استیکرهایی برای مقابله با آزارهای جنسی در تلگرام

تاژ، مگر مردها هرگز لباس هاشان را نمی شویند؟
11 مارس 2015
لایحه مبارزه با خشونت خانگی: پیشگیری، حمایت از قربانی و مجازات خاطی
23 آوریل 2016

استیکرهایی برای مقابله با آزارهای جنسی در تلگرام

:واقعیت این است که

رفتار و مکالمات جنسی وقتی برابر و بی‌اشکال هستند که مشارکت‌کنندگان در آن راضی باشند. آزار جنسی، متلک‌های جنسی و جنسیتی یکی از مشکلاتی است که جامعه فارسی‌زبان و یا ایرانی، به ویژه زنان هر روز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. این آزارهای جنسی تنها به محیط عمومی و فضایی که در مقابل فضای مجازی، دنیای واقعی نامیده می‌شود، محدود نیست و امکان مخفی شدن پشت هویت‌های پنهانی امکان سو استفاده را بیشتر هم می‌کند.

استفاده از عکس گل و منظره و بچه‌ها، به جای عکس‌های پروفایل در فیسبوک، تلگرام و وایبر و واتساپ و غیره، فقط به دلیل «حجب و حیا» ی زنان یا هویت‌ناپذیری آنها نیست، بلکه در بسیاری موارد به عنوان نوعی پیشگیری از دریافت پیغام‌های حاوی آزار جنسی هم استفاده می‌شود. اگر خود شما این تجربه را نداشته باشید، حتماً یکی از اطرافیان نزدیکتان به شما خواهد گفت که حداقل یک‌بار مورد چنین تعرض‌هایی قرار گرفته است. در چنین موقعیت‌هایی، پاسخ دادن به فرد خاطی بسیار سخت است و بلاک کردن یکی از مکانیزم‌های پیشگیری از تعرض است.

ما فکر می‌کنیم:

درست است که بلاک کردن و حذف کسانی که رفتارهایی حاوی آزار جنسی و مصادیق تبعیض جنسیتی دارند، همیشه یکی از راهکارهاست. اما آیا فرد معترض با بلاک شدن دست از سو استفاده برمی‌دارد؟ ما فکر می‌کنیم در بسیاری از مواقع این مکالمات که گاهی در زمینه دوستی‌های سالم هم رخ می‌دهند، می توانند با آگاهی‌بخشی و پاسخ‌های درست و شفاف به راه درست خود بازگردند. یادآوری جنس رفتار و گفتار تعرض‌آمیز به فرد خاطی و هم به دیگران یکی از مهمترین راهکارهای تغییر رفتارها است. تایپ کردن جملات مناسب، در وضعیتی که مورد تعرض قرار گرفته‌ایم، آسان نیست.

بدین ترتیب ماچولند مجموعه‌ای از استیکرها را در اختیار کاربران تلگرام قرار می‌دهد، به این امید که وجود مجموعه «خدمات رفع مزاحمت»به همه ما یادآوری کند باید در تغییر فرهنگ بکوشیم و به مصادیق آزار جنسی و خشونت‌های جنسیتی در فضاها و شبکه‌های مجازی آگاه شویم.

یادآوری می‌کنیم که این استیکرها جنسیت ندارند و تنها می‌توانند جایگزین جملاتی شوند که شما نمی‌توانید یا نمی‌خواهید تایپ کنید.
برای دانلود کافیست روی عکس زیر کلیک کنید یا لینک زیر را برای دوستانتان بفرستید:
https://telegram.me/addstickers/macholand

به اشتراک بگذارید