندی، پدیده ۱۷ ساله فوتبال زنان در حال درخشیدن در لیگ‌برتر فوتبال و در تیم ذوب‌آهن است. او در ۶بازی برای تیمش ۶گل زده و در اکثر گل‌هایی هم که به نام این تیم ثبت‌ شده، نقش داشته است. نگین زندی آرزو دارد هر چه زودتر به اروپا برود.

 

به اشتراک بگذارید